Tentokrát jí bude klenot světové divadelní komedie – inscenace hry ruského dramatika a spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola Ženitba, která skýtá nepřeberné množství skvělých divadelních situací a nechybí v ní ani autorova ironie.

Zápletka je zdánlivě jednoduchá – mladého muže Podkolatova chce oženit jeho přítel Kočkarev. Stydlivou čtyřiačtyřice­tiletou slečnu Agátu, které hrozí, že se stane starou pannou, se zase snaží provdat dohazovačka Tekla. Ve své urputnosti dosáhne toho, že se najednou o Agátinu ruku ucházejí čtyři nápadníci – bývalý důstojník pěchoty Onučkin, přednosta hospodářsko-správního odboru Nenažraný, bývalý námořní důstojník Žvanikin a už zmíněný vládní rada Podkolatov, kterému ale Tekla vůbec nepřeje. Každý z ženichů má ke sňatku svoji motivaci, ať už jsou to třeba peníze, vyšší životní úroveň nebo touha po ženě.

„Ženitbu přeložil v roce 1979 Leoš Suchařípa a před pětadvaceti lety jsme v ní spolu hráli v Ústí nad Labem,“ uvedl ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. „Já jsem tehdy ztvárnil Podkolatova a Leoš ztělesnil roli Nenažraného, kterou teď hraji já. Byli jsme přátelé, považoval jsem ho za učitele divadla i života. Rád bych mu teď tuto inscenaci věnoval,“ doplnil.

V hlavní roli Agáty se na Jezerce představí Barbora Hrzánová, Podkolatova ztvární Radek Holub (oba na téže scéně hrají v Petrolejových lampách režírovaných Jurajem Herzem). V dalších úlohách se objeví Marek Taclík, Miluše Šplechtová, Jan Hrušínský, Miroslav Vladyka, Zdeněk Hruška, Věra Kubánková, Roman Štabrňák v alternaci s Martinem Sittou, Tereza Němcová a Jiří Kaftan.

Režie Ženitby se chopil Lukáš Hlavica, který již slavil na Jezerce úspěch s inscenacemi her Nadílka, Mandragora a Takový žertík. „Gogolova Ženitba, to je tragikomedie, fraška, absurdita, groteska, satira, něco, v čem je smutek a smích dvojjedinou bytostí. Je to svět, kde lidé s urputnou vážností prožívají svá velká dramata za doprovodu hurónského smíchu,“ charakterizoval hru Hlavica. Její premiéra je ohlášena na 28. ledna.