Deska nese název Taťuldo, zhasni! podle příběhu, jehož autorkou je ředitelka Divadla S+H Denisa Kirschnerová. Děj se točí kolem žárovky: kdo ji vymyslel, jaké kolem toho byly zápletky, kdo jsou pánové Göbel, Edison, Křížík a Tesla? A jakou roli v tom hráli Spejbl, Hurvínek, Mánička, bábinka, Brno a hantec? Děti se tak se svými oblíbenci vydají na dobrodružnou cestu, kterou jim už 140 let osvětluje právě žárovka.

Objevy a kuriozity

„Při psaní her se snažím vybírat objevy, které dnes zcela samozřejmě používáme, a to ještě takové, při jejichž nalezení docházelo díky okolnostem nebo přímo i díky objevitelům ke kuriózním situacím,“ uvedla Denisa Kirschnerová. Nahrávka vznikla v režii Mikiho Kirschnera a s muzikou Jana Lstibůrka. Spejbla a Hurvínka namluvil Martin Klásek a Máničku Marie Šimsová.

Dalším lákadlem oblíbené dejvické scény je hra Past na Hurvínka, která vznikla na motivy legendárního představení Miloše Kirschnera a Vladimíra Straky. Hurvínek v ní pátrá po své ztracené koloběžce. „Inscenaci s detektivní zápletkou režíruje Ondřej Lážnovský, který se v ní navíc představí v rolích obou našich hrdinů. Nastudovali ji s ním služebně nejmladší členové našeho souboru,“ vypráví Denisa Kirschnerová.

Upozornila i na účast paní Kateřiny v anketě Zlatý Ámos a také na spot, který vytvořili Spejbl s Hurvínkem a jenž bude na blížící se anketu upozorňovat diváky České televize. Na Spejbla pak bude upřena pozornost v příštím roce, kdy bude mít sté narozeniny.

Dokument i výstava

„Kdy přesně vystoupil poprvé, nevíme. Hlavní oslavu jsme naplánovali na 23. dubna do pražské Lucerny, kam přijde celá řada gratulantů z řad známých osobností. Spolu s panem Spejblem, jemuž bude věnován i dokument České televize z cyklu Neobyčejné životy, slaví také divadlo, a to pětasedmdesát let svého působení v Praze. A aby toho nebylo málo, Žeryk a Mánička budou mít devadesát let,“ uvádí ředitelka Divadla S+H.

Doplňuje, že diváci se mohou těšit i na výstavu věnovanou všem dřevěným hrdinům v pražské Villa Pellé, zážitkový Klub Hurvajz nebo dny otevřených dveří v Divadle Spejbla a Hurvínka. „Nově přicházíme i s představením pro diváky od jednoho do tří let nazvaným Žeryčku, hop! a s novým titulem pro dospělé diváky, takže příští rok se může do našeho divadla těšit opravdu každý,“ dodala Denisa Kirschnerová.