Mezi čerstvými držiteli prestižní ceny Herecké asociace najdeme spoustu zástupců regionálních scén. Nejvíce skleněných pohárů vyrobených podle návrhu Bořka Šípka si odnesla Národní divadla v Brně a Ostravě. Za prvně zmíněné uspěla v oboru činohra Hana Tomáš Briešťanská za roli Štěpky v inscenaci Jaroslava Havlíčka, Olgy Šubrtové a Martina Glasera Petrolejové lampy podle poroty se této mimořádné herecké příležitosti zhostila srovnatelně s jejím filmovým předobrazem. Briešťanská „porazila" Ivu Janžurovou, nominovanou za Božskou Sarah v pražském Divadle Kalich, a Pavlínu Štorkovou, jež vzbudila pozornost rolí Olgy v inscenaci Olga/Horrory z Hrádečku.

Do brněnského Národního divadla putovala i cena pro Pavlu Vykopalovou za výkon v roli Káti v opeře Leoše Janáčka Káťa Kabanová.

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uspělo díky výkonům Thomase Weinhappela v titulní roli opery Ambroise Thomase Hamlet a Lenky Pavlovič, která zaujala postavou Hortensie v operetě Ples v opeře.

HERECKÝ KONCERT

Z pražských scén se vedlo Divadlu Na Jezerce, potažmo Milanu Kňažkovi, který získal ocenění za roli Jona v monodramatu Marka Leirena-Younga Shylock. „Cena patří všem mým kolegům v téhle inscenaci," řekl Kňažko. „Hraju tam sám," dodal vzápětí s úsměvem. V roli herce Jona (který hraje Shakespearova Shylocka z Kupce benátského) bojuje za svou hereckou roli a také s přílišnou politickou korektností. „Provokuje, obhajuje, vstupuje do ‚dialogu' s publikem, které je mu de facto jediným partnerem. S minimem prostředků dosahuje maximálního účinku a divákům kromě ‚dialogu' servíruje i brilantní herecký koncert," zní zdůvodnění poroty.

SLAVNÝ MUZIKANT

Pro Divadlo Hybernia, další pražskou scénu, zajistil cenu Josef Vojtek, který září v dvojroli Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto. „Je to pro mě velká čest. Jsem šťastný, že jako rockový muzikant můžu stát na jevišti Národního divadla. S Kabáty by se mi to nikdy nestalo," pravil a poděkoval Danielu Landovi, který ho k muzikálu v roce 1996 přivedl (šlo i titul Krysař).

V baletu a pantomimě převzali Ceny Thálie sólistka baletu Moravského divadla Olomouc Yui Kjotaniová za roli Kitri v inscenaci Don Quijote a mim Radim Vizváry za sólo v Mime Prague v pražském Divadle v Celetné ve své děkovné řeči vzpomněl na loni zesnulého Borise Hybnera, bez něj by prý ocenění nedostal.

ŠŤASTNÉ CHVÍLE

Bouřlivý potlesk sklidila Alena Vránová, která převzala Thálii za celoživotní činoherní mistrovství. „Za všechny ty šťastné chvíle v mém hereckém životě děkuji divákům. A troufám si prohlásit, že jsme si spolu rozuměli. Herecké asociaci (ceny vyhlašuje a pořádá, pozn.) děkuji, že mně na to dala štempl," řekla Vránová, která v roce 1956 získala angažmá v Divadle ABC, kde spolupracovala s Janem Werichem a Otou Ornestem. Členkou Městských divadel pražských byla až do roku 1992. Už téměř dvacet účinkuje v Divadle Ungelt.

Cenu za celoživotní baletní mistrovství převzala jedna z největších dramatických tanečnic poválečné éry Marcela Martiníková. Téhož uznání v opeře se dostalo někdejší sólistce Národního divadla v Praze Marcele Machotkové, v operetě Pavle Břínkové a v oboru loutkářství Věře Říčařové a Františku Vítkovi, kteří jsou spojení s královéhradeckým Divadlem Drak.

Cenu pro činoherce do 33 let, kterou dotuje Nadace Munzarových, získala Veronika Lazorčáková, členka pražského Divadla v Dlouhé.

Režisér, dramatik, herec, výtvarník, pedagog a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid byl poctěn Cenou Kolegia Cen Thálie. „Ta cena mě upřímně dojala," sdělil Schmid, který od roku 1961 působil v Naivním divadle v Liberci, o dva roky později tam založil experimentální soubor. V roce 1978 ho přestěhoval do Prahy.

Činohra:

Ženský výkon: Hana Tomáš Briešťanská (role Štěpky v inscenaci Jaroslava Havlíčka, Olgy Šubrtové a Martina Glasera Petrolejové lampy, Národní divadlo Brno)
Mužský výkon: Milan Kňažko (role Jona ve hře Marka Leirena-Younga Shylock, Divadlo Na Jezerce, Praha)

Opera:

Ženský výkon: Pavla Vykopalová (role Káti v opeře Leoše Janáčka Káťa Kabanová, Národní divadlo Brno)
Mužský výkon: Thomas Weinhappel (titulní role v opeře Ambroise Thomase Hamlet, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:

Ženský výkon: Lenka Pavlovič (role Hortensie v operetě Ples v opeře, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Mužský výkon: Josef Vojtek (dvojrole Mefista a Fausta v muzikálu Mefisto, Divadlo Hybernia, Praha)

Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:

Ženský výkon: Jui Kjotaniová (role Kitri v baletu Don Quijote, Moravské divadlo, Olomouc)
Mužský výkon: Radim Vizváry (pantomimický výkon v inscenaci Sólo, Mime Prague, Praha)

Ceny za celoživotní dílo:

Alena Vránová (činohra)
Věra Říčařová a František Vítek (loutkové divadlo)
Marcela Machotková (opera)
Marcela Martiníková (balet)
Pavla Břínková (opereta a muzikál)

Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie:

Jan Schmid (režisér, dramatik, herec, výtvarník, zakladatel Studia Ypsilon)

Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:

Veronika Lazorčáková (Divadlo v Dlouhé, Praha)