Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šaldův balet hrál Černou labuť pro Bollywood

Liberec /EXKLUZIVNĚ/ - Pod vedením Aleny Peškové získal baletní soubor libereckého divadla pozoruhodnou komerční nabídku. A zhostil se ji se vší důstojností… V průběhu natáčení se souborem divadla F.X. Šaldy soupeřily o sólistu Národního divadla letošní držitelka prestižního ocenění Thalie Zuzana Pokorná a Adéla Polertová, nominovaná na tuto cenu za výkon v „liberecké“ Periferii.

28.5.2011
SDÍLEJ:

SUGESTIVNÍ, HYPNOTIZUJÍCÍ A PODMANIVÍ. Členové baletního souboru libereckého divadla F.X. Šaldy během natáčení reklamního spotu pro indický Bollywood využili veškerý svůj umělecký potenciál.Foto: DFXŠ

I přes skromné podmínky, ve kterých provozuje svou činnost, se Divadlo F.X. Šaldy v Liberci těší přízni publika i odborné kritiky. Ale nejenom to. Kromě kvalitního repertoáru a uměleckých výkonů se totiž jeho členové nebojí ani vyhledávat zkušenosti v dalších netradičních oblastech, které se mohou zdát první pohled klasickému kumštu poněkud vzdáleny. Dlužno však dodat, že to spíše jen z pohledu laika.

V posledních dnech podstoupil tuto zkušenost ansámbl zdejšího baletu. Mezi dvěma premiérami úspěšného Nikdy nekončícího příběhu, stihl totiž soubor natočit v pražské Státní opeře originální reklamu.

Klasika ve spojení s filmovým hitem

Aktivita vzešla na základě kontaktu, který obdržela zdejší baletní šéfka a choreografka Alena Pešková. Konkrétně se jednalo o nabídku zpracovat pro indický trh reklamní spot jednoho z předních výrobců mobilních telefonů. Zdánlivě technokratický počin, nad nímž by mnozí konzervativci mohli lomit rukama, si však ve skutečnosti žádal možná ještě daleko kreativnější přístup než nejedno klasické vystoupení.

Pobídka totiž zněla zpracovat reklamu na motiv Labutího jezera v kontextu s hollywoodským hitem z posledních měsíců Černá labuť, který filmové fanoušky odvážně uváděl do svébytného světa baletu a v němž také zazářila půvabná a inteligentní herečka Natalia Portman.

Kontakty překračují baletní hranice

Alena Pešková netají, že tato vzácná nabídka, byla, a do jisté míry by vlastně i stěží přišla jinak, než coby podpořena jejími osobními kontakty. Indický filmový průmysl a jeho produkční společnosti jsou totiž i v kontextu se světovou scénu považovány za ty vůbec největší a stále rostoucí. Jedno z jeho center si dokonce vysloužilo název Bollywood a to složením starého názvu velkoměsta Bombaj a slavného amerického Hollywoodu, s nímž si Indové už dnes navíc příliš nezadají jak ve filmových nákladech tak i tržbách.

„Zavolali mi jako soukromé choreografce. Ale protože Liberec je v současnosti můj kůň, a nabídka mi umožňovala vybrat si vlastní lidi, nemusela jsem dlouho neváhala. Liberecký baletní soubor je totiž svým způsobem výjimečný. Není takovým tím klasickým ansámblem lidí, kteří pokaždé striktně drží tu samou linku, mají stejné držení paží či nohy, ale každý je zde naopak velmi výraznou osobností a může sám o sobě zazářit jako hvězda. A to mě jako choreografovi absolutně vyhovuje. Ano, Labutí jezero je ve své podstatě vnímáno jako příkladně konzervativní, ale v tomto případě, když jsem si přečetla zadání projektu a jeho scénář, pak mi bylo jasné, že se celá věc bude muset pojmout o poznání jinak,“ uvádí Alena Pešková

Pod vedením Ježíše z Bollywoodu

Jak současně přiznává, už dopředu si byla také vědoma, že kombinaci reklamy a baletu, by určitě řada příznivců tohoto žánru, mohla vnímat skoro jako kulturní zradu. Na druhou stranu věřila svým zkušenostem, ale také velmi soudnému pohledu na projekt ze strany indických producentů. Ten zčásti komentuje s milou nadsázkou:

„S panem indickým režisérem jsme již od počátku pravidelně a podrobně komunikovali přes Internet. Na počátku mě trochu zaskočil, protože vypadal jako ztělesněný Ježíš, ale když se s nadhledem sám představil jako Ježíš z Bollywoodu, byl to velmi uvolňující okamžik. Po nějaké chvíli jsem už necítila žádné riziko, že bych se musela zpronevěřit svojí práci. Výběr hudby i styl choreografie totiž produkce ponechala čistě na mě. Nebyla jsem tlačena do ničeho, s čím bych nesouhlasila.

A tahle svoboda byla velmi důležitá, protože jsem třeba právě po hudební stránce nechtěla vycházet z klasiky, která by ve spojení s reklamou, mohla skutečně zafungovat jako kýč. A já mám rozhodně svoji hranici pevně danou, čímž chci říct, že bych nikdy nešla za takovouto hranici nevkusu. Kromě toho, bylo i velmi příjemné, že jsme se nemuseli držet nějakých polopatických schémat.“

Třpyt telefonu potírající symbol zla

Jasně stanovená koncepce a choreografie však byly jen část úspěchu. Nároky na všechny zúčastněné kladly i technické podmínky během natáčení - třeba v případě klíčové scény, kdy se Černá labuť snaží Bílé labuti přebrat a svést prince. „V tomto okamžiku se Černá labuť ocitá na vrcholu jakéhosi skoku. Její představitelku, paní Pokornou, proto v tomto kulminačním bodu uvázali a vytáhli vzhůru na záchytných lankách, aby se následně mohla „zřítit“ k zemi oslněna třpytem telefonu, který vlastně rozhodne o tom, že její postava coby ztělesnění zla už k princi nepřeskočí,“ popisuje Alena Pešková ústřední motiv spotu.

Svářející se hvězdy z cen Thalie

Z jejích slov je navíc patrné, že kromě libereckého baletu přilákal projekt i řadu dalších významných účinkujících. Jednou z nich byla skutečně již zmíněná tanečnice Zuzana Pokorná, letošní držitelka prestižní divadelní ceny Thalie. Na opačném spektru příběhu vyznačující se bojem dobra a zla, ji coby Bílá labuť vzdorovala Adéla Polertová, která na cenu Thálie byla pro změnu nominována za skvělý výkon v představení Periferie, které je už nějaký čas na programu liberecké baletní scény. V roli Prince se pak nepředstavil nikdo menší než první sólista Národního divadla Michal Šticha.

Nadšení z talentu a disciplíny

A jak se s účinkováním po jejich boku vyrovnal liberecký sbor? „Indická produkce byla úplně nadšená z jeho výkonu, ale také z disciplíny. Natáčení totiž na všechny kladlo pekelné nároky. Pracovali jsme od dvou hodin v noci do čtyř odpoledne, přičemž ještě ten samý den večer měli všichni svoje představení. Rozhodně jsem nemohla než být s celým souborem na výsost spokojena,“ usmívá se Alena Pešková.

Pod otevřené nebe pražského paláce

V tomto případě se navíc zdá být očividné, že zpočátku neobvyklá nabídka, přinesla pro baletní soubor i nejednu další výhodu. Kromě toho, že dokázal na sebe a tím i na město, jehož je součástí, v tom nejlepším smyslu slova upozornit v rámci zahraniční spolupráce, nabyli jeho členové pod vedením Aleny Peškové zkušenosti v oblasti, které se v budoucnu mohou nepochybně hodit.

Už za krátký čas se totiž liberecký balet vypraví do Prahy podruhé. Tentokrát se s představením Periferie představí v rámci open air akce na nádvoří Lichtenštejnského paláce a opětně s hostující Adélou Polertovou v titulní roli. A i zde budou muset členové souboru prokázat jak umělecké nadání, tak organizační schopnosti. „Na scéně se totiž budeme muset obejít bez technických vymožeností obvyklých pro divadelní scény. Nebude tam zákulisí ani propadlo, takže si budeme muset asi zčásti některé věci přizpůsobit našim potřebám. Ale i tak se na to moc těšíme,“ uzavírá Alena Pešková.

Autor: Ivan Šiler

28.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zhruba 200 demonstrujících lidí se 16. prosince 2017 vydalo před pražský TOP hotel, kde se koná konference evropských protiimigračních stran pořádané hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
40 4

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Stanislav Šulc.
1

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Je okouzlující a hladová, řekl kouč o české hvězdě Ledecké

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Byl to malý krok do neznáma, ale už teď si obě strany chválí, jak se povedl. Bývalý americký snowboardista Justin Reiter letos převzal přípravu Ester Ledecké na prkně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Chanukový svícen opět září ve vile Stiassni. Po 80 letech

/FOTOGALERIE/ Výjimečná událost, jakou vila nezažila celá desetiletí, se v pátek odpoledne odehrála v brněnské vile Stiassni. Po osmdesáti letech tam totiž členové Spolku přátel vily Stiassni a brněnské Židovské obce zapálili chanukový svícen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT