Oba dva si evidentně skvěle rozumí, sami uznávají, že je to možná i tím, že pocházejí z Moravy…

Jak se vám Misantrop hraje? V čem je pro vás tato klasická látka nejtěžší?

Filip Čapka: Ta hra je hlavně chytře napsaná, i když hodně náročná… Hlavně kvůli jazyku, který je nám dnes už vzdálenější.

Eva Josefíková: Mimo jiné tím, že se tam mluví ve verši, v alexandrínu.

Filip Čapka: Vypadá to asi tak, že jedna obyčejná věta jako „Jdi do pr…" je napsaná na deseti řádcích. A k tomu ještě ve verši.

Srovnali byste to s nějakým představením z minulosti? Zahráli jste si někdy v podobně náročné hře?

FČ: Ve Švanďáku jsem hrál například ve hře Mein Kampf, což bylo určitě ještě náročnější. I když zase v jiných záležitostech… Jednou jsem hrál i v Moliérově Tartuffovi, tehdy to ale byla spíš taškařice ještě při studiu na škole.

EJ: Pro mě je Misantrop určitě jednou z největších dosavadních zkušeností. Srovnala bych to s inscenací Letní byt od Carla Goldoniho, ve které jsem hrála v divadle v Kladně. Tematicky jsou obě hry podobné, honí se tam lásky a vznikají milostné mnohoúhelníky.

Máte nějakou speciální metodu, jak se mluvení ve verších naučit a dostat ho takříkajíc „pod kůži"?

EJ: Pro mě je důležitá stoprocentní znalost textu co nejdříve a potom s ním dále pracovat na zkouškách. Hledat tu postavu, hrát si s ní…

FČ: S tím úplně nesouhlasím. Když se text „nabušíš" dopředu, svádí to k tomu, že ho odříkáváš jako básničku. Já v podstatě alexandrín moc neřeším, všechno říkám vlastně po smyslu. Paradoxně z toho verš a rytmus vyleze.

Kolikrát jste Moliérova Misantropa přečetli?

FČ: Ještě jsem ho nedočetl, jsem teprve na straně čtyřicet.

EJ: Přiznám se, že naposled ve škole v rámci povinné četby. Potom jsem ho odložila někde hluboko v hlavě a oprašuji ho až teď.

Herečka Eva JosefíkováHerečka Eva Josefíková.Narodila se v roce 1990 ve Vlčnově. Vystudovala gymnázium v Uherském Hradišti, jako dlouholetá členka literárně-dramatického oboru ZUŠ ještě na gymnáziu hostovala v Národním divadle (role Barunky v Babičce Boženy Němcové), od té doby zde ztvárnila ještě několik dalších rolí. Po gymnáziu nastoupila na DAMU v Praze, první angažmá získala v Městském divadle v Kladně.

Od roku 2011 je členkou divadelní společnosti Tygr v tísni. Zahrála si v několika celovečerních filmech, mj. Fair Play, Vejška či Probudím se včera. Aktuálně zkouší roli Alcesta v novém představení Misantrop v pražském Švandově divadle. Vidět ji můžeme na několika pražských scénách, mj. v Divadle Bez Zábradlí, ve strašnickém Divadle X10, ve Vile na Štvanici či v Divadle v Celetné.

Klasické představení navazuje na Shakespearova Hamleta, kterého Švandovo divadlo uvádí od loňské sezóny. Bude Misantrop podobně jako Hamlet zasazen také více do současnosti?

FČ: Náš Hamlet je sice trochu jinak ztvárněný, pořád je to ale Hamlet s hlavními Shakespearovými myšlenkami. Byť jsou jeho součástí mobilní telefony a jiné výdobytky dnešní doby, příběh je pořád klasický a neuniká mu hlavní podstata. U Misantropa jdeme stejnou cestou, text vyjma drobných škrtů zůstává a nic se do něj nepřipisuje. Akorát to nebude pimprlátkové divadlo, protože by nám ho lidi nevěřili… Je to sice stará hra, pro dnešního člověka hlavně jazykem, strašně se mi na ní ale líbí, že je neskutečně aktuální. Člověku přijde až směšné, jak ten pán dokázal před stovkami let pojmenovat věci tak, aby byly na denním pořádku i dnes. Stačí, abychom se pět minut dívali na televizní noviny, a máme před sebou Moliéra jako vyšitého.

EJ: Napomáhá tomu taky výtvarná složka celé inscenace. Minimalistická scéna, unisex kostýmy, ale žádné násilné aktualizace.

FČ: Záměrem našeho pojetí je zobrazit vykloubenost společnosti. Nejenom rozháranost textu, kdy každý říká něco jiného, než si myslí. Kdy jedna skupinka pomlouvá druhou skupinku a potom jeden člověk přejde z jedné do druhé a pomlouvá zase ty ostatní. Tohle dneska funguje bezvýhradně, a nejen v politice… Scéna a kostýmy tomu odpovídají, já říkám, že je to představení punkové.

Evo, pro vás jde o první zkušenost ve Švandově divadle, jak se sžíváte se zdejším souborem?

Sžívám se postupně a pozvolna, zatím mluvím, když jsem tázána (směje se). Snad to ale nebude těžké za pár týdnů, co tu jsem, se cítím dobře a chodím mezi lidi do divadla ráda.

Kdo vás s nabídkou hostování v Misantropovi oslovil?

Umělecký šéf Dodo Gombár s ředitelem divadla Danielem Hrbkem. Na konci čtvrťáku jsem zvala různé režiséry, ředitele divadel a umělecké šéfy šéfy na svoje absolventské představení. Pan Hrbek mě znal ze školy, teď si na mě asi po dvou letech asi vzpomněl (směje se).

Filipe, je pro vás příchod nové tváře do souboru příjemným zpestřením? Jak se vám spolu hraje?

Evča je stejně jako já tělem i duší pankáč. A je velmi talentovaná, zatím se nám spolu zkouší skvěle.

Vyhovuje vám, Evo, působení na volné noze? Aktuálně hrajete na několika scénách po Praze…

Hned po škole jsem nastoupila do angažmá v Kladně, což jsem si přála, protože mám pocit, že každý mladý herec by měl ze všeho nejdřív získat zkušenosti ve stálém souboru. Současný stav mi taky vyhovuje, i když je zároveň skvělé mít někde zázemí a okruh lidí, se kterými pracujete pravidelně a lépe se s nimi znáte osobně.

Herec Filip ČapkaHerec Filip Čapka.Narodil se 19. prosince 1974 v Ostravě. Vystudoval herectví na JAMU v Brně, poté začal hrát v divadle v Olomouci. Prošel také angažmá v divadlech v Brně a v Ostravě, než se napevno usadil v Praze. Je držitelem ceny Thálie 2004 pro mladé činoherce do 33 let.

Zahrál si mj. v seriálu Poslední sezóna, ve filmech Mamas & Papas či ve snímku Román pro muže; aktuálně ho můžeme vidět v seriálu Cesty domů V současnosti zkouší roli Celimeny v novém představení Misantrop v pražském Švandově divadle.

Kromě vás hostuje poprvé ve Švandově divadle i režisér inscenace Lukáš Brutovský. Jak se vám s ním spolupracuje?

EJ: Jde z něho obrovská energie a síla, je to výborné.

FČ: Přesně, taková klidná. Zatím… (směje se).

EJ: Nedávno jsem ho přistihla, že umí celou hru nazpaměť. Když něco zapomenu, z placu mi ihned nahodí. Což není u všech režisérů úplně obvyklé. Ví, co chce divákovi sdělit, a zároveň nám hercům nechává svobodu v samotné tvorbě.

FČ: Slováci jsou pro tento způsob dokonalí, mají pro podle mě divadlo větší cit. Na škole jsem studoval s několika slovenskými dramaturgy a režiséry, přijde mi, že mají k divadelní dravosti blíž.

Ve představení Misantrop hrajete hlavní milostnou dvojici, kolik času strávíte na jevišti spolu?

EJ: Na to, že jsme ústřední milostná dvojice, potkáváme se tam docela málo.

FČ: Navzájem jeden druhého pomlouváme za zády, a když se potkáme, říkáme si „nepomlouvej mě".

Oba dva pocházíte z Moravy, nyní už několik let žijete a pracujete v Praze. Vnímáte stejné „kořeny"?

EJ: Možná to tím je, že si dobře rozumíme. Já si z toho sice většinou dělám legraci, jinak ale nemám moc ráda dělení na Moraváky a Pražáky. Například takové ty řeči, že Moraváci jsou srdečnější a lepší lidé. I když, možná to tak je.

Jak často jezdíte do svých rodišť?

EJ: Domů se dostanu hrozně málo. Navíc mám pocit, že když do Vlčnova nebo do Uherského Hradiště přijedu, berou mě tam jako Pražačku. Zatímco v Praze jsem pořád ještě náplava, takže je to takové obojaké. Pořád ale stále ještě skvěle dokáži přepínat jazyk na moravská nářečí. Když jsem jednou ve škole telefonovala se strýcem z Vlčnova, všichni šli z mojí mluvy do kolen.

Jste z malého města, jak jste si v Praze zvykala?

Docela dobře, velký podíl na tom ale mají moje kamarádky, se kterými jsem tady první čtyři roky bydlela v jednom bytě. Společně jsme si zachovávaly takový svůj moravský vesmír.

Filipe, kde se vy cítíte doma v Praze, nebo v rodné Ostravě?

Teď už jsem doma spíš v Praze. Ani moje máma už nebydlí v Ostravě, koupila dům ve vesnici Smilovice, kde jsem vyrůstal. Do Ostravy tak jezdím maximálně za bráchou, a to velmi málo. V srdci ji ale mám, je to dokonalé město.

Před vámi jsou divadelní prázdniny, premiéru Misantropa máte na konci května. Nebojíte se, že ho zapomenete?

FČ: Asi budeme muset v září trochu víc oprašovat. Divadlo je ale taky trochu jako hra na bicí cvičíte, máte pocit, že to moc nejde, tak si dáte krátkou pauzu. Potom k tomu sednete a umíte dvakrát tolik. Na chvilku na představení zapomenout a nechat ho uležet taky není špatné. A možná nás po prázdninách budou s čistou hlavou napadat i nové myšlenky.

Oba jste nejen divadelní, ale také filmoví a seriáloví herci. Co vás vedle Misantropa nyní zaměstnává?

EJ: Před chvíli jsem se asi deset minut odhodlávala požádat pana režiséra o uvolnění ze zkoušek kvůli natáčení vánoční pohádky pro Českou televizi. Je moc hodný, takže jsme se domluvili.

FČ: Budeš hrát princeznu, nebo čerta?

EJ: Princeznu. Ale zkoušela jsem i draka (směje se).

A vy, Filipe?

Aktuálně dotáčím dva filmy a už druhým rokem hraju v seriálu Cesty domů. Svoji roli si užívám a baví mě, že je na ní pořád co hrát.