Jedna za nejtíživějších Shakespearových tragédií vůbec propojuje rodinná i politická dramata. Králův syn se nedokáže smířit s úmrtím otce. Nedokáže se vyrovnat ani se svým strýcem, jenž si vezme za ženu jeho matku. Je přesvědčen, že otcova smrt a strýcova svatba spolu úzce souvisejí. A tak se rozhodne pravý důvod otcovy smrti odhalit…

„Hamlet je de facto první anglická detektivka, protože je třeba vypátrat vraha krále Hamleta a podat o tom důkazy. Ačkoli je od začátku divákovi a Hamletovi řečeno, kdo je vrahem jeho otce," říká překladatel Shakespearova díla, potažmo i avizované hry Martin Hilský.

Hamleta jako postavu zná podle něj každý, i ten, kdo ho nikdy neviděl ani nečetl. Ale hru málokdo. „Přiznám se, že i já, kdybych měl říci, o čem je, asi bych koktal. A nakonec bych pronesl několik samozřejmých věcí, z nichž by ani jedna nebyla tak úplně Hamlet. Tak, jak ho napsal Shakespeare, je souhrnem dramatických situací, které se navíc ve hře mění. I moje osobní zkušenost je taková, že čím víc se člověk snaží tuto hru poznat, tím více nových věcí se o ní dozvídá," doplňuje Hilský.

Zdroj: Youtube

Pleslův návrat k roli

„K názoru pana profesora se přidávám, protože se k Hamletovi vracím po jedenácti letech, kdy jsme jej zkoušeli v Dejvickém divadle v režii Mirka Krobota. A znovu se pro mě v souvislosti s ním otevírá řada otázek, na které se snažíme – stejně jako jsme se o to snažili už tehdy – odpovědět," uvádí Jaroslav Plesl. Hamlet není podle jeho mínění jen tragédie (a jak už bylo řečeno i detektivka), určitě se v něm dá najít i humor. „Jsou tam situace, které nás velmi bavily už během čtené zkoušky. Ta hra by se klidně mohla odehrávat v panelákovém bytě 1+1, protože některé ty situace jsou skutečně ‚klasické', určitě je zažívají i dnešní rodiny. A právě v tom je hra moderní," doplňuje Plesl.

Společnost mu budou na jevišti dělat Hynek Čermák (Claudius a duch), Lenka Vlasáková (Gertruda), Ladislav Hampl (Polonius a Laertes), Veronika Khek Kubařová v alternaci s Veronikou Mackovou (Ofélie), Pavel Šimčík (pán, kněz, herec), Petr Vršek (Horacio) či Vladimír Polívka (Rosencrantz a hrobník). Režijně herce vede Michal Vajdička, který se postaral i o úpravu textu. „Snažil jsem se udělat z Hamleta inscenaci nezatíženou vnějšími efekty. Doufám, že navzdory komornosti dramatu se hercům podaří zaplnit celý prostor Pražského hradu a intenzivně se tak rozezní všechna témata inscenace," sděluje Vajdička.

A proč si vybral pro roli Hamleta právě Jaroslava Plesla? „Je jemný a empatický, velmi inteligentní člověk, ve kterém se dovede rozhořet plamen vášně. Má smysl pro spravedlnost a stejně jako mě se ho dotýká křivda. Velmi zručně zachází s textem, ale také s dramatickou situací a stejně jako Hamlet má i on více tváří."

Z Purkrabství do Míčovny

Oproti loňským letům je novinkou, že se pražské Slavnosti nebudou odehrávat v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, které právě prochází rekonstrukcí, ale v prostoru před Míčovnou v Královské zahradě Pražského hradu. „Budeme se muset více rozmáchnout v gestech a hlasité mluvě. Osobně mám trošku obavu, jestli tam nedolehne zvuk z projíždějících tramvají, ale to jsou technické věci, které se snad vyřeší," podotkl Plesl.

HamletZdroj: Agentura Schok

Michal Rychlý z pořadatelské Agentury Schok ale herce ujistil a divákům vzkázal, že se na odhlučnění prostoru usilovně pracuje. „Po ukončení rekonstrukce se shakespearovské inscenace na Purkrabství vrátí, takže i z tohoto důvodu může být představení zhlédnuté v Královské zahradě unikátním zážitkem," dodává umělecký ředitel Slavností Libor Gross a připomíná, že kromě Míčovny mohou diváci navštívit ještě druhou pražskou scénu, která se nachází na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.

Z dalších her se letos na repertoáru mj. objeví Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem, Večer Tříkrálový s Marií Doležalovou, Václavem Koptou a Milanem Šteindlerem, nebudou chybět oblíbené Veselé paničky windsorské, ostravská Komedie omylů či bratislavský Othello. Těšit se lze i na Poctu Shakespearovi s Janem Třískou.

Vstupenky jsou již v prodeji – po zkušenostech z předchozích let pořadatelé doporučují pořídit si je s dostatečným předstihem, protože představení bývají vyprodaná a jejich kapacitu není bohužel možné dále navyšovat.