Tragédie Othello se opět vrací na scénu v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Čtyři století stará hra patří od svého vzniku (rok 1604) k nejpopulárnějším titulům Williama Shakespeara. I loni nastudovaná inscenace v režii Petra Kracika se těšila značnému zájmu publika.

Smrtící láska

Příběh žárlivého Maura v podání Michala Dlouhého (alternuje Martin Zahálka), jeho milující ženy Desdemony (Lucie Vondráčková nebo Zuzana Vejvodová) a intrikána Jaga (Oldřich Navrátil) mohou diváci na letní scéně v Nejvyšším purkrabství vidět ode dneška do 14. září. Režisér Petr Kracik pojal inscenaci jako přehlídku hereckých výkonů a vypjatých situací. „Othella vidím jako zralého muže, který se díky Desdemoně konečně odhodlá naplno prožít svoji životní lásku,“ říká režisér Kracik.

„Kláda“ v batohu

Svoji roli intenzivně prožívá také představitelka Desdemony Lucie Vondráčková. Připravovat se na ni začala už v květnu, kdy si začala osvěžovat repliky. A protože textu není málo, nosila scénář několik měsíců ve svém batohu. „Kamkoliv jsem šla, přeříkávala jsem si svoje monology,“ uvedla Lucie Vondráčková.

„Mám na jevišti ráda pocit naprosté svobody. A tu mi dává jenom dokonale naučený text. Hrát po roce Julii, Desdemonu nebo kohokoli dalšího není legrace. Ale zas máte pocit, že jste zdolali velehoru.“

Škrcení v dešti

Zatímco inscenační pojetí se od loňské premiéry Othella nijak nezměnilo, popularita múzicky nadané herečky mezitím ještě narostla. Dokonce tak, že při jednom představení Othella v Brně – zrušeném brzy po začátku kvůli dešti – začalo asi 1300 moknoucích diváků skandováním vyvolávat Lucii na jeviště.

„Asi po deseti minutách hraní začalo lít jako z konve,“ vzpomíná Vondráčková. „Čekalo se asi tři čtvrtě hodiny, ale pršet nepřestalo. Před diváky vyšel pořadatel, aby se s nimi smutně rozloučil. A oni že teda jo, ale že chtějí vidět Desdemonu – Lucii. Přišla jsem je pozdravit, a kdyby nebylo tak šílený počasí, tak bych jim přidala jeden monolog na cestu. Protože mi tím udělali velikou radost,“ říká Lucie Vondráčková, která se v Praze těší mimo jiné i na
snad už konečně stabilní srpnové klima. (kul)

Dále hrají

V Othellovi se i v dalších rolích představí známí herci: směšně nafoukaného Roderiga, který se o Desdemonu uchází, hraje Jan Révai (Ondřej Kavan), Desdemonina otce Brabantia suveréně ztělesňuje Ladislav Frej. Dále účinkují Jan Teplý ml. a Petr Štěpán (Cassio), Zuzana Slavíková a Barbora Munzarová (Emílie), Rudolf Jelínek (Graziano), Robert Jašków (Montano) a další. Překlad je dílem Martina Hilského.