Cyklus několika vzpomínkových akcí pořádaných na oslavu této šansoniérky zakončí odhalení pamětní desky a Salon paní Ljuby, který se bude konat v rámci pětadvacátého ročníku Salonu tradičního jazzu 2013 v pátek a v sobotu 24. a 25. května.

Ondřej Suchý vzpomíná

Na vernisáž  výstavy, na které jsou k vidění fotografie, scénáře, dopisy i divadelní kostýmy Ljuby Hermanové, přijal pozvání známý novinář, spisovatel a textař Ondřej Suchý. Ten před deseti lety vydal životopisnou knihu o Ljubě Hermanové.

„Poznal jsem ji, když mi bylo dvanáct let. V pracovním úboru tenkrát pomáhala uklízet léty zanedbaný sál budoucího Divadla Na Zábradlí, kde pak v prosinci 1958 vystoupila v hlavní ženské roli hry Kdyby tisíc klarinetů," připomněl své první setkání s ženou, která například proslavila skladbu Život je jen náhoda.

„Byla kouzelná, energická, nesmírně vtipná. Měla v sobě přirozené klaunství. Měl jsem tu čest být jejím kamarádem a později i životopiscem," připomněl Ondřej Suchý svůj vztah k dámě, která však podle něj byla poněkud lehkomyslná a do poslední chvíle pracovala a hrála ne pro vlastní dobrý pocit, ale aby si udržela životní úroveň, na kterou byla zvyklá.

„Měla čtyři manžele. Když zůstala sama, měla se co ohánět, aby měla na činži, ale i na šminky, kadeřnici, nové šaty… Ve své profesi byla vždy nesmírně svědomitá, byla ženou velkého srdce a nebránila se spolupráci s novými, mladými, začínajícími autory, kteří jí nabízeli své písničky. A já jsem měl to štěstí, že jsem mohl být mezi nimi," zavzpomínal na svou vlastní spolupráci s Ljubou Hermanovou.

Program na počest velké herečky

Do foyer společenského domu si našlo cestu mnoho příznivců této herecké a pěvecké hvězdy, což nezapomněla okomentovat ani starostka Neratovic Lenka Mrzílková. „Jsem ráda, že jste dorazili opravdu v hojném počtu. Vedly se tu řeči, jestli si vůbec paní Hermanová takovou úctu zaslouží. Podle toho, kolik se nás tady sešlo, je ale jasné, že si to rozhodně zaslouží," pronesla starostka a dodala, že vedle pamětní desky se skleněnou mozaikou od sochařky Jany Voldřichové bude umístěna malá vzpomínková deska také na rodném domě známé neratovické rodačky.

Slavnostní odhalení památníku umístěného na zdi společenského domu se bude konat v pátek 24. května v osmnáct hodin.

Hned v sobotu pak  na vedlejší scéně Salonu 2013 ve Smetanových sadech bude po celý den připraven program ke stému výročí narození Ljuby Hermanové. Akci bude moderovat Ester Kočičková a zazní na ní šansony v podání českých umělců, jakými jsou například Matěj Rak, Jana Šteflíčková, Katka Šarkozi nebo Doris a The Swingin´ Bastards. Dopolední program navíc vyplní žáci neratovické základní umělecké školy, kteří zahrají a zazpívají písně Osvobozeného divadla.