Václav Kotek začal v Divadle Járy Cimrmana původně jako kulisák, postupně se však jako řada dalších členů "kulisáckého zázemí" (Genadij Rumlena, Jan Kašpar) "propracoval" mezi herce. Po roce 1989 začal působit také jako manažer tohoto divadla a založil Divadelní agenturu Echo, která zastupovala jeho herce.

Objevil se celkem ve dvanácti hrách souboru, mezi nimiž byly například Vyšetřování ztráty třídní knihy (postava Zemského školního rady), Němý Bobeš (role Bobše), Dlouhý, Široký a Krátkozraký (postava pocestného), Posel z Liptákova (nadlesní Schmoranz) a další. Jeho poslední rolí se stal maršálek Radecký v představení České nebe.

Zahrál si také ve filmu, zejména ve snímcích spojených s cimrmanovskou poetikou - debutoval drobnou rolí ženicha ve filmu Kulový blesk z roku 1978, natočeným podle scénáře Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka (film režíroval Ladislav Smoljak pod "tvůrčím dohledem" režiséra Zdeňka Podskalského staršího, který s autorskou dvojicí na několika jejích filmech spolupracoval) a menší role ztvárnil i ve filmech přímo inspirovaných cimrmanovskými hrami a děním v divadle Rozpuštěný a vypuštěný (1984) a Nejistá sezona (1987). V Nejisté sezoně hrál podobně jako ostatní členové souboru v podstatě sám sebe, neboť film vyprávěl o skutečných peripetiích Divadla Járy Cimrmana v 70. a 80. letech.

Výprava do Altaje

V roce 2007 vedl Kotek výpravu do ruského pohoří Altaj, která tam provedla úspěšný výstup na údajně dosud nepojmenovanou horu tohoto pohoří dosahující nadmořské výšky 3610 metrů. Dobytý vrchol pak pojmenovali "Hora Járy Cimrmana". Součástí výpravy byli vedle Kotka i jeho syn Vojtěch, dále horolezec Radek Jaroš, reklamní odborník a politický konzultant Evžen Hart či někdejší majitela šéf výzkumné agentury Factum Jan Herzmann.

"Truchlím, truchlím, truchlím. Odešel mi kamarád, co mi rozmluvil první svatbu, spolehlivý parťák, prezident našeho slovutného Showbyz Brut Clubu, principál Divadelni pouti a cimrmanolog Vašek Kotek. Truchlím, truchlím, truchlím," poznamenal na svém facebokovém profilu Evžen Hart.

Spory s Filipem Smoljakem

Poslední roky Václava Kotka byly bohužel poznamenány spory, které s jeho agenturou a s Divadlem Járy Cimrmana vedl Filip Smoljak, jeden ze čtyř dědiců režiséra divadla a spoluautora všech her tohoto souboru Ladislava Smoljaka.

Filip Smoljak opakovaně Kotkovu agenturu obviňoval, že uvádí hry bez jeho svolení, které jí odmítal dávat (s ostatními třemi dědici Ladislava Smoljaka, jimiž jsou jeho další tři děti David, Kateřina a Alžběta, se divadlo podle dřívějšího vyjádření Zdeňka Svěráka dohodlo bez problémů). Filip Smoljak se také opakovaně dožadoval žalobami, aby režijní koncepce jeho otce byla uznána jako autorské dílo, jehož použití podléhá autorským poplatkům.