Divadlo Na zábradlí upravuje ve dnech státního smutku svůj program následujícím způsobem.

Ve středu 21. prosince od 19.00 zůstává na programu představení Česká válka, které zpracovává téma protikomunistického odboje. Před jeho začátkem věnují herci společně s diváky minutu ticha památce někdejšího kolegy a bývalého prezidenta Václava Havla. Domníváme se, že vzhledem ke svému tématu, je tato inscenace důstojným rozloučením s jednou z nejdůležitějších osobností českých dějin ať už v oblasti dramatiky či politiky.

Václav Havel ovlivnil Divadlo Na zábradlí více než kterékoliv jiné. I proto se zde mimo jiné inscenují kontroverzní témata odporu proti nesvobodě a svévoli mocných. Také z tohoto důvodu je součástí dramaturgického plánu letošní sezóny nazvané Čí je to město? inscenace Havlovy hry Asanace (1987). Její premiéra se uskuteční 13. a 14. ledna 2012.

Ve čtvrtek 22. prosince bude zrušen koncert hudební skupiny Transitus Irregularis a v pátek 23. prosince Divadlo Na zábradlí dle programu nehraje.

Vznikne Havlova socha s jeho otiskem dlaně?

Prezident Václav Havel po sobě v Chomutově zanechal jasnou stopu. Nejen tu v lidských duších. Zůstal tu také otisk jeho dlaně. Klášterecký sochař a umělecký kovář Karel Meloun ho získal při jeho návštěvě města 12. února 1990. Dnes je umělec připraven otisk darovat, aby mohl vzniknout například pomník s autentickým otiskem ruky českého státníka, jehož jméno znají všude ve světě.

Otisk umělec získal jen měsíc a půl poté, kdy byl Václav Havel zvolen prezidentem Československa. „Byli jsme aktivní v Občanském fóru a pozvali ho tenkrát do Chomutova,” zavzpomínal Karel Meloun. Na náměstí 1. máje, kterým by tenkrát špendlík nepropadl, jak bylo plné lidí, Havlovi předal kovovou plastiku s názvem Homo Sapiens Sapiens. „Nato jsem ho požádal, jestli by nám věnoval otisk své ruky. Nejdřív se tvářil překvapeně, asi to pro něj bylo zvláštní. Ale nebyl to pro něj vůbec problém, spíš ho to pobavilo,” líčí umělec.

Jediná chvilka napětí nastala krátce před tím, než pracovníci muzea, vytáhli podnos na kávu, který byl pokrytý vrstvou obyčejné modelíny. „Známý ji hřál na břiše pod bundou, aby neztuhla,” vysvětlil Karel Meloun. „Členům ochranky se moc nezdálo, když pod ni náhle sáhl. Mysleli snad, že chceme prezidenta ohrozit,” usmívá se při vzpomínce na drobné nedorozumění.

Dlaň, otisknutá v modelíně, je dodnes uložená v ateliéru umělce. Patrné jsou na ní i ty nejmenší detaily jako otisky prstů. Karel Meloun ale stejně pro jistotu vytvořil její kopie do gumové hmoty tzv. lunaprenu. „Kdysi jsem byl jednoduše jen poctěn, že mi věnovala otisk své ruky taková respektovaná osobnost. První prezident naší svobodné země. Dnes mám takovou ideu, že by mohl posloužit například pro vytvoření pomníku na jeho počest,” doplnil Meloun. Jak potvrdil, je připraven ho darovat vládě či rodině Václava Havla.


MIRKA ŠEBESTOVÁ