Hlavní hrdinkou je Alice, která se v noci před osmnáctými narozeninami vydá do světa za zrcadlo, aby pochopila a odpustila staré křivdy. Tam se setká se svým odrazem – Alenkou, která jí provede fantazií až ke šťastnému konci, aby Alice mohla vstoupit do dospělosti.

Projekt režíruje Ivo Šorman, jeden z nejlepších režisérů a dramatiků současnosti, který už dříve spolupracoval s autorem muzikálu Milanem M. Deutschem na úspěšné hře Červený Kukiš. V muzikále zazní jak autorské písně Milana Deutsche, tak písně napsané autorkami hudby Simonou Maierovou, Nikol Fischerovou či Amy Winehouse. Svou píseň Bludička z populární hry Kytice věnoval Jiří Suchý a zazní v podání dvou bludiček.

Na projektu pracuje 34 členů realizačního týmu. Na jevišti bude během jednoho představení 14 herců, zpěv doprovodí šestičlenná kapela živou hudbou. Netradiční podívanou mohou diváci zakončit na jevišti, kde se po skončení představení setkají s herci, prohlédnou si rekvizity a zákulisí.

Pocta Máchovi, Erbenovi i Suchému

„Miluji muzikály. Ale ne ty české, komerční, se kterými se v posledních letech roztrhnul pytel a jejich kvalita je kolísavá. Od dětství jsem poslouchal Semafor, později jsem jezdil do Londýna na Phantoma opery, Billyho Elliota, Sweenieho Todda a další. V mé nové divadelní hře s hudbou a zpěvem – což je asi lepší definice než muzikál – jsem měl jeden hlavní cíl. Otisknout do ní svůj obdiv k Máchovi a Erbenovi, k Suchému a Werichovi. Poetiku a romantiku, kterou přinášejí lidové písničky a dnešní mladou generaci, bohužel, zcela míjí,“ uvedl Milan M. Deutsch, autor námětu, scénáře a několika původních písní.

Bez dechu

Pro multimediální projekce natáčejí herci podvodní scény. Proto se museli ponořit do bazénu fotografky Alice Bochňákové a svoje scény zahrát hluboko pod vodou a bez dechu. Výsledkem budou například scéna utopení Janíčka nebo setkání maminky a tatínka pod vodou. Nutno dodat, že Alice Bochňáková je špičkou v oblasti podvodní fotografie a videa.

A jak takové podvodní natáčení prakticky probíhá? Nenadechnete se. Naopak. Musíte vydechnout vzduch a poté klesnout pod vodu, aby vás nenadnášela k hladině. Potom otevřete oči a hrajete, jako byste byli na suchu.

Párkrát jsem se napila

„Natáčeli jsme v dost hlubokém bazénu, takže člověku chyběla možnost si aspoň na chvilku stoupnout. Když jsem vydechla příliš, tak mě mé krásné dlouhé šaty táhly ke dnu, když jsem vydechla málo, zůstala jsem na hladině. Taky jsem se pochopitelně párkrát dost napila. Po určité době jsem si zvykla a nakonec to všechno bylo príma, ale jelikož jsem podvodní natáčení tohoto typu absolvovala poprvé a navíc nejsem zrovna nejlepší plavec, ze začátku to byla výzva,“ říká Jana Fabiánová, která si zahraje roli temné černé labuti a bude také alternovat roli maminky (vodní víly).

„První podvodní natáčení jsem zažil při natáčení filmu Bond-Palermo. Tehdy jsme pod vodou točili pět hodin a bylo to dost náročné. Když jsme se ponořili pod vodu nyní při přípravě muzikálových projekcí, už to bylo jednodušší. Asi se z nás stávají ryby,“ dodává se smíchem Milan M. Deutsch.