Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padesát let Semaforu oslavím. Třeba in memoriam

Praha - Zakladatel Semaforu Jiří Suchý o krychlích, kanálech a hře v šachy s nemocnou mocí.

18.5.2008 4
SDÍLEJ:

Jiří Suchý. Plný humoru a optimismu.Foto: Archiv VLP

Semafor patří k divadlům, která se kvůli současné politice pražského magistrátu ocitla v ohrožení života. Jeho ředitel Jiří Suchý však nehází flintu do žita. „I když k tomu nemám sebemenší důvod, jsem optimista,“ říká a se zarputilostí sobě vlastní se pouští do nových a nových projektů. V sálu poblíž dejvického „Kulaťáku“ právě uvádí lehce absurdní hru Sekta a satirické představení Děti kapitána Granta.

Pojďme rovnou k věci: myslíte, že by Semafor opravdu mohl skončit?

Doufám, že se tak nestane. Mám totiž jistý plán, a sice že bychom úplně změnili směr, přestali být lyricky komickým divadlem a proměnili se v divadlo satirické. Tím, že přitvrdíme, bychom mohli na svou stranu získat určitý počet lidí, kteří rádi sledujou, když se někdo nedá. A vzhledem k těm šestnácti tisícům podpisů na petici za odvolání radního pro kulturu Milana Richtera mám dojem, že bychom o diváky neměli nouzi.

Vy a satira? Tu jste přece nikdy nechtěl dělat.

Já vím, já byl vždycky proti. Ale teď jsem nakrknutej, protože vidím, že se musíme nějak ubránit proti naprosto nesmyslnému příkazu, který nás odsuzuje k smrti. Takže jsme připravili představení Děti kapitána Granta, a tam jdu do toho tvrdě. Jámám totiž jednu takovou vlastnost: když jde do tuhého, tak mě to nabudí.

Kdybyste byl v kůži politika, jehož odvolání si přeje 16 000 občanů, odstoupil byste, nebo zůstal?

Já bych chodil kanálama! Protože jsem poměrně plachej člověk, děsně bych se styděl, kdybych viděl odpor všech těch lidí. Ale jakých lidí! Vždyť tu petici podepsaly osobnosti velkého významu.

Takových sporů, které teď cloumají českým národem, je víc. Co třeba říkáte diskusi o nové budově Národní knihovny?

Především si myslím, že trend v moderní architektuře směřuje úplně jinam než k těm klasickým krychlím. Je jen otázkou několika desetiletí, kdy se architektura docela promění. A samozřejmě, kdo s něčím přijde jako první, setkává se u konzervativních lidí s neporozuměním.

Líbí se vám Kaplického návrh?

Přiznám se, že ponejprv jsem byl zaskočený, ale pak jsem si zvykl. A říkal jsem si: když se za to bere tolik odborníků, mám já právo o tom pochybovat? Pak jsem se podíval na ty virtuální obrázky a zaujal mě pohled od Vltavy, kde jsou vidět stromy, nad kterými vyčuhuje obří oko. A tam budou sedět lidi a koukat se na Prahu. To se mi strašně líbilo.

Podobné kauzy jsou zřejmě fenoménem dneška. Co jste říkal nedávnému humbuku kolem Jaromíra Nohavici?

Já myslím, že jeho situaci mohou těžko posuzovat lidé, kteří nezažili praktiky státní policie, a tudíž netuší, jak by se sami zachovali. Kdo ví, jak ho estébáci stiskli, co prožíval ve svém nitru. Já s nimi měl také co do činění, neustále mě uháněli, vyslýchali a já všelijak kličkoval. Pamatuju se, že vždycky když mi zavolali a pozvali si mě, měl jsem zkažený celý den. Na místě samém už to země spadlo - měl jsem pocit, že s nimi hraju šachy, dával jsem pozor a z každého dobrého tahu jsem se radoval. Ale než jsem tam šel, to byly těžké chvilky.

Kdybyste byl Nohavicou a někdo odhalil vaši minulost, jak byste zareagoval?

Já udělal to, že aniž by mě kdokoli z čehokoli nařknul, všechno jsem o sobě napsal ve své knížce Vzpomínání. Takže být jím, asi bych už předtím, než se na to přišlo, říkal: prosím vás, chtěl bych vám povědět, že jsem se dostal do té a té situace. Zvažte, nakolik jsem či nejsem černá ovce.

Vraťme se k té vaší současné kauze. Řekl jste, že když jde do tuhého, máte tendenci napnout všechny síly. Kdyby však došlo na nejhorší možný scénář a Semafor by skončil, nebyla by to pro vás vzhledem k únavě lidského materiálu také jistá úleva?

Ne. Kdyby to skončilo, tak bych pracoval na tom, aby to zase co nejdřív začalo. Čekal bych, jako jsem čekal za komunistického režimu, až se změní klima, a pak bych s novou chutí otevřel divadlo třeba někde jinde. Oto dejvické bych možná přišel, ale vůbec bych neskládal zbraně. Rozhodně jsem odhodlán 30. října 2009 oslavit 50 let Semaforu, byť třeba in memoriam.

Copak za celou vaši kariéru nenastal okamžik, kdy jste měl chuť s divadlem skončit?

Po smrti Jiřího Šlitra to bylo jedinkrát, kdy jsem uvažoval, že to zabalím, protože jsem si myslel, že to už nikdy nebude ono. Ale pak jsem si uvědomil, jak bych tomu režimu ulehčil práci. Takže jsem se vzchopil a řekl si: Ne, musím jet dál.

A propos, Jiří Šlitr. V roce 1965 odmítl napsat hudbu k vaší hře Sekta, kterou jste nyní uvedl v obnovené premiéře. V knihách věnovaných Semaforu čteme, že ho hra nezajímala. To bylo opravdu všechno, co vám k Sektě řekl?

Nojo, on byl docela radikální a vždycky byl se vším hned hotov. Buď se mu to líbilo, nebo ne. Takže si Sektu přečetl a pak mi řekl: „Do toho si udělej hudbu sám.“

To bylo poprvé, co jste se tak výrazně rozešli v názorech?

Vlastně ano. Předtím jsme se přeli jen o drobnosti. Vzpomínám si, že jsme jednou šli Františkánskou zahradou a já jsem - možná pod dojmem toho, že to byla Františkánská zahrada - pronesl, že k jistým věcem je třeba přistupovat citlivě a s určitou pokorou. A v tu ránu na mě Šlitr strašně vyjel: „Co to blábolíš, prosím tě?“ Jeho oblíbené slovo bylo „ctižádost“. On měl pořád ctižádost proniknout na Broadway, nebo napsat operu, a já teď najednou vyslovil slovo „pokora“. Tak jsem se stáhnul a víckrát to před ním neříkal.

Autor: Michal Bystrov

18.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 160 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PORADCE/ -KYNĚ SPECIALISTA/ -KA, HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI:, - poradenství pro zprostředkování zaměstnání, individuální práce s uchazeči a zaměstnavateli, návrh postupů pro zvýšení zaměstnanosti uchazeče o zaměstnání, - vypracování individuálních akčních plánů ke zvýšení možnosti uplatnění na trhu práce včetně jejich vyhodnocení, - provádění kontroly podle stanovených postupů v programu OKpráce, - zajišťování agendy pro sociální integraci obtížně umístitelných uchazečů a zájemců o zaměstnání v rámci poradenských, informačních a vzdělávacích služeb, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY:, - výborná uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), - práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, schopnost rychle se učit nové věci, - svéprávnost, výpis z RT, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY:, - platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy , - pracovní poměr na dobu určitou, po dobu dočasně nepřítomné státní zaměstnankyně (zástup za rodičovskou dovolenou, nejdéle však na dobu 3 let), HLÁSIT SE: Blažková Hana, e-mail: hana.blazkova@uradprace.cz , na uvedený e-mail zasílat motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nepozději do 27.června 2018.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - litvínov, Ke Střelnici, č.p. 167, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Blažková, .

Doprava a logistika - Řidič MKD nástup ihned 40 000 Kč

Rodinná firma se sídlem v Praze a pobočkou v Berouně přijme řidiče na MKD. Požadujeme ŘP sk. C+ E, praxi, trestní bezúhonnost, min. 1 víkend v práci. Nabízíme 40.000 Kč čistého, vyplácíme 1x týdně.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 17 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/KA V DRUŽINĚ, Kontakt: pí Tolarová Věra, e-mail: tolarova@wlastovka.cz, V případě zájmu zaslat životopis a motivační dopis na email: tolarova@wlastovka.cz, 1) Pedagogická způsobilost pro práci vychovatelky (vychovatele) dle platného znění zákona č. 563/2004 Sb., (Zákon o pedagogických pracovnících)., 2) Absolvovaný (nebo zahájený či prokazatelný zájem o zahájení studia) některý z dlouhodobých seminářů zaměřených na vzdělávání waldorfských učitelů. (Více info na http://www.iwaldorf.cz), 3) Absolvent, nebo student Akademie sociálního umění Tabor. (není podmínkou). Pracoviště: Waldorfská základní škola a mateřská škola wlaštovka karlovy vary o.p.s. - 000, Modenská, č.p. 150, 360 07 Karlovy Vary 7. Informace: Věra Tolarová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 24 810 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/-ka školní družina. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATELKA DO ŠKOLNÍ DRUŽINY, pracovní poměr na plný úvazek, nástup 27.8.2018. Požadujeme vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících. Mzdové rozpětí dle platných tarifů pro pedagogické pracovníky, od 24.810 Kč do 28.650 Kč dle délky praxe., Informace na tel. 499813073 nebo skola@4zsrf.cz. Pracoviště: Základní škola, ul. r. frimla, Rudolfa Frimla, č.p. 816, 541 01 Trutnov 1. Informace: Jitka Libřická, +420 499 813 073.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Migranti na trase přes Středozemní moře, ilustrační foto
6 4

Vezměte si migranty, vzkazují Italové Maltě. Sami přístavy otevřít nechtějí

Philippe Coutinho slaví první branku do sítě Kostariky.
AKTUALIZUJEME

Srbové oloupeni Shaqirim, Nigérie porazila Island. Brazilce spasil Coutinho

Ostrava investuje do hromadné dopravy miliardy, ve hře jsou i čínské tramvaje

Dopravní podnik Ostrava chce v příštích letech utratit až čtyři miliardy korun za nové dopravní prostředky. Velkou modernizací projde hlavně tramvajový vozový park.

Manželství pro homosexuály, noví ministři a vyšší kvóty pro Srby: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Chceme mít jasno, říkají Airbus či BMW k brexitu. Vláda: Není, proč se bát

Pokud jednání o důsledcích brexitu v nejbližších měsících nepokročí, budeme muset sáhnout k opatřením. Britské vládě to vzkazují firmy jako Airbus či BMW. Bojí se, že odchod z Evropské unie výrazně naruší jejich byznys. Politici nicméně ujišťují, že se v tomto ohledu není čeho bát.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman nechce Pocheho kvůli migraci a korupci. Zahraničí by mohl vést Hamáček

Prezident Miloš Zeman dnes přijal v Lánech kandidáta ČSSD na ministra zahraniční Miroslava Pocheho, k jehož nominaci má od první chvíle výhrady. Na společném setkání mu hlava státu vysvětlila svá kritéria a požádala ho, aby na funkci neaspiroval. A to kvůli tomu, že je nařknut z korupce a má odlišný názor na migranci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT