Připravované představení chce příznivcům operetního žánru nabídnout mimořádný hudební, pěvecký i vizuální zážitek. Že na něm budou spolupracovat dva „divadelní týmy“, oba zástupce těší.

„Diváci neustále volají po operetě, i když už sto let nikdo žádnou dobrou nenapsal. Přesto se k ní teď vracíme,“ říká ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek. „Už několik let navštěvujeme různé evropské scény a snažíme se najít pro některé kusy koprodukčního partnera, který by měl chuť uvádět něco stejného jako my. Jednak se můžeme vzájemně umělecky obohatit, a také si rozdělit finanční náklady.“

V podobném duchu hovoří i šéf plzeňské scény a zároveň režisér inscenace Martin Otava. „Spolupráce mě těší nejen jako ředitele, protože nám umožní nabídnout divákům elegantní a estetickou show, ale také jako režiséra a člověka, který má na své působení v Hudebním divadle Karlín krásné vzpomínky,“ uvádí Otava.

S operetou Veselá vdova se setkává podruhé a k žánru má velký vztah. „Nehodlám dílo nijak aktualizovat. Chceme ho předvést v klasickém stylu velké vídeňské operety, kde bude těžiště v krásném zpěvu, pohybu, temporytmu, dikci i scénickém provedení,“ doplňuje.

Při nastudování kusu chce vycházet z textové verze z roku 1906 (sám ji upravil a přeložil do češtiny, pěvecké texty návštěvníci uslyší v překladu Evy Bezděkové).

Nestárnoucí dílo

Hlavní hrdinku Hannu Glawari, již ztvární Gabriela Kopperová a Lívia Obručnik Vénosová, představí režisér jako vyzývavou ženu ve stylu art deco. Další role ztvární například Roman Hoza (Hrabě Danilo Danilovič), Jan Ježek (Baron Mirko Zeta), Michaela Nosková (Valencie), Dalibor Gondík (Njeguš) či Pavla Břínková (Praskovja Pričičová). „Ve Veselé vdově jsem v Hudebním divadle Karlín hrála Valencii, Hannu Glawari zase na olomoucké scéně. Jsem za tento počin šťastná, je to úžasná klasická opereta. Zpívaly a hrály v ní ty největší světové hvězdy. Myslím, že stojí za to, aby se tady zase na nějakou dobu 'usalašila',“ říká Pavla Břínková.

Hudebního nastudování se ujme Norbert Baxa, kostýmy budou dílem Dany Haklové a scénu vytvoří Lukáš Kuchinka. Premiéra se uskuteční 24. ledna 2019 na scéně Hudebního divadla Karlín, 2. února pak na Nové scéně Divadla J. K. Tyla Plzeň. Lístky jsou již v prodeji.