ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Kontakty nemocného herce s kolegy ze čtveřice divadel údajně nebyly příliš těsné nebo k nim došlo v době, kdy ještě nebyl infekční. Proto není pravděpodobné, že by do karantény „spadl“ někdo další z hereckých „ansámblů“.

Všechny čtyři scény nicméně v pondělí čekaly na oficiální stanovisko hygienické stanice. „Ten člověk se nakazil mimo divadlo. My jsme i tak tu skutečnost nahlásili a čekáme na vyjádření hygieny,“ řekl PR manažer HDK Tomáš Matějovský.

Případná karanténa by nejvíc dopadla na Studio Dva, které v létě provozuje jak venkovní scénu na Vyšehradě, tak představení v „kamenném“ divadle.

Jeho marketingový ředitel Tomáš Přenosil zdůraznil, že se populární soukromá instituce v provozu řídí nařízeními vlády a velmi dbá na bezpečnost zaměstnanců i diváků.

„Vše důsledně uklízíme, pro diváky jsou připraveny dezinfekční prostředky, sál je dezinfikován ozónem. Ve vnitřních prostorách používají diváci i obslužný personál roušky. Naše spolupracovníky preventivně průběžně testujeme,“ uvedl Přenosil.

Zbývající tři divadla jsou o něco více „v klidu“, protože startují novou sezónu až v září.

V divadelním prostředí platí stejná pravidla jako v každém pracovním kolektivu. Pražský deník ví o případu ze začátku července, kdy měl pozitivní test sólista jednoho pražského divadla.

Během zkoušky na hostování v jiném krajském městě přišel několik dnů před zjištěním nákazy do bližšího styku s pěti kolegy. Všem z nich nařídili hygienici karanténu v délce dvou týdnů od kontaktu s nemocným. Podmínkou jejího ukončení byl druhý negativní test. Rodinní příslušníci „karanténních“ herců přitom měli pohyb neomezený. Karanténa tehdy údajně „dopadla“ také na členy jiných souborů včetně jednoho z Národního divadla.