„Už v září představíme českou premiéru inscenace Benjamina Kurase Vražedný pátek," potvrzuje Lenka Dohnalová z Divadla v Řeznické, nejmenší divadelní scény v Praze. Úplně poprvé se při tomto představení potkají na jevišti Stanislav Zindulka a jeho syn Jakub, který se zároveň ujal režie textu.

Pozadu nezůstává ani Švandovo divadlo na Smíchově. „Sezonu otevřeme tradičním Dnem otevřených dveří 16. září, ale opravdové zahájení nového divadelního období proběhne až na konci září. Poslední víkend totiž uvedeme premiéru inscenace Krakatit v režii Daniela Hrbka," uvádí dramaturgyně Švandova divadla Lucie Kolouchová. V hlavních rolích adaptace románu od Karla Čapka se představí Zuzana Onufráková, Filip Čapka či Kristýna Frejová. „Tématem celé sezony je Druhá tvář, připravme se tedy na nečekané, jiné pojetí klasiky i klasiků, na nové setkání s divadelními postavami, které jsme měli za známé," zve do divadla Kolouchová.

Obměna repertoáru na Vinohradech

S další premiérou přichází v září také Divadlo na Vinohradech, které zároveň vstupuje do druhé sezony s novým vedením v čele s ředitelem Tomášem Töpferem. Režisér Martin Čivčák nastudoval pro vinohradskou scénu dramatický thriller Andorra od švýcarského spisovatele Maxe Frische. V hlavních rolích se představí Ondřej Brousek či Václav Vydra.

Stejně jako loni, i letos pokračují na Vinohradech s obměňováním repertoáru a po loňských deseti premiérách se diváci letos mohou těšit na osmičku nových představení. „Je to první sezona kompletně připravená novým vedením, na repertoár divadla přibyly nové tituly a několik starších inscenací mělo derniéru. Soubor také obohatily a do budoucna ještě obohatí nové tváře," informuje Zuzana Paulusová z Divadla na Vinohradech. Vedle Čivčákovy adaptace připravuje mladá režisérka Natálie Deáková na konec září také pro studiový prostor vinohradského divadla českou premiéru hry Dva od Julia Barče Ivana.

Kniha džunglí i slavná špionka

Nové inscenace uvedou krátce po prázdninách i osvědčené muzikálové scény Kalich a Broadway. Příběh Knihy džunglí „Mauglí" nastudovala pro Divadlo Kalich autorská dvojice Osvaldová + Soukup, režie se ujali mladí režiséři Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, kteří si říkají SKUTR. „První zkoušky trávili herci a tanečníci v zoo, aby se dokázali co nejlépe přizpůsobit chování zvířat," sděluje Jaroslav Panenka z Divadla Kalich. Ač pohádkový námět, muzikál Mauglí nebude podle režiséra Kukučky a priori pohádkou pro děti, ale půjde především o charaktery zvířat kryjící se s povahami lidí.

Oproti Kalichu vsadili v Divadle Broadway na osvědčenou klasiku po krátké odmlce přichází s muzikálovou novinou hitmaker Michal David. Spolu s producentem Oldřichem Lichtenbergem a režisérem Radkem Balašem nastudoval inscenaci o známé špionce Matě Hari.

V hlavních rolích diváci uvidí Yvettu Blanarovičovou, Kateřinu Brožovou, Martina Stropnického či Jiřího Langmajera.

„Ví se o mně, že mám rád osudy slavných žen, které mi přijdou pro muzikálové zpracování příhodné. Mata Hari byla orientální tanečnicí, kus života prožila v Indonésii, kus ve Francii a kus v Německu, takže mi téma přijde velmi zajímavé. Část jejího příběhu se navíc odehrála ve slavném kabaretu Moulin Rouge, což je pro muzikál také velmi příhodné," říká autor muzikálu Michal David. Oproti předchozím muzikálům bude podle něj kladen větší důraz na zpěv a také na činohru.

Nový muzikál ale uvede i pro tento žánr netypická scéna Divadlo v Dlouhé. Od září se jeho diváci ponoří do života a písní jazzové zpěvačky a šansoniérky Evy Olmerové. Ačkoli se jeho premiéra koná dvacet let po jejím úmrtí, původní český muzikál nese název „Nezemřela jsem… ze života Evy Olmerové". Autorkou, režisérkou a představitelkou hlavní role je trochu netypicky jediná osoba mladá zpěvačka a muzikantka Zuzana Offenbartl. „Osud Evy Olmerové ztvárníme netradičním způsobem v duchu trendu tzv. „a new musical" neboli muzikálu, který se vrací ke své podstatě a je zároveň obohacen o moderní taneční a hudební prvky," sděluje producent muzikálu Petr Janeček.

Náhradní prostory herců z Palmovky

V Městských divadlech pražských připravují první letošní premiéry sice až na listopad, už během září a října ale chystají tradiční Představení pro nezadané, Herecký kurz pro neherce a Dámskou jízdu v Rokoku. Nové hry chystají v Městských divadlech pražských režiséři Ondřej Zajíc a Pavel Khek. Pro Divadlo ABC se Khek ujal adaptace románu Markéta Lazarová od Vladislava Vančury, konverzační komedii Petera Ustinova A voda stoupá pak Divadle Rokoko režíruje Ondřej Zajíc. Do hlavních rolí hry A voda stoupá tvůrci obsadili Mášu Málkovou, Pavla Juřicu a Zbigniewa Kalinu. V Markétě Lazarové se představí Tomáš Novotný či Veronika Kubařová.

S drobným zpožděním oproti minulým rokům představí novou adaptaci také Divadlo pod Palmovkou. Na vině jsou červnové povodně, kvůli kterým si navíc herecký soubor prozatím na scéně „svého" divadla vůbec nezahraje.

„Vzhledem k rekonstrukci divadelní budovy nebude možné v následujících měsících na jevišti Divadla pod Palmovkou hrát. Díky vstřícnosti a pochopení našich divadelních kolegů ale budou mít naši diváci od října možnost navštívit naše představení ve Švandově divadle, v Divadle v Dlouhé, na Nové scéně Národního divadla a od listopadu také v Divadle Komedie," informuje mluvčí divadla Kateřina Riethofová. Premiéru nové inscenace Krvavá svatba herci uvedou nejprve v Městském divadle v Děčíně, pražská premiéra se odehraje v Divadle v Dlouhé.

Divadelní maraton v Celetné

Divadlo v Celetné, konkrétně spolek Kašpar, pořádá na začátku října pro diváky „otvírák" sezony, takzvaný Kašpar.Start. Během patnáctidenního maratonu odehrají herci třiadvacet titulů, které má spolek Kašpar ve svém repertoáru. „Tento festival odstartuje premiéra nové inscenace Terminus v režii Marka Němce," sděluje dramaturgyně divadla Lenka Bočková.

Divadlo Na Fidlovačce si svoji letošní premiéru „odbyde" na konci října, v komedii Noëla Cowarda Až naprší a uschne se představí v hlavní roli ředitelka divadla Eliška Balzerová. Známá herečka potvrzuje, že i přes vedoucí pozici nemíní opouštět jeviště. „V září odehraje už pětistou reprízu one-women inscenace Můj báječný rozvod, 28. října pak Fidlovačka oslaví patnácté výročí znovuotevření divadla představením Babička s Eliškou Balzerovou v hlavní roli," uvádí Lenka Studenková z Divadla Na Fidlovačce.

Podzimní premiéry v pražských divadlech

Divadlo v Dlouhé: Nezemřela jsem… ze života Evy Olmerové premiéra 7. září

Divadlo v Řeznické: Vražedný pátek premiéra 12. září

Divadlo na Vinohradech: Andorra premiéra 13. září; Dva premiéra 23. září

Divadlo Kalich: Mauglí premiéra 13. září

Divadlo Broadway: Mata Hari premiéra 26. září

Švandovo divadlo: Krakatit premiéra 28. září; Země Lhostejnost premiéra 5. října

Divadlo v Celetné (spolek Kašpar): Terminus premiéra 7. října

Divadlo ABC: Markéta Lazarová premiéra 16. listopadu

Divadlo Rokoko: A voda stoupá premiéra 9. listopadu

Divadlo pod Palmovkou: Krvavá svatba premiéra 26. října (Divadlo v Dlouhé)

Divadlo Na Fidlovačce: Až naprší a uschne premiéra 31. října

Hledáte partnera? Vzhůru do divadla!

V Městských divadlech pražských pořádají speciální programy pro nezadané… Valentýnská představení, program pro nezadané gaye a lesby či pro nezadané ženy a muže od 25 do 45 let… Být „single" je v dnešní době moderní, nezadaní jedinci, kterým ale život bez partnera nevyhovuje, mají možnost seznámit se například v divadle. Představení pro nezadané pořádají už od roku 2010 několikrát do roka Městská divadla pražská. To nejbližší se koná 14. září v Divadle Rokoko.

Absurdní komedie Perplex, tombola, prohlídka zákulisí divadla, hudba, tanec. Program pouze pro nezadané muže a ženy začíná v Divadle Rokoko od 17 hodin, během něj se zájemci také zúčastní seznamovacích her a kvízů. „Například při takzvaném Smileboxu si jedinci najdou partnera, se kterým se vyfotí v divadelních kostýmech. Při Mapování označí nezadaní na mapě města, jídla či záliby, které mají rádi. Když se sejde více vlaječek, téma k hovoru je hned na světě," poodhaluje program večera pro nezadané mluvčí Městských divadel pražských Kateřina Gardner. Vstupenky na představení pro nezadané stojí 320 Kč. V ceně je zahrnuta vstupenka na představení, welcome drink, číslo do tomboly i doprovodný program.