„Na této zkoušce přednáším text hlavně já a herci poslouchají. Je nutné je seznámit s režisérovou koncepcí, určením žánru, stylem hraní a s výkladem podtextů jednotlivých replik. Také je důležité ujasnění si charakterů jednotlivých postav. Čili na první čtené zkoušce musí režisér jasně sdělit, co a hlavně jak se bude hrát. Učit se už musí každý sám,“ říká Zelenka, který se scenáristicky a režijně podepsal už pod dvěma kusy této scény muzikály Golem a Mefisto.

SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST

Už dříve přiznal, že s Doktorem Oxem prožil na papíře několik let. „Je mojí dlouholetou srdeční záležitostí. Ví se o mně, že mám nejradši komedie, detektivky a příběhy s fantazií, které se sice mohou odehrávat v jakékoliv době, ale svojí myšlenkou se vyjadřují k současnosti. Doktor Ox je hlavně milostná komedie, místy velmi ztřeštěná,“ doplňuje režisér. Nápad k vytvoření tohoto kusu o šílenci, který touží masově ovládat myšlení obyvatel, převzal ze stejnojmenné novely Julese Vernea.

Do ústředních rolí muzikálu „o střetu a rebelii mladých lidí proti zaběhnutým pořádkům“ obsadil Zelenka ostřílené osobnosti, z nichž Jiří Korn, Josef Vojtek a Peter Pecha jsou držiteli Thálií. Dále uvidíme Kateřinu Brožovou, Petru Vraspírovou, Františku Stropnickou či Annu Slováčkovou.

Autorem textů písní je Boris Pralovszký, choreografii povede Ivana Hannichová, hudba je dílem zkušeného skladatele Jiřího Škorpíka. Premiéra je ohlášena na 4. října.