Na maličkém pódiu sokolovny v neděli 25. ledna opět ožije dávný příběh lásky Jeníčka a Mařenky, intrik Kecala a staré známé pravdy, že pravou lásku nezmohou ani peníze a majetek. Slavná opera Prodaná nevěsta v nastudování místních ochotníků už loni v říjnu ohromila diváky natolik, že bude jistě sál bezpochyby plný i tentokrát.

Čtvrteční večer 22. ledna věnovali ochotníci generálce. A Strakonický deník byl u toho.

Pokud by někdo čekal, že ochotnický spolek se takového tématu chopí jako šance na parodii nebo frašku s vysvětlením, že se lidé mají především bavit, nezná uměleckého šéfa Richarda Semiginovského. Herci šli do každého obrazu s obrovskou vervou a nadšením. „Věděli jsme, že to bude těžké, ale osobně jsem věřil, že Prodanou nevěstu zvládneme. Opera se z ní přece stala až později, původně šlo o hru se zpěvy," vysvětluje Richard Semiginovský jak se „Prodanka" – jak ji nazývají – dostala do repertoáru souboru. Jistou pravdou ale také je, že divadlo má velkou oporu ve sboru sv. Martina, který Richard Semiginovský před lety založil a stále vede. Zpěvy tak jsou v Prodané nevěstě v radomyšlském nastudování spíše silnou stránkou, ne slabinou.

Divadelní činnost v Radomyšli trvá již od 80. let 19. století. Nejdříve zde hráli zdejší studující s místními ochotníky. Nová historie divadla – divadelního spolku Radomyšl sahá do roku 2007. Tento rok je neoficiální zahájení nového divadelního uskupení, které vzniklo z aktivit Obce Baráčnické a sborem Sv. Martina – vedeného Richardem Semiginovským. Ten se chytil myšlenky propojit síly a dát dohromady lidi na vybrané zpívané představení Karla Hašlera – Podskalák.

Nápad na nastudování Prodané nevěsty přišel v lednu 2014. „Dohodli jsme se, že nastal čas pokusit se o náročné dílo Bedřicha Smetany – Prodaná nevěsta. Richard Semiginovský vytáhl na svět původně třetí verzi, kdy Prodanka nebyla ještě operou, ale byla to lidová hra se zpěvy. Upravil hru pro naše potřeby a možnosti," dodává vedoucí souboru Lubomír Mráz. Šlo o logické vyústění úspěšného nastudování francouzské operety Mam´zelle Nitouche (skladatel Florimond Ronger Hervé).

Okolo divadla v Radomyšli se točí 50 až 60 lidí. Výhledy jsou i do budoucna. Tento rok to bude 250 let od narození a 200 let od úmrtí Jakuba Jana Ryby. „Spolek bude připravovat na Vánoce 2015 zpívané divadelní zpracování hymny Vánoc – České mše vánoční v divadelní zpěvohře," dodal Lubomír Mráz.

Představení začíná v 16 hodin.