Podle ředitele divadla Daniela Hrbka bude od září posilou souboru Eva Josefíková. „Nadějná herečka na sebe upozornila už jako rozmarná Celimena v Moliérově komedii Misantrop. Teď ji čeká role odbojářky Hany Krupkové v komorním dramatu Pankrác 45," uvedl Hrbek. Petra Hřebíčková odejde na mateřskou dovolenou a Patrik Děrgel nastoupí do činohry Národního divadla.

„Děrgel se k nám ale bude i v příští sezóně vracet jako princ dánský v představení Hamlet," dodal Hrbek. U Švandů od září uvítají i nový rezidenční soubor Spektákl složený ze studentů DAMU. Pokračovat bude cyklus Scénické hovory se zajímavými osobnostmi.

Hledání pevného bodu

Podle uměleckého šéfa Švandova divadla Doda Gombára spojuje připravovanou sezonu společné téma – všechny hry se točí okolo hledání pevného bodu. Scénu chce otevírat zajímavým divadelníkům mladší a střední generace.

„Jde nám o osobní postoje a výpovědi, které můžou a musí vyvolávat polemiky a otázky," řekl Gombár, který je respektovaným režisérem a autorem. Jeho text Peniaze zvítězil nyní v anonymní soutěži o nejlepší původní divadelní hru, kterou vyhlásila agentura Aura-Pont.

Kromě obou kmenových režisérů – Doda Gombára a Daniela Hrbka – se do Velkého sálu vrátí Anna Petrželková, která u Švandů vytvořila odvážnou a osobitou inscenaci Idioti podle Larse von Triera. V suterénním Studiu se jako režisér poprvé představí někdejší člen hereckého souboru Marek Němec a jako režisérka tu bude debutovat dramaturgyně Martina Kinská.

Na úvod sezony groteska

Sezonu zahájí 17. října groteska D. C. Jacksona Zabít Johnnyho Glendenninga v Hrbkově režii, který tak naváže na linii černých komedií Kdo je tady ředitel?, Kurz negativního myšlení a Řemeslníci.

Druhou novinkou bude 7. listopadu inscenace původního textu Martiny Kinské Pankrác 45. Diváky zavede na konec léta 1945, do doby vyřizování účtů, veřejných lynčů i zakrývání vlastních vin. Její příběh vychází ze skutečných událostí.

Rok 2016 zahájí Ian McEwan a jeho Betonová zahrada v prvním jevištním zpracování mimo Velkou Británii a v režii Anny Petrželkové. V repertoáru se pak objeví divadelní prvotina Bertolta Brechta Baal a adaptace knihy Úsměvy smutných mužů Josefa Formánka.