Jak je to krásné býti kadeřavým… Říční lázně Antonína Důry se vracejí. Přesněji - legendární představení Rozmarné léto, s nímž Kašpar Divadlo v Celetné oslavilo už dvě stě repríz, se znovu přesouvá na hradby Kašperku.

„Na začátku byl zájem pana kastelána mít Vančurovo „léto" u sebe. A letos už budeme na Kašperku po patnácté," říká pyšně principál této pražské scény Jakub Špalek. „Zájem o inscenaci ve středověkých kulisách neubývá." Slavná adaptace Vančurovy novely sklízí úspěch od premiéry svou originální scénou, jež zahrnuje reálnou vodní plochu, kabinky, lehátka a molo. Na Kašperku ji potkáte zítra, poté koncem července a také v sedmi srpnových termínech. „Jsme poctěni, že můžeme rok co rok vítat tohle vynikající představení u nás," potvrzuje kastelán Zdeněk Svoboda. „Tvůrci v něm projevili cit pro spojení divadla a památek. A každým rokem je vyprodáno."

Kašpaři tu rozehrávají známý příběh jen v kostýmech, bez kulis, ty dělá na místě jen hrad. A dostatečně. „Přijíždějí sem okolní obyvatelé, Pražáci, ale i zahraniční diváci," upozorňuje kastelán, který na svém hradě (mimochodem nejvýše položeném v Čechách) nabízí kapacitu pro 288 lidí. „Bývají to úžasné zážitky – nikdy nevíte, jestli bude zrovna vítr, přijde déšť nebo vypadne elektrika…," dodává Jan Potměšil, jenž hraje v představení Antonína Důru. „Když je čistá noc, ticho tu ruší jen ovce. Býváme svědky nevídaných kulis, jednou třeba zvolna přicházela bouře z německé strany a hra hned dostala temnější náboj." Soubor se prý na hrad těší celý rok, přes den podniká výlety, večer se hraje. A občas zažívají kuriozní momenty, například musí v brnění obíhat vesnici, aby se dostali na druhou stranu jeviště. To se týká hlavně druhé inscenace, kterou tu Kašpaři hrají – Othella. Zatímco ve „Vančurovi" potkáte kromě Potměšila také Miroslava Hanuše, Evu Elsnerovou, Jana Zadražila či Tomáše Stolaříka, v Shakespearově žárlivci uvidíte Jana Potměšila, Adriana Jastrabana a Alenu Dolákovou.

Od Shakespeara tu uvidíme také Romea a Julii a pro dětské publikum jsou tu Mikulášovy prázdniny. „Zjistili jsme, že si lidé často berou kvůli tomu i dovolenou," usmívá se Špalek. A žádné představení není nedostupné. „I když bývá vyprodáno, vždycky se místo pro zájamec na poslední chvíli najde," upozorňuje Jan Potměšil. Jako bonus má divadlo pro své diváky připraveno Rozmarné léto v zájezdové verzi pod šorým nebem v Brumově a také tzv. Rozmarný večer na návsi jihočeské vesničky Lom. Kdo by nestihl nic z toho, může se začátkem září vypravit také do vodní tvrze ve Vlksicích nedaleko Milevska, kde jsou na programu kromě Romea také další „kašaparovská" představení Audience, Draci noci a Chanson? Šanson!