„Když uvedlo Slovácké divadlo muzikál Pokrevní bratři v roce 2001, bylo to 12 let po sametové revoluci. Dnes už od ní uběhlo více než čtvrt století, a jak se zdá, mnohá témata se nám ještě více přiblížila," uvedla dramaturgyně novinky Iva Šulajová. Muzikál pojednává o dvou bratrech, kteří o svém sourozeneckém poutu nevědí až do okamžiku osudového setkání.

„Téma neplodnosti na jedné straně a obchodu s dětmi včetně darování zárodečných buněk a fenoménu náhradních matek na straně druhé, se pomalu stává dennodenní skutečností. Víme však opravdu, jaký genetický a emoční koktejl takovým dětem přichystáváme?" uvedla Šulajová. Pokrevní bratři jsou podle ní přes vážná témata především dílem laskavým a velmi vtipným.

„Spolu s chytlavými melodiemi je středem humoru jistě především herecká rovina představitelů dvojčat, jejich oblouk od roztomilých malých uličníků přes pubescenty získávající první praktické zkušenosti s opačným pohlavím, až po skutečnou lásku k jedné ženě a hloubku dospělého zrání. Děti se pobaví na odrazu jejich chování a rodiče zase na tom, jaké zrcadlo jim nastavují dětské hlášky na jejich adresu," doplnila Šulajová.

Pokrevní bratři britského autora Willyho Russela spojují tragické, humorné i sociálně kritické prvky. Muzikál vypráví příběh dvojčat, která se celý život potkávají, aniž vědí, že jsou sourozenci. A náhoda nakonec způsobí, že se zamilují do stejné dívky, a spojí je jedna nečekaná událost. Muzikál napsal Russel v roce 1983. V Uherském Hradišti ho v roce 2001 režíroval právě Balaš.

Ve Slováckém divadle působí od studií činoherní režie na brněnské JAMU a se souborem připravil několik úspěšných inscenací včetně nejdéle hraného muzikálu (Donaha!) v republice. Hlavní role v Pokrevních bratrech svěřil držitelce muzikálové Thálie, hostující Yvettě Blanarovičové, stejnou cenou ověnčenému Tomáši Šulajovi a Davidu Vaculíkovi. Pokrevní bratři budou v premiérách uvedeni 14. a 16. listopadu.