„Tři přání napsal Bohuslav Martinů na sklonku dvacátých let 20. století, kdy pod vlivem jazzového opojení zvolil velice netradiční nástrojové obsazení symfonický orchestr s klavírem, dva saxofony, jazzovou flétnu, flexaton, bendžo a akordeon a navíc se pokusil o propojení opery s médiem němého filmu. Forma ‚divadla na divadle' je zde přetavena ve filmové natáčení provokativního dadaistického příběhu," přiblížila operu dramaturgyně Eva Mikulášková.

„Je to zároveň hravý, kolážovitý divadelní svět fantazijního ‚osvobozeného divadla'. V tomto duchu herní koláže koncipujeme i herecké akce, pracující s dadaistickým odstupem, střihem, někdy i s konvencemi filmového herectví té doby a zároveň až muzikálovou taneční stylizací některých ansámblových scén. Koláž a zmnožování prolínání, světy vedle sebe a přes sebe," dodal režisér Jiří Nekvasil.

Celá pohádková opera o víle, která plní mrzutému stárnoucímu páru jejich rozmařilá přání, se začne v úvodu natáčet jako film a posléze je promítána na plátno. Zjistíme přímo na jevišti, že paralely mezi zobrazovaným osudem hlavních postav opery a osobním životem herců nejsou čistě náhodné…

„Udělám to celé, jako by to byl film. Ale bude tu ještě třetí jednání, které ti popíši příště, musím vymyslet nějaké moderní zarámování," napsal Bohuslav Martinů své nastávající ženě. Na diváky Národního divadla moravskoslezského tak čeká vůně a vzdech roztančené Paříže konce dvacátých let, píseň argentinského zpěváka z gramofonové desky, Bohuslav Martinů a Georges Ribemont-Dessaignes, to je dada, surrealismus, avantgarda a v neposlední řadě vtip.

Pod taktovkou nového hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové se v hlavních rolích divákům představí Lucie Kašpárková / Petra Perla Nôtová, Jiří Hájek / Josef Škarka, Jorge Garza / Peter Račko, Lenka Čermáková / Jana Hrochová a další.

Premiéra opery Tři přání aneb Vrtkavosti života se uskuteční 15. a 17. října od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.