„Zdvojené vítězství nám samozřejmě udělalo velkou radost. Vedle ohlasů na sociálních sítích a závěrečných děkovačkách po představení je tahle anketa výbornou zpětnou vazbou od diváků, jejichž podpory si moc vážíme. Kolegové si z nás dělali legraci, že jsme si doma loni řekli, že kdo anketu nevyhraje, bude celý rok mýt nádobí… Takže to skončilo remízou,“ směje se Jan Kříž, dvojnásobný držitel Thálie a jeden z nejvýraznějších mladých talentů současné české muzikálové scény.

Koncert kapely Rammstein v Eden Aréně 28.května.
Guns N' Roses, Robbie Williams i Rammstein. To byly hvězdné koncerty 2017

Že loni u diváků zabodoval právě Srdcový král, ho nepřekvapilo. „Už když jsem se dozvěděl, že ho v Divadle Kalich plánují nastudovat, věděl jsem, že v něm chci hrát a že z něj budou lidé nadšení. Pro mě jsou jeho největší trumfy dobře vystavěný příběh, okouzlující postavy a nesmrtelná Presleyho hudba ve výtečných úpravách. To si o úspěch vyloženě říkalo,“ soudí Kříž, který zaujal v hlavní roli Chada jeho slovy narcise se všemi možnými špatnými vlastnostmi, které si člověk umí u chlapa představit. „A přesto má obrovské srdce a je to okouzlující sympaťák. Jeho nedokonalost je dokonalá, moc jsem si ho oblíbil,“ doplňuje Kříž.

Ples upírů v Německu

Stejně zaujatě mluví o své úloze v tomto kusu Sylvii i jeho žena. „Co si víc přát! Postava s úžasným naturelem, s klady i záludnostmi. A navíc s krásnými písničkami, které je radost zpívat. Pokaždé si ji maximálně užívám,“ sděluje Marie. Toho, že si spolu ještě nikdy nezahráli milenecký nebo manželský pár, nelitují. „Pořád si říkám, kdy to divadlo konečně napadne,“ směje se zpěvačka a herečka. „Ale co není, může klidně časem být. Člověk nikdy neví, co ho na jevišti čeká,“ přidává se její muž.

Loni jej mimochodem potkala další zajímavá věc získal angažmá ve špičkové produkci muzikálu Ples upírů v Německu.

Karel Makonj.
Ve věku 70 let zemřel známý loutkář a režisér Karel Makonj

Naplnila se Janova očekávání? „Jel jsem do Německa s tím, že chci poznat nové lidi a jiný systém práce. A obojí se mi splnilo. Zkoušení bylo hodně intenzivní. Dokonce i první dva týdny hraní se ještě dost zkoušelo. Dlouho mi trvalo najít rytmus, jak zvládat hrát osmkrát týdně, ale je to den ode dne lepší. Každopádně jde o velký zážitek. Snažím se odnést si z této příležitosti co nejvíc,“ podotýká Kříž, který právě kvůli vytížení v Německu nezvládá moc objevovat se na českých jevištích (účinkuje totiž i v jiných, mimopražských divadlech). „Určitě tady ale něco odehrát chci. Všechny dosud potvrzené termíny jsou na mých webových stránkách. A věřím, že další budou přibývat. Teď v Kalichu odehraju celý set Robina Hooda a stejně tak přijedu i na dubnové reprízy tohoto muzikálu. Na české publikum se vždycky těším,“ uvádí Jan Kříž.

Václav Vorlíček
Václav Vorlíček: Táta mi říkal:"Prosím tě, kam na ty koniny chodíš?"

Byl to právě Robin Hood (premiéra se uskutečnila v roce 2010), díky němuž na sebe výrazně upozornil, ačkoliv už tehdy nebyl na jevišti nováčkem. Roli si vysloužil za diváckou přízeň, potažmo vítězství v castingové show Cesta ke slávě (vysílané televizí Prima). „Rozhodně nesplňuje představu Kevina Costnera. Gábina Osvaldová s Ondřejem Soukupem ho vidí drsnějšího, živočišnějšího… Je to tahoun představení, chlap, který byl ve válce, s věcmi se nepáře, všem lidem ukáže, jak se mají bránit proti bezpráví. A když jde o jednání s holkou, tak mnohdy ani není citlivý, jak by měl být. Řekl bych, že v tom mám trošku typový handicap, protože se cítím být více romantikem. Robin Hood je pro mě tedy protiúkol, ale zároveň velká výzva,“ pravil během zkoušení této podívané, právě díky níž se poznal se svou manželkou, která v muzikálu představuje komornou Kitty.

Pavla Dostálová (vlevo v popředí) a Zdeněk Piškula (vlevo vzadu) se svými dubléry ze seriálu Lajna.
Pavla Dostálová z Lajny: Internetové seriály se vymykají televizní tvorbě

Krysař po Lucii Bílé

Daleko větší výzvou je pro ni ale už zmiňovaná Agnes v nejčerstvějším muzikálu Kalichu Krysař už z toho důvodu, že ji původně zpívala Lucie Bílá. „Lákalo mě poprat se s touto rolí. Mám velkou radost, že se ke Krysaři nepřistoupilo jako k neměnné legendě a že jsme mu vde-chli nový život. Režisérka Mirjam Landa vytvořila jeho zcela novou podobu, současnou. Je skvělé, že se na takovém projektu můžu podílet. Věřím, že všechno dobré z původního Krysaře zůstává a že zároveň dokážeme diváky překvapit, jak svěží podobu může tenhle muzikál získat,“ dodává Marie Křížová, která by se ráda po porodu vrátila na jeviště co nejdřív. „Nedovedu odhadnout, jak mateřství ovlivní mé divadelní role. Vstupujeme s Honzou do světa, který je pro nás zatím velkou neznámou. Ale věřím, protože znám svého muže, že mé zapojení zpět do práce bude snadné a krásné.“

Harvey Weinstein
MeToo. Největší revoluce v Hollywoodu za 50 let