Zatímco Janáčkovo divadlo v Brně rozezní melodie vycházející ze španělské lidové hudby, na scéně Radosti moravské metropole se zabydlí Ježibaba s Ježidědkem. A Městské divadlo Brno se změní v apartmá, v němž se tři páry pomocí nejrůznějších převleků a výmluv dopracují k dvojí nevěře. Komedie, pohádky i koncertní vystoupení zítra nabízejí programy brněnských divadel.

ZARZUELA GALA

Janáčkovo divadlo v Brně v úterý v podvečer zalijí podmanivé španělské rytmy, a to v programu nazvaném Zarzuela Gala. „Zarzuela je španělský hudebně dramatický žánr, který získal jméno po královském loveckém zámku Palacio de la Zarzuela, kde bylo představení prvního z děl, jež měla ve Španělsku obrovskou popularitu," upřesnila mluvčí Národního divadla Brno Šárka Motalová. Temperamentní melodie zazní pod taktovkou španělského dirigenta Davida Hernanda Rica a v provedení argentinské sopranistky Any Caroliny Diz a mexického tenoristy Rafaela Álvareze. „Začátek představení je v pět hodin odpoledne v Janáčkově divadle a poslední volné vstupenky lze koupit v předprodeji i na místě před začátkem," dodala Motalová. Cena lístku je od 300 do 600 korun.

APARTMÁ V HOTELU PLAZA

Činohra Národního divadla Brno láká na slavnou komedii Neila Simona Apartmá v hotelu Plaza. „Luxusní hotelový pokoj se stane svědkem tří nezávislých příběhů dvojic, které vtipně i nemilosrdně demaskují partnerské vztahy," nastínila děj příběhu Motalová a připomněla, že premiéru inscenace měla v prosinci před dvěma lety v Mahenově divadle. Zde ji také diváci mohou zítra večer zhlédnout ovšem jen ti, kteří si zajistili vstupenky dopředu, protože toto silvestrovské představení je již vyprodané.

DVOJITÁ REZERVACE

Téma partnerského soužití je námětem také nově nastudované komedie Městského divadla Brno Dvojitá rezervace. Autory tohoto titulu jsou Ray Cooney a John Chapman. „Cooney je právem označován za nekorunovaného krále britské frašky. Jeho komedie jsou dokonale sestrojené „mašiny na zábavu", roztáčející kolotoč převleků, záměn a komických nedorozumění," uvedl režisér Stano Slovák.

Komedii Dvojitá rezervace Raye Cooneyho a Johna Chapmana nabídne Městské divadlo Brno.

Silvestrovské uvedení Dvojité rezervace začíná v šest hodin večer. K dostání jsou vstupenky ve dvou cenových relacích. „Lístek na samostatné představení stojí 580 korun, vstupenka včetně zábavního programu a občerstvení 2514 korun," uvedla mluvčí Městského divadla Brno Lenka Pazourková. A připomněla, že současně s návštěvou představení si diváci mohou v prvním patře činoherní scény prohlédnout novou výstavu obrazů Mariana Pally, Venduly Chalánkové, Tomáše Ronovského, Petra Šestáka a Víta Krause.

O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE

Dramatizaci klasické pohádky O perníkové chaloupce připravilo zejména pro dětské diváky Divadlo Radost. Pohádka má název O perníkové chaloupce aneb Jenom jako, protože strašidelné momenty divadelníci oslabili ve prospěch humoru. Představení začíná v deset hodin dopoledne.

Program naopak nenabízí Divadlo Reduta či Centrum experimentálního divadla (HaDivadlo, Provázek a Divadlo U stolu), které se oproti předchozím letům tentokrát rozhodlo soustředit na inscenace a projekty spjaté s obdobím adventu.

MARKÉTA STULÍROVÁ

Kladenské divadlo uvede poslední letošní premiéru

Herci kladenského divadla v závěru roku nezahálejí. Například dnes večer bude v loutkovém Divadle Lampion, v němž našel soubor po dobu rekonstrukce budovy hlavní scény azyl, uvedena v české premiéře inscenace Praporky ve větru.

„Jedná se o retro komedii Philippa Löhleho. Diváci se seznámí s Praporkovými a prožijí s nimi tragikomický příběh neobyčejně obyčejné rodiny plný důvěrně známých situací, které píše sám život," uvedla k premiéře Stanislava Rožnovská z produkce divadla.

Režie hry se ujal Lukáš Brutovský. Na pódiu se představí herci Marie Štípková, Alena Štréblová, Jiří Š. Hájek a Zdeněk Velen.

Na Silvestra bude excelovat Luděk Sobota

V divadle bude možné prožít i část posledního letošního dne. „Připravena je komedie Zdravý nemocný, v hlavní roli s Luďkem Sobotou. Silvestrovské představení začne v sedmnáct hodin. Diváky bude čekat stylový přípitek a představení o řadě vymyšlených nemocí a jedné opravdové lásce," zve do divadla Rožnovská.

Vedle Luďka Soboty se návštěvníci mohou těšit na výkony Šárky Opršálové, Aleny Štréblové, Petra Pěknice, Tomáše Petříka a dalších herců.

Na své si v závěru roku přijdou i malí návštěvníci Lampionu. V rámci Pohádkových prázdnin pro ně herci nacvičili pohádku Klaun Bruno a čarovný klíč. „Zavede je doprostřed napínavého detektivního pátrání v cirkusovém šapitó. V Cirkusu Hop klauna Bruna se potkají s úžasnými artisty a exotickými zvířaty, ale zároveň budou svědky vyšetřování zákeřně ukradeného klíče ke štěstí," nastínila Stanislava Rožnovská. V repríze bude pohádka uvedena zítra od 10 hodin.

Vánoční pověsti a legendy zase představuje roztančená pohádka Anetka a Vánoce. V ní se Anetka nemůže dočkat Štědrého večera, ale dřív než slavnostní chvíle nadejde, potká se nečekaně s betlémským andělem, který ji zavede do tajuplného světa pověstí.

V derniéře ji v Lampionu mohou děti spatřit v neděli 5. ledna v 15 hodin.

ROBERT BOŽOVSKÝ

Pražská divadla? Heslo je, hlavně bavit! Programu vládnou komedie

Silvestr se dá strávit různě někteří vyhledávají bujaré párty, jiní odpočinek u televizní estrády, někdo volí „zlatou střední cestu". Tu nabízejí třeba pražská divadla  - většina z nich totiž i na poslední den v roce uvádí svá představení. A jak to tak bývá, výjimečně je při nich hercům povoleno i drobné odstoupení od scénáře.

Hudební představení a komedie. To jsou nejčastější nabídky silvestrovských divadelních programů. Některé pražské scény navíc uvádějí silvestrovská představení ve dvou časech…

Divadlo Kalich uvede 31. prosince svoji letošní muzikálovou novinku Mauglí z pera autorů Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové a v režii dua SKUTR. „Naše volba na něj padla ze dvou hlavních důvodů: jde o představení humorné, které známý Kiplingův příběh vypráví s velkou nadsázkou, a zároveň o představení rodinné, při němž si přijdou na své dospělí diváci i děti," vysvětluje Jaroslav Panenka z Divadla Kalich. Výjimečně pak představení uvedou již od 17 hodin.

Podle Panenky na Silvestra v Kalichu tradičně platí, že režiséři i producent výjimečně přivřou oči nad děním na jevišti a jindy přísný dozor na jediný večer zmírní, takže herci můžou do představení propašovat svoje vtípky a nápady.

O Vánocích i po Vánocích

Muzikálové představení, které zavede diváky do vánočního času, připravilo na Silvestra Divadlo Broadway. Už třetím rokem uvede muzikál Vánoční zázrak s oblíbenými melodiemi od Janka Ledeckého. „Nasazujeme ho již v polovině prosince. Myslíme si, že v čase předvánočního chaosu je ideální trochu se pozastavit a nasát vánoční atmosféru právě tímto představením," vysvětluje Gabriela Šimonová z Divadla Broadway.

Nechybí přípitek

Divácky oblíbenou komedii Pan Kaplan má třídu rád představí na závěr roku Divadlo ABC, v komediálním duchu se ponese i představení Kancl v Divadle Rokoko. „Představení hrajeme v obou divadlech dvakrát, od 15 a 19 hodin. Diváky čeká také přípitek, malý ohňostroj, a navíc neopakovatelná atmosféra," sděluje Tereza Mrzenová z Městských divadel pražských. Zároveň připomíná, že obě divadla hrají kromě Silvestra už od 26. prosince.

V Dlouhé nabídnou i vodku

Dvojí představení uvede poslední den v roce také Divadlo Na Jizerce, od 14 a 17 hodin se tu diváci pobaví při komedii Práskni do bot v režii Jana Hřebejka.

„Svým způsobem se tato hra vymyká repertoáru Divadla Na Jezerce, a přesto cítím, že do něj patří. Je to zábavná i tragická hra. Má úžasný lidský rozměr a velkou hloubku. Má také drsný jazyk, který je ovšem přirozenou mluvou současných řemeslníků," sděluje principál divadla Jan Hrušínský o hře severoirského autora Owena McCaffertyho, ve které má čtveřice kumpánů vydlaždičkovat veřejné záchodky a umývárnu. Jednoho z řemeslníků v inscenaci představuje i sám Hrušínský.

Nejen na Silvestra, ale už od 26. prosince hraje pro své diváky i letos Divadlo v Dlouhé. Na konec roku tu připravili inscenaci Hráči od N. V. Gogola.

„Silvestrovská představení vybíráme podle stávajícího repertoáru tak, aby se v této specifické nabídce prostřídaly různé žánrové polohy našeho divadla s výjimkou vysloveně vážných titulů," sděluje Karola Štěpánová z Divadla v Dlouhé. Připomíná, že diváci dostanou na Silvestra kromě divadelního zážitku i něco navíc, letos to bude stylový welcome drink. „K ruské hře samozřejmě patří vodka. Nebude ale ruská," uvádí na pravou míru Štěpánová.

Představení si vytvořily samy

Švandovo divadlo na Smíchově připravilo pro své diváky mezisváteční menu sestavené z oblíbených představení, na Silvestra pak jako třešinku na dortu uvede studiovou komedii Cry Baby Cry. „Diváci se tak mají možnost poslední den roku slušně pobavit u divadelního lifecoachingu vedeném Jaroslavem Šmídem," upozorňuje dramaturgyně divadla Lucie Kolouchová.

Cry Baby Cry je autorský počin vzniklý z jádra hereckého souboru Švandova divadla.

„Inscenaci si od textu až po jevištní zpracování připravily herečky Švandova divadla úplně samy. Podařil se jim vskutku mistrovský kus, povedená komedie, která bývá vyprodaná během jednoho dne," sděluje Kolouchová. Během silvestrovského odpoledne uvedou inscenaci dvakrát, od 15 a od 18 hodin.

Fidlovačka s překvapením, Vinohrady tradičně

V nastolené tradici silvestrovských představení pokračuje letos také Divadlo Na Fidlovačce, kde uvedou nadvakrát komediální představení Jen žádný sex prosím, jsme přece Britové!

„Rádi bychom tímto představením našim divákům zpříjemnili vstup do silvestrovské noci a navodili veselou náladu. Stejně jako v minulých letech připravujeme pro diváky překvapení," připomíná Lenka Studénková z Fidlovačky, přičemž zdůrazňuje, že samozřejmě nebude předem vyzrazovat, o co se jedná.

Silvestrovský plán v Divadle na Vinohradech se podobá loňskému konci roku, i zde divákům nabídnou komedii, která je naladí pro vstup do nového roku.

„Letos jsme připravili dvě představení odpolední a podvečerní komedii Vstupte! o dvou hercích, kteří celý život vystupovali jako sehraná a úspěšná dvojice, ale vlastně se navzájem nesnášejí, což ovšem publikum netušilo. Po letech odloučení dostávají výjimečnou nabídku předvést v televizní show svůj slavný skeč," nastiňuje děj silvestrovského představení Zuzana Paulusová z Divadla na Vinohradech.

Vstupte! patří k vinohradskému „rodinnému stříbru" divadlo ji s úspěchem uvádělo již v 70. letech s Vlastimilem Brodským a Josefem Bláhou v hlavních rolích. V současné inscenaci hrají tyto dva „vaudevillové vysloužilce" herci Viktor Preiss a Tomáš Töpfer. I na Vinohradech slibují jisté odlišnosti silvestrovského představení oproti běžným. Podrobnosti ale uvidíte až na konec roku přímo na scéně divadla.

Příchod nového roku v divadle

Na svůj celoroční repertoár nezanevře na Silvestra divadlo Na Zábradlí, hrát se tu bude představení Buržoazie, volná adaptace Buñuelovy poetiky v režii Jana Mikuláška. „I když název inscenace odkazuje ke konkrétnímu filmu, výsledkem je skrumáž motivů a témat, jimiž byl Buñuel fascinován a přitahován. Odhaloval nové možnosti filmového jazyka, zkoušel rozličné narativní struktury. Tím, že příběhem vytváří zdání reality, posiluje právě fantazijní složku svých filmů," sděluje Alexandra Poláková z divadla Na Zábradlí. Silvestrovské představení začíná ve 20 hodin a vstupenky se prodávají za 555 a 444 korun. „Čas začátku jsme stanovili záměrně, aby diváci mohli příchod nového roku oslavit přímo v divadle. Zde jim bude k dispozici naše divadelní kavárna a bude pro ně připraveno drobné občerstvení," dodává Poláková.

V Dejvicích a pod Palmovkou zavřeno

Ne všechna pražská divadla ale na Silvestra hrají, mezi těmi, které své herce nechávají v posledním dni v roce odpočinout, patří například Dejvické divadlo nebo Divadlo u Valšů.

Silvestrovské představení neuvádí ani Divadlo pod Palmovkou kvůli rekonstrukci budovy a celoročním hostování na jiných scénách. „Sice u nás tradice silvestrovských představení bývala, ještě loni jsme odehráli dvakrát představní Chicago, ale letos jsme museli ustoupit," podotýká Kateřina Riethofová z Divadla pod Palmovkou.

Silvestr už před Silvestrem

Ani v Divadle v Celetné neplánují silvestrovské představení, po úspěchu z minulého roku ale nový rok se svými diváky oslaví už den předem. „Letos již podruhé pořádáme 30. prosince program nazvaný Silvestr od první vteřiny," informuje Lenka Bočková z Divadla v Celetné. Podle principála divadla Jakuba Špalka slaví v Celetné už den předem, aby nepropásli první vteřiny posledního dne.

„Slibujeme Kašpary za mikrofony, skvělou kapelu James Band, pořádný taneční parket a dobře vychlazené šampaňské," říká. Nepůjde přitom o klasické představení, ale o zábavný večer, při kterém se diváci mohou potkat s herci, které jinak vidí výhradně v rolích na jevišti.

MICHAELA ROZŠAFNÁ

Historicky první Silvestr má mostecké divadlo

Jak ještě přilákat publikum do divadla? Tedy než „jen" kvalitním repertoárem, českými komediemi (Tři v tom) i muzikály (Noc na Karlštejně, Hvězda na vrbě), či klasikou, hrami Williama Shakespeara (Komedie omylů)?

Z muzikálu Hvězda na vrbě.

Městské divadlo v Mostě to letos zkouší trošku jinak. Už od 19.00 spolu se svým publikem bude slavit Silvestra. „Dovolte, abychom vás pozvali na historicky 1. Divadelní Silvestr v Městském divadle v Mostě a současně vám popřáli krásné Vánoce a šťastný Nový rok," vzkázala návštěvníkům Ivana Bonaventurová, mluvčí Městského divadla v Mostě. „V novém roce začínáme 6. ledna," dodala, než uvedla více o Silvestru.

Start programu bude nadmíru český a tradičně veselý. Od 19.00 do 21.00 hod poslední den roku 2013 bude v Mostě bavit návštěvníky divadla klasik české zábavy pan Josef Švejk. A to v podání i režii Jiřího Krause, herce Městského divadla v Mostě. „Představení Osudy dobrého vojáka Švejka na naší komorní scéně se ponese v silvestrovském hávu," slibuje mluvčí Bonaventurová. A připomíná: „Vstupenka na celý program stojí 490 korun, bez představení pak 400 Kč."

Inscenace Švejka tak stylově odstartuje zábavný večer „1. Divadelní Silvestr aneb Maškarní bál se Švejkem". Maškarní bál od 21.00 do 03.00 pobaví hudba Funny Orchestra J. Kleina, ale také taneční show Yo Vivire Davida Kříže a spol. A po půlnoci? To bude na programu kouzlení a mikro magie, pořad Možná, určitě přijde i kouzelník jako samostatné vystoupení.

Mluvčí radí návštěvníkům nezapomenout na kostýmy. Není ovšem nutné si je pracně shánět či dokonce kupovat mimo městské divadlo. „Lze si je půjčit z našeho divadelního skladu. Kdo bude mít platnou vstupenku na Silvestra, tomu zapůjčíme kostým bezplatně. Je ale třeba si je rezervovat v pokladně divadla," řekla mluvčí. A škrabošky si je možné koupit před zahájením programu ve foyer divadla," dodala ještě.