„První jednoaktovka vypráví o dvou mužích, kteří si navzájem svěří svůj sen, jehož zhmotněním je jediná žena. Ve druhé části jsou tři gentlemani unášeni větrem na širé moře. Po čase zjistí, že není co jíst a že nezbývá než zkonzumovat jednoho z nich. Rozvine se mezi nimi filozoficko-politická disputace, která je vlastně obrazem současné společnosti,“ uvedl Deák.

Vejvodová se převtěluje i v úctyhodné pány s licousy

Vzhledem k tomu, že Zuzana Vejvodová hraje v obou jednoaktovkách (a to dokonce tři role), chtělo by se říct, že má v celém představení největší prostor. „Není to ale pravda, větší porce textu patří mým kolegům,“ sdělila herečka, která se ve druhé části inscenace převtěluje v úctyhodné pány s brýlemi a licousy.

„V případě první ‚aktovky‘ mi existence mé postavy – reálné bytosti, která je ale vlastně vysněnou femme fatale – nebyla z textu vůbec jasná. Pana Deáka jsem se neustále ptala, co mám dělat a co to má všechno znamenat. Od toho je třeba dobrý režisér, aby na všechny takové dotazy odpověděl, což se taky stalo,“ řekla Vejvodová, která si mužskou společnost při zkoušení užívala. „Všichni ke mně byli milí, galantní. Kdyby to bylo možné, zkoušela bych jen v téhle konstelaci,“ podotkla.

Divadlo chce na představení pozvat autora

Slawomir Mrožek, který patří „do rodiny“ autorů, jejíž součástí je i Václav Havel, se v roce 1968 postavil proti okupaci Československa. Ve Francii, kde tehdy pobýval, získal politický azyl a roku 1978 i francouzské občanství. Do Polska se vrátil až o osmnáct let později. „V příštím roce oslaví osmdesát let. Doufáme, že se nám jej k nám podaří pozvat,“ dodala dramaturgyně Helena Šimáčková.