Show bratrů Formanů z Divokého západu, jak ji sami charakterizují, se může stát slibným začátkem letošního pražského léta. Divadlo bratří Formanů se vypravilo do nových dobrodružných vod po deseti letech. Jen se tentokrát z paluby své lodi přesunuli na břeh, a sice do speciálního stanu postaveného na samém konci smíchovské náplavky, na dohled Železničního mostu. Ve svých předchozích projektech se plavili po moři, zkoumali zašlou slávu operních domů, kočovali s pokleslou kabaretní show.

Nostalgie

Jejich Deadtown (scénář Ivan Arsenjev a Petr Forman) je opět kombinací různých stylů a žánrů, nejvíce ze všeho ale prozrazuje inspiraci starými filmy a Divokým západem. A s nimi i jistou nostalgii po starých časech. Hrdinou příběhu stylizovaného v duchu filmových grotesek a westernů je tulák, nebo dobrodruh, chcete-li, který zavádí diváky do krajiny, jež mu učarovala světa filmu, dobových fotografií, westernového piána i příběhů.

Iluzi jeho světa demonstrují pomocí plátna, jež filmovými políčky a „pršícími" efekty evokuje staré kopie, ale i kulisami klasického saloonu laděnými do sépiového tónu (výprava Matěj Forman) či titulky z němých filmů provázejících dějem. Náladu „proklatě temného městečka" dotvářejí úžasné dobové kostýmy (Andrea Sodomková) a westernové melodie či motivy (nechybí Tenkrát na Západě).

Zelinka jako kovboj

Jejich představení na hraně nového cirkusu, filmu a divadla je sledem skvělých nápadů a čísel ať je to obdivuhodně rychlé trio na kolečkových bruslích (v čele s Petrem Formanem), sólové akrobatické číslo na bicyklu, parodické taneční vstupy (jichž se účastní i jeden z hlavních aktérů představení, vítěz StarDance Marek Zelinka), přestřelky, stylové komorní scény v patře saloonu či vynalézavá práce se zadní projekcí, hereckým pohybem á la zpomalené „záběry" či vizuální stylizací. Motivy jsou dané najdeme tu arizonské pláně, pistolníky s pokerovými tvářemi, nevinné dívky (Josefínu si zahrála dcera Petra Formana Josefína Voverková) i padlé ženy.

Jediné, co představení ruší, je přemíra všeho zmíněného. Kumulace nápadů, jichž jako by se tvůrci nechtěli za žádnou cenu vzdát, diváka často zahlcuje a nedává mu vydechnout. A lépe se zorientovat v příběhu i náladu Deadtownu patřičně vychutnat. Hodil by se dramaturg a přísný střihač, když jsme u těch filmů…

Smíchovskou náplavku, která se už pozítří promění ve festivalovou ARENU Divadla Bratří Formanů, každopádně westernová show oživí velkoryse. Festival zahájí 14. června a během pěti dní uvidí návštěvníci i další představení z dílny bratří Formanů: loutkovou pohádku Aladin či intergalaktický výlet s kosmonautem JURIM. Nebudou chybět koncerty, nebo nejmenší divadlo na světě Gran Teatro Dentro. „Byl bych rád, kdyby se nám podařilo vytvořit místo na břehu Vltavy, které bude lákat diváky, kolemjdoucí, obyvatele a návštěvníky Prahy k odpočinku… A když už tam budou, tak budu doufat, že se vydají ještě o kousek dál do světa lidské fantazie," shrnuje Petr Forman.