Dohromady se Brňané dočkají šesti titulů. „Je to více než loni. Dvě zmíněné premiéry doplní reprízy her z předešlých ročníků – Richard III., Zkrocení zlé ženy, Dvaja páni z Verony a Veselé paničky windsorské," upřesnil program Roman Valla z pořadatelské agentury Ogilvy & Mather Morava.

Bláznivá svatební komedie

Režijního zpracování dramatu Sen noci svatojánské se zhostila dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský vystupující pod jménem SKUTR. Příběh prodchnutý magií letní noci chtějí mladí divadelníci proměnit v bláznivou svatební komedii o věčném bloudění v lese vztahů. Jednu z rolí svěřili Václavu Koptovi z divadla Semafor. „Bude hrát také na klavír a udávat celému představení rytmus. Možná se to chvílemi změní i v jam session," prozradil Kukučka.

Při obsazení inscenace režiséři vycházeli z různých charakterových typů herců a v návaznosti na to je „rozčlenili" do jednotlivých skupin. „David Prachař s Vandou Hybnerovou ztvární trošku depresivní pár, v mladé milence se promění Hana Vagnerová, Martin Písařík, Zuzana Stavná a Petr Vančura nebo Lukáš Příkazský. Řemeslníky si zahrají Josef Polášek a Marek Daniel," uvedl Kukučka s tím, že role Puka i Egeuse připadly typově výraznému Csongoru Kassaiovi.

Shakespeare je pro SKUTR výzva

Důležitou složkou snové komedie je choreografie. Jejím autorem je Jan Kodet. „Zahrnuje modernistické prvky i magičnost, která je základním tématem celé inscenace," uvedl Lukáš Trpišovský.

Sen noci svatojánské je první Shakespearovou hrou, kterou SKUTR režíruje. „Bereme to jako výzvu, stejně jako například činoherní nastudování lišky Bystroušky. To nyní připravujeme v Mahenově divadle," dodal Trpišovský.

První představení 18. července

První představení se na nádvoří brněnského hradu uskuteční 18. července. Bude to Večer tříkrálový v režii Maďarky Enikö Eszény. V jejím pojetí hraje důležitou roli hudba.

Od 22. do 24. července se na Špilberk vrátí Zkrocení zlé ženy, poté následuje Sen noci svatojánské. Do 6. srpna, kdy slavnosti končí, se postupně vystřídají ještě Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli, Dva páni z Verony v česko-slovenském obsazení a Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela a s Bolkem Polívkou v roli poživačného Falstaffa.

Ve spojitosti s letošním ročníkem pořadatelé vzpomněli ještě jednu událost. „V minulých dvou týdnech zemřeli dva vynikající slovenští umělci 
– Peter Mankovecký, který se podílel režijně, hudebně i herecky na několika inscenacích shakespearovských slavností, a Milan Čorba, kostýmní výtvarník a scénograf. Připravil například kostýmy pro Richarda III. či Veselé paničky windsorské," poznamenal Valla.

Doprovodný program ve Vaňkovce

Všechna uvedení Shakespearovských her hostí velké nádvoří hradu Špilberk. Začátky jsou ve 20.30 hodin a hraje se za každého počasí. Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 280 až 650 korun, předprodej začne 20. května v Turistickém informačním centru v Běhounské ulici nebo přes webové stránky www.vstupenky.ticbrno.cz a www.ticketportal.cz.

Jako součást doprovodného programu pořadatelé připravují retrospektivní výstavu v nákupní Galerii Vaňkovka. „Výstava kostýmů, fotografií a dalších artefaktů přiblíží čtrnáct let konání Letních shakespearovských slavností v Brně," upřesnil Valla s tím, že v závěru se Brňané dočkají autogramiády herců.

Program:18. – 20. července 2013 Večer trojkráľový
22. – 24. července 2013 Zkrocení zlé ženy
26. – 27. července 2013 Sen noci svatojánské
29. – 31. července 2013 Richard III.
02. – 03. srpna 2013 Dvaja páni z Verony
04. – 06. srpna 2013 Veselé paničky windsorské