Tou první je hra současného ruského autora Jevgenije Griškovce s názvem Zima (18. dubna). Diváky zavede do jednoduché, ale existenčně hraniční situace, ve které se dva ruští vojáci v blíže neurčené současnosti ocitnou kdesi v sibiřském lese uprostřed ničeho. Dostali zvláštní úkol, o kterém vlastně skoro nic neví. Je obrovská zima a oni musí čekat na chvíli, kdy ho budou moci splnit.

Čas však plyne, zima je stále nesnesitelnější a okolo nich se začínají dít velmi zvláštní věci. Objeví se žena, která se stává součástí odehrávajících se situací z jejich minulosti. Přináší tak předzvěst čehosi, co se sice nikdy nevysloví, ale je stále víc a víc přítomné. V komorním obsazení Zimy hrají u nás již dobře známí Lukáš Latinák a Marián Miezga. Dvojici mladíků doplní vynikající herečka, zakladatelka Astorky Zita Furková.

Sólo pro Kronerovou

Podívanou slibuje i zajímavé zpracování Shakespearovy klasické tragédie Othello (sobota 19. dubna) v hlavních rolích s Táňou Pauhofovou a opět Mariánem Miezgou. Režisérem inscenace je Juraj Nvota, jehož mimořádně úspěšná divadelní tvorba byla ohodnocena několika prestižními českými i slovenskými cenami. Astorka sáhla po novém, výborném překladu renomovaného slovenského básníka Ľubomíra Feldeka a prostřednictvím jednoho z nejvýznamnějších světových dramat mluví o aktuálních problémech dnešní doby.

Dvojici inscenací doplní speciálně zařazený Scénický rozhovor se členkou Astorky Zuzanou Kronerovou, která patří k nejvýraznějším hereckým osobnostem slovenské divadelní scény. Uskuteční se taktéž 19. dubna, ovšem ve Studiu divadla.

(gk)