Žáci autoškol skládající závěrečnou zkoušku ještě v prvním březnovém týdnu měli výhodu oproti těm mířícím k testům nyní. Mohli se méně učit. V takzvaném zásobníku otázek bylo totiž „jen“ přes tisíc otázek. Po březnovém rozšíření je jich necelých jedenáct set. Nové úlohy jsou zaměřené především na změny na silnicích, které platí od ledna letošního roku. „Tematicky se otázky zaměřují na rizikové situace, ale i bezpečnou vzdálenost mezi vozidly nebo na jízdu v jízdních pruzích a připojování se. Ale také řízení od sedmnácti let pod dohledem zkušeného mentora," přiblížil Milan Janda z odboru agend řidičů ministerstva dopravy.

Žáci autoškol se budou muset více připravovat na závěrečný test. Bude totiž zase o něco těžší:

Zájemci o řidičský průkaz čekají od roku 2024 nové otázky v autoškole. Jaké? Podívejte se do článku a zkuste si kvíz.
Testy v autoškolách budou těžší: Přibyly otázky, hlavně na novinky v dopravě

Od ledna řidiči mimo jiné na silnicích vídají graficky upravenou dopravní značku Bezpečný odstup. I její poznání a význam je zdůrazňován v závěrečných testech. Důvod je prostý - bezpečnost na silnicích. „Nedodržení bezpečného odstupu je jednou z častých příčin nebezpečných situací na silnicích. Proto jsme společně chtěli, aby se v nových otázkách objevily i ty nejdůležitější změny od Nového roku. A mezi ně právě patří i upravená značka ukazující řidičům, jak si tuto bezpečnou vzdálenost mezi vozidly správně udržet,“ upozornil jeden z tvůrců nových otázek Pavel Fiala z dopravní policie.

Mezi novými testovacími otázkami nejsou jen tradiční statické, ale i dynamické. Zkoušený při nich musí vnímat vše co se odehrává nejen na silnici, ale i v okolí. „Tyto otázky se věnují třeba rizikovému chování nebo průjezdům křižovatek. Funguje to velmi jednoduše. Nejprve je položena otázka, následuje video a poté mohou účastníci zkoušek zaškrtnout správnou odpověď z variant, které jim budou nabídnuty,“ vysvětlil místopředseda Asociace autoškol České republiky Jiří Novotný.

Nové otázky si lze vyzkoušet

Testovací otázky nedrží ministerstvo dopravy v tajnosti. Naopak. Zájemci si je mohou vyzkoušet na bezplatném portálu www.noveotazky.cz. „Naším cílem rozhodně není slovíčkařit a absolventy u závěrečného testu nachytat. Chceme, aby se vzdělávali i řidiči, kteří již řidičské oprávnění vlastní. Toto je možnost. Všímáme si toho, jak vznikají diskuze u jednotlivých článků, kvízů,“ upozornil Janda z ministerstva.

Uspěli byste letos v autoškole? Část nových testovacích otázek si můžete vyzkoušet v kvízu, který připravil Denik.cz:

Vyzkoušejte si, zda byste zvládli nové otázky pro závěrečný test v autoškole.
KVÍZ: Vyzkoušejte si nové otázky z autoškoly. Už letos budou součástí testů

Otázek do zásobníku bude nadále přibývat. Počet by se měl zastavit na hranici minimálně 1500. Z náhlého nárůstu učiva nemusí mít uchazeči o řidičské oprávnění obavy. Nové otázky budou i nadále přibývat ve zhruba čtvrtletní frekvenci a v řádech nižších desítek. Stejně jako doposud.

V budoucnu však mohou být závěrečné testy celkově těžší. Ministerstvo dopravy zvažuje navýšení počtu otázek přímo v testu. Zatímco v Česku se test skládá z pětadvaceti otázek, průměr Evropské unie činí podle asociace autoškol čtyřicet. Stejně tak by v testech mělo být mnohem více dynamických otázek.