Operu na libreto Emanuela Schikanedera dokončil Mozart tři měsíce před svou smrtí v roce 1791. „Dílo bylo koncipováno jako singspiel – zpěvohra pro lidové vrstvy, a i proto se v ní setkáváme s německým jazykem, který byl ve své době pro operu spíše neobvyklý," uvedl Kabeš. Kouzelná flétna je podle něj dílo velice kontrastní, mnohovrstevnaté a do jisté míry i nezařaditelné. „Snad i proto se stává předmětem neutuchajících, vášnivých, muzikologických i laických diskusí," dodal.

Kouzelná flétna je pestrou směsicí pohádkových, kouzelných, romantických a zároveň zábavných motivů. Vyprávění je zarámováno milostnou dvojicí Tamina a Paminy, kteří musejí obstát při hledání své cesty za štěstím. V hlavní mužské roli Tamina se představí Ondřej Koplík a Michal Bragagnolo. Postavu Paminy ztvární Tereza Mátlová nebo Barbora Řeřichová.

Režie v Liberci se ujal zkušený tvůrce hudebních titulů Luděk Golat. „Mozartův přesah, jeho neutuchající optimismus a nekonečně dobré rozpoložení jsou tou nejdokonalejší zprávou a inspirací, jakou může skladatel režisérovi předat," uvedl. Scénu připravil Jaroslav Malina a kostýmy Helena Anýžová, oba výtvarníci spolupracovali s Golatem na více než 30 inscenacích v tuzemsku i v zahraničí. Orchestr bude hrát pod vedením dirigenta Františka Babického.

Jedním z důvodů pro zařazení Mozartovy opery do repertoáru libereckého divadla je výročí, které připadne na příští rok. Na konci ledna tomu bude 260 let od narození tohoto význačného skladatele, jeho nejznámějšími díly jsou zřejmě opery Figarova svatba a Don Giovanni. Obdobně si divadlo připomene i dalšího význačného autora z minulosti, kterým byl William Shakespeare. Od jeho smrti příští rok uplyne 400 let. Už v říjnu uvede divadlo na malé scéně komedii Shakespeare ve 120 minutách.