Už zmíněná Maryša bratří Mrštíků, kterou v historické budově Národního divadla nastuduje režisér Štěpán Pácl, bude víc než jen připomínkou tradic (mimochodem 16. května 2018 si připomeneme 150. výročí položení základního kamene). Podle slov uměleckého šéfa činohry ND Daniela Špinara to bude silné, působivé, současné drama. „Tuto těžkotonážní klasiku považuju za nejlepší českou hru vůbec. Každá generace se chce k Maryše nějakým způsobem vyjádřit, vyzvednou věci, které rezonují ve společnosti tady a teď," říká Špinar.

Vítejte v Thébách

Současnost bude hýbat i Stavovským divadlem, přitom ale zásadně propojená s historií. Taková bude česká premiéra britské hry od Moiry Buffini Vítejte v Thébách. Moderní text je rozkročen mezi antikou a dneškem – na půdorysu antické demokracie a s využitím postav, které jsou dobře známé z tehdejších příběhů, se rozvíjí hra o dnešním politickém uspořádání Evropy. Ve Špinarově režijním pojetí půjde o ostré drama, v němž vedle intrik a egoismu hraje velkou roli také idealismus a osobní kouzlo.

Ve Stavovském divadle inscenován i Goethův Faust, jehož režie se chopí Jan Frič, režisér výrazného rukopisu a silné poetiky, která se neděsí tradice, jež často spoutává. Naplánována je i Noční sezóna Rebeky Lenkiewiczové - vztahová hra ze současnosti. „Na své si přijdou milovníci velké, na osobnostním herectví postavené činohry i ti, kterým je blízký tragikomický pohled na život. Hlavní roli ztvární přední členka Národního divadla Jana Preissová," upozornil Špinar.

Autorské projekty a nové hry

Na Nové scéně pokračuje činohra ND cestou autorských projektů a objevování nových her. Z té druhé kategorie je komedie Jsme v pohodě amerického autora Paula Rudnicka, kterou bude režírovat Braňo Holiček. Přímo pro Novou scénu svou Novou Atlantidu píše režisér Jiří Adámek. „Kdo viděl jeho Po sametu na téže scéně, ví, že půjde o aktuální společensko-politické téma ve výrazně artistním, estetizovaném pojetí," říká Špinar. Sezona se uzavře na národní, hrdinskou – a právě proto trochu mystifikační až falzifikující – notu. Režisér Jan Frič v autorském týmu s Milanem Šotkem možná zodpoví otázku, kdo to byl Zbyhoň!. A pokud ji nezodpovědí, tak ji aspoň položí.

Balet Národního divadla připravuje v nové sezoně pod vedením původem Poláka Filipa Barankiewicze, který má za sebou mnoho zkušeností a úspěchy ze světových pódií, tři premiéry a jednu obnovenou, totiž úspěšnou choreografii Youriho Vàmose Louskáček – Vánoční příběh. „Základem repertoáru bude uvádění významných a působivých klasických děl, které přispějí ke zvýšení umělecké kvality souboru a budou obohacením kulturní mapy Prahy," uvádí Barankiewicz. První premiéra s názvem Timeless se uskuteční v Národním divadle 20. října 2017. Jde o balet „Mistra B", Serenadu George Balanchina a slavné dílo Svěcení jara Glena Tetleyho. Repertoár bude nově rozšířen o celovečerní titul Marná opatrnost, mistrovské dílo Sira Fredericka Ashtona, které bude mít svou českou premiéru 19. dubna 2018 v Národním divadle. Na závěr sezony je naplánovaná premiéra originálního komponovaného večera s názvem Slovanský temperament, který bude uveden 14. června na Nové scéně. První sólista Baletu ND Ondřej Vinklát bude jedním z umělců, kteří přispějí novým dílem do repertoáru souboru. Ke spolupráci je přizvána také polská choreografka Katarzyna Kozielská, jejíž dílo mělo možnost vidět pražské publikum v rámci představení DANCE GALA 2015, a ruský umělec Andrej Kajdanovskij, výrazná tvář současného tanečního divadla světového renomé. „Počítáme i se spolupráci s Petrem Zuskou, uvedeme jeho choreografie Romeo a Julie a Sólo pro nás dva. A dál uvidíme, co budoucnost přinese," dodává nový šéf baletu ND.

Opera a devět premiér

Pestrost a rozmanitost – to byla hlavní kritéria pro skladbu operního repertoáru Národního divadla. Diváci se tak mohou těšit na uvedení celkem 41 inscenací včetně devíti premiér. „Nabídneme i dvě koncertní provedení slavných žánrových titulů a sedm klasických koncertů," říká umělecký šéf opery Petr Kofroň. Milovníky velkých romantických příběhů potěší nejen premiéry Verdiho Maškarního plesu a Massenetova Werthera, ale také nové zpracování klasických titulů – Figarovy svatby Wolfganga Amadea Mozarta a Verdiho Nabucca. „Vzhledem ke společensky významnému roku 2018 nastudujeme novou Libuši, tentokrát inspirována výhradně předními českými scénografickými tradicemi," doplňuje Kofroň. Vzniknou i inscenace oper Billy Budd Benjamina Brittena či Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka.

Celkově připravují umělecké soubory Národního divadla pro 135. divadelní sezonu 21 premiér. Na repertoáru zůstane 56 inscenací. Předplatitelům nabízí první scéna 44 předplatitelských skupin. Pro divadelní sezonu 2017/18 lze předplatné zakoupit od 27. března nejen na hlavní pokladně (v budově Nové scény), ale i na webu a v pobočkách ColosseumTicket. Od konce února mohou své abonmá přednostně prodloužit stávající předplatitelé.