Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Thálie pro Jiřinu Bohdalovou, Květu Fialovou i Jiřího Štěpničku

Praha /EXKLUZIVNÍ FOTOGALERIE, ROZHOVOR, PORTRÉT/ – Prestižní divadelní ceny Thálie dospěly – udělují se už osmnáct let. A jak zaznělo v úvodu sobotního ceremoniálu v pražském Národním divadle, jehož průvodcem byl už pošesté plzeňský herec, režisér a dramatik Antonín Procházka, stále je ještě dost herců, na které se nedostalo. Letos se štěstí usmálo na Květu Fialovou, Jiřího Štěpničku, Jiřinu Bohdalovou a mnohé další umělce. Během sobotním ceremoniálu v Národním divadle se z ocenění těšili i zástupci oboru opera, balet a muzikál…

28.3.2011
SDÍLEJ:

Divadelní ceny Thalie za rok 2010 byly předány 26. března v pražském Národním divadle. Na snímku Jiří Štěpnička a Květa Fialová za činohru.Foto: Deník/Martin Divíšek

„Tak ti Vašku děkuju, žes mi tu cenu dal. Taky bych se jí už nemusela dožít,“ řekla prezidentu Herecké asociace Václavu Postráneckému jednaosmdesátiletá Květa Fialová, která byla oceněna za mimořádný jevištní výkon v roli Maude, v níž hostuje v Higginsově hře Harold a Maude ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. „Slovácké divadlo je moje Národní divadlo. Jezdím tam do ráje a Harolda miluju.“

Květa Fialová žertovala, ale neskrývala dojetí

Velké dojetí neskrýval Jiří Štěpnička, který získal křišťálový pohár se stylizovanou divadelní maskou za vrcholnou hereckou kreaci v roli Raymonda ve hře Blackbird v pražském Národním divadle. „Velice si ocenění vážím, beru jej za celé Národní divadlo. Jsem na něj nesmírně hrdý,“ uvedl Štěpnička.

První Thálie pro Jiřinu Bohdalovou

Z ceny za celoživotní mistrovství v oboru činohra se radovala Jiřina Bohdalová, která oslaví v květnu osmdesátiny. „Musím se přiznat, že je pro mě zvláštní přebírat Thálii. V mém hereckém životě je první a rovnou za celoživotní dílo. Mám takový dojem, že je i poslední, takovou symbolickou tečkou, abych dala pokoj. Já ale pokoj nedám. A to by v tom byl čert, abyste si mě ještě jednou nevybrali,“ okomentovala se smíchem svůj úspěch Bohdalová.

Sopranistka Kniplová cenu odmítla

V oboru balet se ze stejné pocty těšila devětaosmdesátiletá Věra Ždichyncová. „Své povolání jsem vždycky měla ráda, bylo zároveň mým koníčkem,“ sdělila bývalá baletka a pedagožka. Další umělkyně vyznamenaná za celoživotní mistrovství, světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová, si Thálii převzít odmítla. V otevřeném dopise napsala, že ocenění měla dostat už dříve. Nyní jej považuje za „milodar“, který nechce. „Rozhodnutí paní Kniplové jsme vzali na vědomí. Prezidium asociace a členové operní komise jsou ale přesvědčeni, že jí tato cena právem patří,“ řekl prezident Herecké asociace Václav Postránecký. Její pohár bude uložen v sekretariátu asociace a může si jej kdykoliv převzít.

V oboru muzikál se rozhodovalo mezi Střihavkou a Vojtkem

Osobně se slavnosti nezúčastnila ani zpěvačka Dasha, oceněná za ztvárnění Máří Magdaleny v obnovené inscenaci rockové opery Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín, za kterou převzal Thálii skladatel a dirigent Martin Kumžák. „Dášenka má povinnosti v plzeňském divadle, kde vystupuje v muzikálu bez alternace. Této pocty si ale velmi váží,“ řekl Kumžák. Z pánů pak v kategorii opereta, muzikál a jiný hudebně-dramatický žánr zabodoval Marian Vojtko, který odbornou komisi zaujal přesvědčivým ztvárněním Barona Prášila ve stejnojmenném muzikálu pražského Divadla Hybernia. „Poctou pro mě bylo už to, že jsem byl v nominacích s Kamilem Střihavkou. S cenou jsem nepočítal, o to víc si jí vážím,“ pronesl.

Christina Vasileva byla nominována podruhé - a vyhrála

Z operních umělců doplnili řady držitelů Thálie podruhé nominovaná sopranistka Christina Vasileva za titulní roli v inscenaci Káti Kabanové v Národním divadle v Praze a barytonista Richard Haan za roli Sebastiana v opeře Nížina v brněnském Národním divadle. Z šestice nominovaných v baletu se laureáty stali počtvrté nominovaná Zuzana Pokorná za výkon v roli Esmeraldy ve Zvoníkovi od Matky Boží v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla a popáté nominovaný Richard Kročil. Porota ocenila jeho výkon v titulní postavě Othella v pražském Národním divadle.

Thálii pro činoherce do 33 let si odnesl Ladislav Špiner z Východočeského divadla v Pardubicích, který tam účinkuje v jedenácti inscenacích. Zvláštní cenu kolegia získal dirigent Jiří Kout. „Dirigování je spolupráce. Proto děkuju kolegům, báječným orchestrům, výborným sólistům a několika režisérům, kteří uměli poslouchat hudbu a používali stejné libreto jako skladatel,“ řekl Kout.

Květa Fialová: Harolda jsem si našla

Jak řekla Květa Fialová i v přímém přenosu České televize – do role Maude ze hry Colina Higginse Harold a Maude, která jí v sobotu vynesla Thálii, se zamilovala před mnoha lety. To když ji na jevišti ztvárňovala její oblíbená herečka Marie Rosůlková (Harolda hrál tehdy po jejím boku Viktor Preiss). „Od Márynky jsem tu roli dostala a cítím se jako v ráji,“ řekla Květa Fialová, která hraje ve zmíněné inscenaci už potřetí. V roce 1995 jí byl v pražském Divadle ABC partnerem Filip Blažek a o sedm let později v Mladé Boleslavi Petr Mikeska. „To mi bylo pětašedesát. Teď je mi jednaosmdesát a mám po boku milovaného Josefa Kubáníka,“ říká herečka.

Svého hereckého partnera jste si vybrala při návštěvě Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

Ano, pozval mě, abych se přijela podívat na premiéru muzikálu Adéla ještě nevečeřela. Hned když jsem ho uviděla, zjistila jsem, že je to Harold. Mé nabídky na společné účinkování se zpočátku zalekl, ale pak se podvolil, co mu taky zbývalo.

#nahled|https://g.denik.cz/96/3d/3890636_uhersk__hradi_t__praha_kv_ta_fialov__th_lie_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/96/3d/3890636_uhersk__hradi_t__praha_kv_ta_fialov__th_lie.jpg|Květa Fialová ve svém bytě s Thálií#

A jak reagoval ředitel divadla Igor Stránský?

Nečekaně musel upravit předem daný repertoár, to je jasné, ale v zásadě byl rád. Dnes už má za sebou představení padesátou reprízu, a to je krásné. Doufám, že to společně dotáhneme na dvě stovky, co, tři stovky repríz…

Máte v plánu ve Slováckém divadle nastudovat i nějakou jinou roli?

Určitě, teď jsme ve fázi, kdy máme s Josefem Kubáníkem vybránu další věc na zkoušení. Zatím ale neprozradím její název, protože dokončujeme jednání ohledně autorských práv.

A jak zvládáte přesuny z Prahy do Uherského Hradiště?

Hraju tam jednou až dvakrát do měsíce, kromě toho mám ještě jiná zájezdní představení. Funguju prostě jako za časů Josefa Kajetána Tyla – jen s tím rozdílem, že jezdím autobusem nebo vlakem. Bez problémů.

Gabriela Kováříková

Zuzana Pokorná z Plzně si Esmeraldou vytančila Cenu Thálie

Cenu Thálie vybojovala pro plzeňské Divadlo J. K. Tyla tanečnice Zuzana Pokorná. Především ji však získala pro sebe za mimořádný výkon v roli Esmeraldy z baletu Zvoník od Matky boží v choreografii Libora Vaculíka. Prestižní ocenění převzala v sobotu večer na scéně Národního divadla v Praze.

„Před sedmi lety jsem opravdu měla pocit, když jsem byla mezi nominovanými, že to je naposled, co tady stojím, ale zázraky se dějí!“ řekla v přímém přenosu České televize, když Thálii přebírala za nejlepší ženský taneční výkon v České republice za rok 2010. A nejdříve se sklonila a poklepala na prkna Národního divadla.

„Strašně moc ti děkuju, Liborku Vaculíku, vytáhl jsi mne zpátky na jeviště v krásné roli. Je to jedna z mnoha překrásných rolí, které jsem od tebe tančila, takže jsem opravdu moc vděčná. Děkuji svým tanečním partnerům Richardovi, Milanovi, Martinovi, děkuju manželovi. Mockrát děkuji porotě,“ nezapomněla Zuzana Pokorná na ty, kdo jí k letošnímu triumfu pomohli.

#nahled|https://g.denik.cz/96/70/3890915_plze____zuzana_pokorn__z_plzn__si_esmeraldou_vytan_ila_cenu_th_lie_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/96/70/3890915_plze____zuzana_pokorn__z_plzn__si_esmeraldou_vytan_ila_cenu_th_lie.jpg|Za roli Esmeraldy v baletu Zvoník od Matky boží získala tanečnice plzeňského Divadla J. K. Tyla Zuzana Pokorná v sobotu Cenu Thálie. Na snímku z inscenace spolu s Martinem Šintákem. #

Na Cenu Thálie dosáhla už podruhé, ale před šestnácti lety byla oceněna jako sólistka baletu Národního divadla, nyní po fascinujícím jevištním comebacku jako baletní mistryně a sólistka baletního souboru v Plzni. „Je mi hodně blízká svou svobodomyslností. Nebyl problém se s ní sžít,“ říká o roli Esmeraldy sama tanečnice, manželka šéfa baletu Divadla J. K. Tyla Jiřího Pokorného a maminka tří synů – Adama, Kristiána a Valentýna. „Mám radost za plzeňský balet a také z toho, že jsem se mohla opět hrdě postavit na prkna Národního divadla,“ rozdělila se již dvojnásobná nositelka Ceny Thálie o své pocity z letošního ocenění.

Odborná porota vedená tanečníkem a choreografem Vladimírem Nečasem vyzdvihla plzeňskou představitelku Esmeraldy slovy: „Zuzana Pokorná v této roli zaujala výrazovou sdělností a pohybovou noblesou. Naplňuje svůj fyzicky křehký zjev vášnivým temperamentem, bolestí a zklamáním, které postava prožívá. Souzní s choreografií, v níž uplatňuje technickou jistotu, plasticitu a dramatickou sytost.“

Pavel Dvořák

Autor: Gabriela Kováříková

28.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš.
9

ANALÝZA DENÍKU: Voliči hlasovali proti klasice

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
46 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení