Třetí den festivalu Divadlo evropských regionů patřila hlavní scéna Klicperova divadla v Hradci Králové pražskému Švandovu divadlu na Smíchově. To se v pondělí večer představilo ve městě pod Bílou věží s Hamletem Williama Shakespeara v režii Daniela Špinara.

Dramaturgyně Lucie Kolouchová vybrala hru, v níž se každý tvůrce snaží nalézt odpovědi na spousty otázek, které inscenování Hamleta nabízí, ale ne vždy končí snahy úspěšně. Nelze tak hovořit o interpretaci Daniela Špinara, jehož moderní nastudování Shakespearovy klasiky zbaveno všech klišé předává tragický příběh dánského prince s jistou dávkou ironického a černého humoru.

Hamlet s jointem

Zpočátku to vypadá, že půjde o modernizaci se zachováním původního textu, ale z této domněnky co nevidět sejde.

V textu jsou patrné výrazné škrty a postava Hamleta, mnohdy označována za více mluvící než jednající, zde vyznívá zcela opačně. U některých scén nechává režisér herce svou postavu vyjádřit spíše pohybově na úkor textu, což se týká zejména hlavní postavy Hamleta a postavy Ofelie, které mají v inscenaci největší prostor. Takové řešení neubírá na sdělení, ale naopak zdynamičťuje děj.

Hamlet Patrika Děrgela je mladý, vzpurný, agresivní a místy až trochu hysterický princ, který si rád dopřeje jointa s Horaciem (Marek Pospíchal) a Ofelií několikrát málem znásilní nebo omlátí o zem.

Scéna jak z hororu

Když se setká s duchem zemřelého krále Hamleta, je prostoupen duší nebožtíka a v křečích se svíjí na zemi, načež promlouvá otcovými slovy a na skleněné vitríně se zbraněmi nechává otisky krve ze svých dlaní. Scéna jako z hororu. Děrgelův Hamlet je šílený prakticky po celou dobu dění. Málokdy je poznat, vyjde-li z role blázna.

Když se navíc zblázní ještě Ofelie (Zuzana Onufráková), stane se z Elsinoru kolo bláznů doprovázené fetující královnou Gertrudou (Petra Hřebíčková).

Milé překvapení

Špinarovo pojetí Hamleta jako tragikomického díla v mnoha nápadech příjemně překvapí. Vtip dokáže režisér vyrovnat i zamrazením v zádech a jeho nápaditost se odráží ve všech složkách inscenace využitých k vytvoření atraktivní klasiky, která dokáže promluvit i k mladému publiku.

Hana Rubišarová

Filip Čapka: Atmosféra festivalu v Hradci mi připomíná Benátky

Vieweghova Biomanželka: Filip Čapka Hradec Králové - V pozoruhodné  inscenaci pražského Švandova divadla Hamlet, která byla k vidění v pondělí večer na festivalu Divadlo evropských regionů v královéhradeckém Klicperově divadle, ztvárnil roli Polonyiova syna Leartese známý herec Filip Čapka. „Publikum v Hradci bylo soustředěné, koncentrované a chtivé divadla," nechal se slyšet Filip Čapka v rozhovoru pro Deník. „Hradecký divadelní festival je skvělý. Vždycky se tu cítím moc hezky. Tentokrát jsem ale byl dost naštvaný, a to proto, že jsem odtud musel hned odjet. V minulosti jsem tu zažil několik nocí a byla to krása. Atmosférou Hradec v době festivalu připomíná spíše italské Benátky," dodal herec. A v čem je podle něj největší síla Hamleta ve „Svanďáku"? „Všichni vědí, že je to velmi chytrý text. Pro mě je ale nejsilnějším zážitkem herecký výkon hlavního představitele Patrika Děrgela," uzavřel Filip Čapka.   (td)