První zářijovou premiéru už má za sebou Divadlo v Dlouhé, kde svou autorskou inscenaci Sen v červeném domě (inspirovanou literárními texty, filmy hudbou, vzpomínkami a zážitky zúčastněných) připravil režijní tandem SKUTR, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

První diváci už zhlédli i Žítkovské bohyně v Divadle pod Palmovkou, které tam podle bestselleru Kateřiny Tučkové nastudoval ve vlastní adaptaci ředitel této scény Michal Lang. Inspiraci pro psaní čerpal přímo v mo- ravské obci Žítková, kam je román Tučkové o ženách-lé- čitelkách i o hledání minulosti a odhalování nepříjemných pravd zasazen. Hlavní roli Dory ztvárňuje Tereza Dočkalová, držitelka Ceny Thálie 2017 za postavu Nory ve stejnojmenné inscenaci Ibsenovy hry.

Dále Palmovka, která slaví 70 let od založení (výročí bude věnován i říjnový dokument České televize) pozve na inscenaci britské autorky Caryl Churchill Sedmé nebe v režii Eduarda Kudláče. Osobitou adaptaci klasického dramatu vytvoří na libeňské scéně Jan Klata, který tam v minulé sezoně uvedl Shakespearovo Něco za něco. Z dalších novinek se lze těšit např. na Rok na vsi bratří Mrštíků dramatizaci Miroslava Krobota zrežíruje opět Michal Lang.

Divadlo DISK, které již více než sedmdesát let funguje v rámci DAMU, naplánovalo první premiéru sezony na dnešek. Je jí adaptace románu Egona Hostovského Cizinec hledá byt, kterou připra- vili studenti Katedry činoherního divadla. Režie se ujal Tomáš Loužný. Cizinec bude jednou z osmi premiér, v programu nebude chybět ani uvedení Vojny (21. října) E. F. Buriana, která se v DISKu poprvé hrála před pěti lety.

HOLMES HÁJEK

První premiérou v Divadle Na zábradlí (DNz), které pro změnu slaví 60 let od svého založení (taktéž se mu bude věnovat Česká televize v sedmidílném cyklu), bude inscenace Podivuhodný případ pana Holmese (5. října). Jak už je Na zábradlí zvykem, nepůjde o klasický přepis předlohy, ale o autorské přepracování příběhů této ikony světové literatury.

Autorem textu i režisérem je David Jařab. V roli slavného detektiva se představí Honza Hájek, jeho pravou rukou, Dr. Watsonem bude Miloslav König. Z dalších členů souboru je doplní Jakub Žáček, Jiří Černý, Ivan Lupták, Magdaléna Sidonová či Petr Čtvrtníček.

Z dalších novinek bude v DNz v prosinci uvedena inscenace režiséra Jana Mikuláška, který s dramaturgyní Dorou Viceníkovou zpracovává legendu světového filmu Ingmara Bergmana. Jeho dílo ožije v jakémsi imaginativním kaleidoskopu. Herečka a režisérka Halka Třešňáková poté zpracuje osobní téma emigrace pod názvem Překročit hranice, poslední premiéra je svěřena do rukou filmového režiséra Marka Najbrta.

TROLLOVÉ I „BARKA“

Do podzemního Studia se v září a říjnu uchýlili herci Švandova divadla, jehož Velký sál se už od letošního července rekonstruuje. Uskuteční se tam i první premiéra sezony: česká inscenace Trollové mezi námi (27. října) v režii Alexandry Bolfové (na hlavní scénu s kapacitou 300 míst v hledišti se herci vrátí v listopadu, divákům se Velký sál otevře během prosince 2018).

Do malého sálu Švandova divadla, kde mají prostor i stálí hosté, plánuje mj. Dětské divadelní studio premiéru hry Lakomá Barka (14. října) podle známé pohádky Jana Wericha.

Zejména malí diváci jistě ocení i novinku Komorní Fidlovačky Tučňáci na Arše (20. září) spisovatele Ulricha Huba. Režie se chopil režisér Tomáš Svoboda.

LAKOMEC A LETUŠKY

Divadlo Radka Brzobohatého, druhý rok pod vedením ředitelky Romany Goščíkové, láká v nové sezoně (vedle úspěšného Freddieho o legendě Freddiem Mercurym) na britskou situační komedii Řádí jako tajfun (18. září). Tři dny poté pak divákům představí francouzskou komedii Ženu, nebo život!, která je režijním debutem Ernesta Čekana. Hudbu k ní složil Ondřej Gregor Brzobohatý. V říjnu se pak na této scéně objeví klasika Lakomec, v listopadu přijde na řadu autorská komedie z pera režiséra Karla Janáka Tři letušky v posteli.

Pozornost si zaslouží i program Jatek78 v prostoru Pražské tržnice. Kromě před pár dny premiérované Amerikánky s Terezou Voříškovou a Eliškou Křenkovou a v režii Viktora Tauše se zde představí domácí i zahraniční hvězdy současného divadla, nového cirkusu a tance.

Na říjen zde umělecký šéf Rosťa Novák ml. připravuje nové představení ADHD, v němž se zaměřuje na lidskou osobnost, konkrétně na poruchu pozornosti s hyperaktivitou. „Mně samotnému byla jako dítěti diagnostikována ADHD a jeden z mých synů je ADHD také. Když ho vidím, jak dospívá, jak bojuje sám se svou… Řekl jsem si, že pro něj udělám projekt. Chci, aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale přednost. Nová kvalita života,“ sdělil.