Jak se asi žije malíři v místě, kde neexistuje jiná barva než bílá? Píše se rok 1889 a Vincent si nepřeje nic víc, než se dostat z nemocničního pokoje ven. První nadějí na záchranu je bratr Theo, který přijíždí na návštěvu a cestou vystřídá čtyři vlaky a jeden vůz. Není to však nic platné, protože je pouhou iluzí Vincentovy rozštěpené mysli. Po dramaticky vyhroceném napadení doktora Vernon-Lazara zbývá Vincentovi poslední naděje, s níž přichází laskavý a trpělivý doktor Peyron hypnóza.

Velmi poutavě a citlivě vystavěný text dokazuje, že za něj Stefano Massini dostal cenu Premio Pier Vittorio Tondelli 2005 právem. V režii Lucie Bělohradské v Divadle Kolowrat excelují Karel Dobrý, David Matásek, František Němec a další.

Cesta do nitra slavného malíře

„O tomto malíři jsou napsány plné regály knih a studií. A další jistě vzniknou. Jeho život byl vším tak výjimečný, tak hraniční, stejně jako celá jeho osobnost, že si nezaslouží jakékoliv stručné zjednodušení typu vyděděnec společnosti s geniálním talentem, osamělá duše apod. Byl to člověk svému okolí i sám sobě nesrozumitelný. Spolu s autorem jsme se vydali průsmyky jeho nitra. Tápeme jimi, hledáme, ptáme se. Tak asi jako každý, kdo se s osobností van Gogha setká. Zemřel v 37 letech a za jeho života se prodal jediný jeho obraz. Moje generace vyrůstala ve školních učebnách s jeho slunečnicemi na zdech," řekla Lucie Bělohradská, režisérka inscenace.

(kul)