V Ústí nad Labem hrál s dobřichovickými ochotníky na hradě Střekov krále Karla IV. ve slavném muzikálu Noc na Karlštejně. Na Portě v DK Ústí pak moderoval vzpomínkový večer na písničkářskou legendu Kapitána Kida, tedy Jaroslava Velinského.

Kida jsem už znal

„Znali jsme se s Kidem díky tomu, že jsem pár let uváděl závěrečný koncert Porty. Tam jsme se scházeli, povídali si spolu. Byl velice příjemný, veselý, živý a talentovaný, velká osobnost trampského hnutí," vzpomínal herec. Už letos v květnu na Portě bude k mání záznam onoho večera s Wabi Daňkem, kapelou Stařenky (dříve Schovanky), Ridding Hoppers. DVD Koncert pro Kida vydá agentura Monia.

Před rokem jsme si s Vladimírem Čechem povídali o Noci na Karlštejně, o jeho roli moderátora TV soutěže Milionář, o animovaném kocourkovi Garfieldovi, kterému Vladimír Čech propůjčil svůj charakteristický hlas.

Jste známý díky vědomostní TV soutěži Milionář. Vstupuje vám „do života" dodnes?

Lidi mi ji stále připomínají, nemine dne, aby mě někdo nepotkal a neřekl, že jsem v ní byl nejlepší a mí následovníci že nestáli za nic. Moc příjemně se to poslouchá. I já si myslím, že změny, které tehdy TV Nova provedla, byly nešťastné a pořad v podstatě „zabily". Opravdu jsem čekal, že tam místo mě přijde nějaká „bomba", skutečná osobnost, ale této změně jsem opravdu nerozuměl. Bylo mi líto, že práci, kterou jsem do toho vložil, to, co jsem tam postavil, se zničilo během několika okamžiků. A že pořad šel „do kopru". Myslím si, že kdyby k té změně nedošlo, mohl se Milionář vysílat ještě několik let. Byl úplně bez problémů. Mohl běžet déle, než když ho pak Nova stáhla pro naprostý nezájem diváků.

Ano, to byla opravdu škoda.

A to je právě to, co mně ti lidé připomínají. Že ta změna byla naprosto nepochopitelná. Ani já to nechápal a dodnes nechápu. Byly to asi nějaké důvody, o kterých věděli jen ti lidé, kteří mě tehdy z toho pořadu vyhazovali.

Jste nerozlučně spjat také s postavou animovaného tygrovaného kocourka Garfielda. Lidé slyší povědomý hlas, ale názornější pro ně asi je, vidí-li vás právě v Milionáři. S Garfieldem si vás, soudím, spojí méně. Pokračujete s jeho dabingem?

Jo, nedávno jsem dodaboval další díly. Ale není pravda, že by to lidé nevěděli, i Garfielda mi připomínají. Zaznamenali, že ho dělám, což je pro mě čest. Totiž Garfield, ať to bereme jak chceme, je svého druhu celebrita. Je krásný, že mohu takovou, byť animovanou, osobnost dabovat. Moc mě baví. Já ale nedaboval jen Garfielda, kdysi jsem se dabingu hodně věnoval. Dnes už jen příležitostně, té práce je mnohem méně, než jí bylo. Nadaboval jsem řadu rolí. Často se mi stane, že se koukám na film a najednou tam zazní můj hlas. Ale já už si vůbec nepamatuju, že jsem to daboval.

Zpětná vazba

Posloucháte se rád?

(smích) Je docela příjemný, slyšet se. A jsou ohlasy lidí i na tuto práci. Že mě slyší a chválí, že se jim líbilo, jak jsem někoho nadaboval. I to je pro mě pěkná zpětná vazba.

Máte na Garfielda jako dabér vlastní hereckou fintu?

Ano, vymýšleli jsme ji s režisérem Svobodou, který režíruje dabingy v ČT a do tohoto mě obsadil. Díky němu jsem mluvil kocourka už v prvním TV seriálu s Garfieldem, který byl podle mého názoru ze všech Garfieldů nejlepší. Vše ostatní už je jen rozmělněná původní idea. Ale ani dva jeho filmy z kin nebyly špatné. Když se dělá takový animovaný americký film, přijede expert, většinou Polák či Rumun, tedy národnost, která neumí česky, a dohlíží, aby to náš interpret dělal jako původní americký. Většinou to je ke škodě, americký vzor totiž často není moc dobrý. Ale tentokrát tam dozor nebyl, mohli jsme si to dělat, jak jsme chtěli. A mimochodem jinak než Bill Murray.

Opřít si bradu…

Jak tedy?

Já dostal od režiséra Svobody základní instrukci: „Ten kocour je línej, i když běží. Prostě za všech okolností." Na Kavčích horách se dabuje vestoje. Já si tam opřel bradu o pult, tím se hlas příjemně deformoval a já získal při mluvení pocit lenosti. Od té doby to tak dělám. I když sedím, podepřu si bradu, hlas mám zkreslený a má to ten rozměr. Na premiéře filmu mi pak někteří novináři říkali, že jsem lepší než Murray. A to mě samozřejmě potěšilo.

Vladimír Čech dnes možná sedí na nebeském baru

Tramp Vejce už bohužel letos na Portě nebude. Už nikdy…

Festivalem Porta, který se před čtyřiceti šesti lety z velkého nadšení zrodil v našem městě, v Ústí, prošla řada lidí, kteří ho formovali a obohacovali. Jedním z nich byl i herec a moderátor Vladimír Čech, známý mezi trampy pod přezdívkou Vejce.

Po řadu let moderoval galakoncerty mezinárodního hudebního festivalu Porta.

Patřil k těm z mála profesionálů, kteří mezi soutěžícími vydrželi i po soutěži a společně s nimi si zazpíval u táboráku nebo na nočním hraní.

Patřil k lidem, kteří naši republiku znali ne jenom z knih a filmů, ale k těm, kteří si ji prošli jako trampové.

Velice miloval pobyt v přírodě, protože mu dávala energii a rovnováhu. Zcela si uvědomil její sílu a nezastupitelnost v životě každého z nás.

Jeho poslední vystoupení na Portě bylo loňského roku, kdy moderoval program k 80. výročí Jaroslava Velinského alias Kapitána Kida.

O posledním víkendu v měsíci květnu, tedy 23. až 26. května 2013, se uskuteční v Ústí nad Labem 47. ročník Porty. Vejce by měl určitě radost, že se poprvé uskuteční v přírodě v areálu na Větruši. Tedy na místě, z něhož máme celé naše Ústí jako na dlani.

Věřím, že Vladimír dnes společně s Kapitánem Kidem, Jindrou Šťáhlavským, Zdeňkem Lukáškem a se všemi, kteří stáli u zrodu tohoto jedinečného festivalu a už tu s námi bohužel nejsou, sedí v nebeském baru, odkud nás budou všichni bedlivě sledovat. Věřím, že je nezarmoutíme.

JINDŘICH ŠREJBER

Autor je členem realizačního štábu festivalu Porta