Více než stoletá historie startuje rokem 1902, kdy se místní fotograf Ludvík Čížek pustil do vyřezání dvaadvaceti loutek s drakem, postavil jeviště a namaloval kulisy. Scéna střídavě fungovala a upadala. Klikatý příběh se namáhavými kroky prodral až k roku 1979, kdy se opuštěných loutek ujala skupina zhruba dvaceti dobrovolníků. Hrou Vodníkova Hanička pak položili základní kámen novodobé historie týkající se dnešního souboru. Ten nese svůj název od roku 1984.

Marionety z roku 1956

O realizaci představení se nyní stará čtrnáct členů, další, kteří pravidelně nezkoušejí, jsou v zásobě na případnou výpomoc. Přípravy na veřejná vystoupení probíhají každý pátek převážně na domovské scéně nebo v některé z učeben Domu kultury. „Pohádky hrajeme převážně s marionetami, které pochází z roku 1956 od červenokosteleckého loutkáře Josefa Jiráska," informuje o vybavení jeden z herců Petr Kráčmar.

„Postupně je upravujeme a opravujeme podle jednotlivých her. Vystupujeme rovněž s maňásky a javajkami, figuríny si vytváříme sami," dodává. Úpravám se nevyhnou ani původní kulisy a scénáře. Ruku k dílu při tom přiloží všichni.

Nejúspěšnější jsou čerti

„Za nejúspěšnější považujeme každou pohádku s čerty a nadpřirozenými bytostmi. Má je rádo publikum i my, neboť se můžeme patřičně odvázat," přidává Petr Kráčmar. „Vztahy mezi námi jsou perfektní. Nejenom, že spolu slavíme například svátky či narozeniny, ale připravujeme pro tyto příležitosti i různé vymyšlenosti," uzavírá. Loutkový koncert můžete spatřit na některém z chystaných představení.

ŠÁRKA JEBAVÁ