„Je to srovnání, které se nabízí - brutální odhalení pravdy o životě rodiny a pád veškerých iluzí i vztahů jinak velmi spořádaných lidí. Lettsova hra je ale oproti té O'Neillově skutečně komedií," dodala.
Intenzivní zážitek ze hry byl impulsem pro Pavla Lagnera, aby se rozhodl, že po letech překročí pomyslnou čáru mezi jevištěm a hledištěm, do kterého jako režisér usedl. Hru chce režírovat takovým způsobem, aby divákovi bylo alespoň na chvíli jednotlivých postav líto.

Čtěte také: Budoucnost Divadla Komedie? Asi hry pro mladé

Hra byla poprvé uvedena v ND

Srpen v zemi indiánů byl v Česku poprvé uveden v roce 2009 činohrou Národního divadla v režii Michala Dočekala. Následovaly inscenace v Plzni, Hradci Králové a Zlíně. Letts získal za tento text Pulitzerovu cenu. Podle deníku New York Times jde o nejvíc vzrušující hru, která se na Broadwayi v posledních letech objevila.

Autor kdysi o ní řekl, že nejde jen o pravdivý příběh jeho rodiny, místa odkud pochází a lidí, kteří tam žijí. Je také ztělesněním skoro všeho, co on považuje za divadelní práci. Na jevišti Divadla v Celetné se v ní objeví například Milena Steinmasslová, Jitka Nerudová, Jakub Špalek, Monika Zoubková, Martina Prášilová a Jan Zadražil. Hudbu k této 116. novince spolku Kašpar složil Dan Fikejz.