„Ve foyeru odhalíme novou výtvarnou zeď, v níž výtvarník, scénograf a náš kolega Jozef Hugo Čačko zachytil propojení a vliv divadelního umění a sociálních sítí. Slavnostní večer zakončí koncert Alo Trio Bandu, tělesa složeného ze tří osobitých zpěvaček doprovázených skvělými hráči pražské jazzové scény," uvedla.

Za historií smíchovského divadla se ještě 25. října ohlédne další díl Scénických hovorů, jehož hosty budou herci Klára Cibulková a Robert Jašków. Ti na tomto jevišti hrají od jeho znovuzrození v roce 2002.

Švandovo divadlo patří k jedné z nejstarších scén v metropoli. Smíchov a s ním i celá Praha zažívala slavnostní okamžik 1. října 1881, kdy se ve dvoře hostince U Libuše otevíralo nové Švandovo divadlo. Místo na tehdejší Kinského třídě vybral zkušený principál Pavel Švanda ze Semčic.

Ten na premiéru nasadil jeden z osvědčených kusů: komickou operu Hubička, jejíhož uvedení se zúčastnil autor hudby Bedřich Smetana.

Divadlo prošlo mnoha změnami

Švandovo divadlo měnilo v průběhu let jména a zčásti i interiér, měnilo repertoár i osazenstvo, ale vždy bylo jedním z výrazných kulturních stánků na levém břehu Vltavy. Pamětní deska, která byla v roce 2008 odhalena v jeho foyeru, připomíná, že v letech 1928 až 1930 tu působil král komiků Vlasta Burian a scéna nesla jeho jméno.

„Divadlo je života hrou s bezpočtem repríz… ale oponou na konci," stojí na reliéfu z dílny akademického sochaře Jiřího Kubíka, který tu instalovala Společnost Vlasty Buriana.

Divedlo, které je třetí nejstarší divadelní budovou v Praze, je příspěvkovou organizací, jeho zřizovatelem je hlavní město Praha. Každoročně jej navštíví přes 50.000 diváků, obsazenost představení se pohybuje mezi 80 až 100 procenty.