„Ta kamenná začnou hrát až v září, mnozí ale pořád doufají, že letní divadelní přehlídky budou. I když v omezeném módu,“ říká umělecký ředitel Letních shakespearovských slavností Libor Gross, podle nějž budou platit hygienické podmínky včetně dodržování alespoň dvoumetrového odstupu mezi lidmi.

Jako reakce na tato omezení proběhla médii informace, že většina divadel za těchto podmínek neotevře, hlavním uváděným důvodem je ekonomická nerentabilnost. Z rychlého průzkumu mezi členy Asociace nezávislých divadel ale vyplynulo, že divadla hrát chtějí, čekají pouze na zpřesnění podmínek, za kterých to bude možné.

„Je to nejenom jejich odpovědnost vůči společnosti a divákům, ale také odpovědnost vůči lidem, kteří pro ně pracují a kteří už dva měsíce nedostali zaplaceno,“ myslí si fotografka Lenka Havlíková.

Včas se připravit 

„Momentálně si s ministerstvem kultury vyjasňujeme podmínky, abychom našim členům mohli dát jasné odpovědi a oni se mohli na otevření dobře připravit,“ dodává Havlíková.

Předseda Asociace nezávislých divadel ČR Štěpán Kubiš-ta přichází s tím, že ekonomická návratnost hraní nemá být v tuto chvíli určující. Oba se shodují, že síla nezávislých divadel je v pozitivním přístupu, flexibilitě a hledání způsobů, jak lze věci realizovat. Je tedy logické, že většina sálů 11. května neotevře.