Přehlídka odstartuje Zimní pohádkou (tradičně v překladu Martina Hilského) na Pražském hradě. Její režie se chopí Pavel Khek, který si tento v Česku méně uváděný Shakespearův titul sám vybral. Do rolí obsadil známé herce jako Leontes se představí Martin Hofmann v alternaci s Michalem Isteníkem, jeho ženu Hermionu ztvární Petra Špalková a jejich děti, syna Mamilliuse a dceru Perditu, Kristián Špiner a Veronika Arichteva.

„O našem inscenačním pojetí Zimní pohádky, jejímiž tématy jsou zrazená láska a žárlivost, nechci moc prozrazovat. Děj nabízí velký detektivní potenciál chceme si s ním hrát, aby divák zůstával v napětí do poslední scény. Aby při sledování konání jednotlivých postav zvažoval, zda jim může, nebo nemůže věřit,“ říká režisér Khek na adresu romance, kterou její autor částečně zasadil na Sicílii a do Čech, navíc nám přisoudil moře (podle slov překladatele Martina Hilského se s tím shakespearovští badatelé vyrovnávali po celá staletí).

Zachování české stopy

„To české či čecháčkovské chceme ve hře zachovat, zároveň zůstaneme věrni Shakespearovi,“ ujišťuje Pavel Khek, který si velmi považuje zmiňovaného hereckého týmu. „Jsem přesvědčen, že dokážeme udělat Zimní pohádku jako nikdo jiný na světě.

V klíčových rolích máme skvělé představitele jednotlivých charakterů,“ míní režisér. „Já předně doufám, že se mi podaří naučit text. A že se přiblížíme Pavlovým představám o nadprůměrně kvalitní inscenaci,“ směje se „král Leontes“ Martin Hofmann.

Další, nejen pražskou premiérou bude Othello v podání Prague Shakespeare Company. Odvážné nastudování slavné tragédie, pronikající do nejhlubších zákoutí sexuality, smyslné touhy a žárlivosti, jistě potěší všechny milovníky klasiky v originále. Hlavní roli přijal britský herec Nari Blair-Mangat, jehož může znát česká veřejnost třeba z filmů Sama Mendese Spectre nebo Kennetha Branagha Vražda v Orient Expresu.

Ostravskou přehlídku otevře 15. července komedie Zkrocení zlé ženy v režii Vojtěcha Štěpánka. „Budeme ji hrát i s úvodem, který se často škrtá. Opilec Sly je v deliriu vyhozen z hospody, najde ho šlechtic s partou kumpánů a napadne je žertík: během spánku ho převlečou, a když se Sly vzbudí, nalžou mu, že byl patnáct let v kómatu a že je bohatý lord a má krásnou ženu. Potulná herecká skupina pak k potěše tohoto lorda zahraje představení Zkrocení zlé ženy. Tím dodržíme princip divadla na divadle, což je pro mě důležité. V našem podání půjde o vtipnou frašku s živou hudbou v pekelném tempu balkánské dechovky,“ říká Štěpánek, který do rolí obsadil Kristýnu Leichtovou, Vladislava Georgieva, Izabelu Firlovou či Josefa Kalužu.

Tragédie Romeo a Julie v režii Dodo Gombára pak zahájí 5. července Slavnosti v Bratislavě. V titulních rolích se představí Mária Schumerová a David Hartl.