Podle Kiplingových Knih džunglí jej převedli do muzikálové podoby skladatel Ondřej Soukup a textařka Gabriela Osvaldová. Režijně se jej chopilo uznávané duo SKUTR tvořené Martinem Kukučkou a Lukášem Trpišovským, které ve spolupráci s choreografkami Janou Burkiewiczovou a Adélou Stodolovou Laštovkovou, scénografem Jakubem Kopeckým a kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou stvořilo podívanou, které se momentálně v Praze – myšleno v muzikálovém světě – pravděpodobně nic nevyrovná.

Každá z tvůrčích složek zanechala na představení osobitý otisk, jehož zásadním sdělením je, že zvířata mají s lidmi společného víc, než si myslíme. A že samotná džungle, v níž se příběh odehrává, je spíš obrazem lidské než zvířecí pospolitosti. „Jsme jedné krve, ty a já," zpívá příhodně Mauglí, který se potácí na hraně obou světů, aby konečně našel díky zalíbení v dívce Rashmí své místo v tom, z něhož vzešel.

Skvělá práce s tělem

Vedle hudby, v níž Soukup umně kombinuje evropské cítění s tradičními indickými nástroji a dává prostor rytmickým i něžným skladbám, textů, v nichž si Osvaldová někdy méně, jindy více trefně pohrává se slovíčky a jejich významy, je obdivuhodná především práce s tělem, které účinkující věnovali maximum (speciální uznání si zaslouží členové company, jež předvádějí náročná artistická čísla). Nic totiž nepodcenili a v rámci zkoušek navštěvovali pražskou zoologickou zahradu, aby „okoukali" zvířecí pohyby a gesta, jimiž je jejich postava charakteristická.

Nový hit Jiřího Korna?

Když se tedy například na jevišti zjeví Jan Kříž (za roli Dannyho Zuka z již zmíněné Pomády získal cenu Thálie, pozn.), divák okamžitě ví, že má tu čest s tygrem Šér Chánem. Podobně se dá mluvit o Lucii Šoralové jako vlčici Rákšasí, Janu Vlasovi (had Ká), skvělém Petru Vančurovi (šakal Tabakí) či Csongoru Kassaiovi (opičí král). Méně „rozpohybovaně" působí Richard Tesařík, který svého slona Háthího ztvárňuje spíš v náznacích (během představení se navíc stává i „šéfem" spíše kabaretního supího společenství), Jiří Zonyga, od jehož pohodářského medvěda Balúa se ani větší akce neočekává, a Jiří Korn coby ochránce Mauglího, moudrý panter Baghíra. V jeho podání se, zdá se, stane ze songu Bu, bu, bu (Píseň o strachu) hit. Mimochodem – všechny písně z muzikálu Mauglí vycházejí současně na CD. Posluchač si tudíž může udělat názor.