Děj se točí kolem barové zpěvačky Deloris Van Cartierové, která se musí před zločinci ukrýt v klášteře mezi řádovými sestrami. Její příchod dosud poklidný klášterní život zásadně naruší a vnese do něj řadu nečekaných novinek a komických situací.

Českému uvedení muzikálu předcházela podle ředitele karlínského divadla Egona Kulhánka velice dlouhá a komplikovaná jednání, která trvala pět let (souvisela i s vyjednáním výjimky na obsazení hlavní role nečernošskou zpěvačkou). „Celou tu dobu asi čekali, až ztmavnu, ale to se nepovedlo,“ vtipkovala Bílá.

Na scéně se vedle ní objeví Markéta Procházková jako sestra Mary Patrick (pro všechny případy nastudovala i postavu Deloris Van Cartierové, to kdyby Bílá onemocněla), Světlana Nálepková/Iva Pazderková (matka představená), Václav Noid Bárta (Curtis Shank), Martin Písařík/Roman Tomeš (poručík Eddie Souther), Pavla Břínková (sestra Mary Lazarus) či Jaromír Dulava/Václav Vydra (monsignor O'Hara).

Účinkující se do zkoušení titulu, který opatřil českými texty Adam Novák, pustili už v létě. „Když si člověk rozhodne zkazit si prázdniny prací, tak k tomu musí mít sakra důvod. A tím ten- hle muzikál je,“ podotkl režisér Antonín Procházka.

Muzikál Sestra v akci (Sister Act) vznikl na motivy úspěšné hollywoodské komedie z roku 1992, scénář napsali Bill a Cheri Steinkellnerovi, hudbu zkomponoval Alan Menken a písňové texty napsal Glenn Slater. První produkce se konaly na amerických re- gionálních scénách v letech 2006 a 2007.

Gabriela Mikulková
Herečka Gabriela Mikulková: Baví mě udržet "poker face"

Oficiální londýnská premiéra se uskutečnila v červnu 2009 a muzikál se uváděl přes rok. V několika představeních v roli Matky představené vystoupila jako speciální host Whoopi Gold- bergová, mimo jiné jedna z producentek show. Na americké Broadwayi se Sestra v akci uváděla v letech 2011 až 2012 a získala pět nominací na muzikálové Ceny Tony. Muzikál se dále uváděl v mnoha zemích.

Že je o něj enormní zájem i v karlínském divadle, dokládá fakt, že je až do konce února příštího roku zcela vyprodán.