Od 1. ledna si motoristé díky novele silničního zákona zvykají na zásadní změnu. Zatímco dříve při registraci automobilu dostávali velký technický průkaz a s ním i osvědčení o registraci vozidla, tedy lidově řečeno malý techničák, od nového roku je to pouze jeden doklad. V něm jsou uvedeny nejdůležitější technické parametry motorového vozidla. Velký technický průkaz je veden pouze elektronicky.

Více o nástupu digitálních řidičských průkazů:

Pane řidiči, předložte svůj řidičský průkaz a doklady od vozidla. Podobnou větou začíná téměř každá silniční kontrola, to se ale nejspíš změní. Fyzické doklady nahradí mobilní aplikace
Nemáte u sebe řidičák? Nevadí. Dopravu čekají od příštího roku změny

Jenže přechod na digitální verzi se neobešel bez komplikací. Podle některých majitelů nejsou v registru silničních vozidel zapsané všechny informace či výjimky, některé pak chybně. „Byl jsem s autem 10. ledna na přepisu. Odebrali mi velký technický průkaz. Za týden jsem se podíval přes Portál občana na elektronický průkaz a nestačil jsem se divit. U kol a pneumatik jsem měl pouze základní rozměry, nikoliv povolenou alternativu, která byla zapsaná v papírovém průkazu,“ napsal do redakce čtenář David V. Podle svých slov situaci již řeší a nabádá ostatní majitele k obezřetnosti a kontrole údajů.

Podobné zkušenosti hlásí i další. „Byl jsem na technické kontrole. Technikovi nesouhlasil kód motoru,“ nastínil řidič Petr K. v diskuzi na sociálních sítí. Další majitelé hlásí chybějící zápisy o tažném zařízení, hnacích nápravách a podobně.

Chybné údaje zkomplikují prodej vozu

Chybné údaje mohou způsobit problémy třeba při prodeji auta. Pokud jsou na vozidle naistalována kola a pneumatiky s jinými rozměry, než které jsou uvedené v technickém průkazu, automobil neprojde technickou kontrolou (STK). Stejné je to například u tažného zařízení.

Zástupci ministerstva dopravy možné nesrovnalosti v elektronických technických průkazech nepopírají. „Vzhledem k tomu, že se údaje do elektronického registru přepisovaly a zapisují ručně, chyba bohužel může vzniknout,“ sdělil mluvčí ministerstva František Jemelka.

Přečtěte si, jaké novinky přinese letos digitalizace:

Občanský průkaz. Ilustrační snímek
Digitalizace v roce 2024: Jak je to s řidičáky, proč se pro občanku musí osobně

O opravu chyb v záznamech se postará úředník registru silničních vozidel. „Případné chyby opraví úředník ve chvíli, kdy se mu například při přeregistraci vozidla dostane do ruky velký technický průkaz, který má přepsat, zkontrolovat, následně ten průkaz odebere. Díky tomu potom budou data aktualizovaná a dostupná,“ popsal Jemelka.

Změnit chybné údaje by mělo být v budoucnu možné i přes Portál dopravy. Po přihlášení bude moci majitel auta zaslat zdarma žádost o nápravu údajů. S žádostí odešle i nafocený velký technický průkaz a úředníci následně vše změní.

Kdo si myslí, že by mu prošla jízda s propadlým řidičským průkazem, ten se plete. Proč? Přečtete si, co řidiči hrozí:

Pro kontroly řidičů bez nutnosti předkládání řidičského průkazu je ještě třeba udělat hodně práce
Jízda s propadlým řidičákem bez pokuty? Nesmysl, tvrdí ministerstvo

Resort dopravy kvůli možným nesrovnalostem doporučuje při návštěvě STK vozit stále papírovou verzi technického průkazu. „Když se objeví nesoulad informací s registrem silničních vozidel, technik kontrolu provede, navíc nafotí technický průkaz do Informačního systému technických prohlídek, a následně dojde zdarma k odstranění nesrovnalostí,“ popsal Jemelka. Dodal, že velký technický průkaz není při návštěvě technické kontroly odebírán.

Otázky a odpovědi

Kdy mi bude odebrán papírový velký technický průkaz?
Po 1. lednu při návštěvě registru silničních vozidel. Například při přepisu majitele.

Je nejzazší termín, do kdy musí být velký technický průkaz odevzdán?
Ne. Plošné stahování papírových velkých technických průkazů není nařízené. Pokud nebudete na svém vozidle dělat významné změny, neprodáte jej a podobně, budete mít velký techničák u sebe ještě mnoho let.

I výměna řidičáků prošla změnami. Co je nyní jinak?

Zažádat o výměnu řidičského průkazu jde i on-line. Není třeba datovka a zabere to pět minut. Více se dozvíte v článku.
Výměna řidičského průkazu je jednodušší: Co se změnilo, proč není nutná datovka

Je možnost si velký technický průkaz v papírově podobě ponechat?
Ano. Při změně vlastníka či provozovatele automobilu můžete požádat o vydání průkazu. „Úředník velký technický průkaz vždy zneplatní označením „Zrušeno“ (razítkem nebo ustřižením rohu) a datem, kdy ke zneplatnění technického průkazu došlo. Žadatel však může požádat o vydání zneplatněného dokladu. V takovém případě je mu doklad vrácen a úředník tuto skutečnost zaznamená do spisu. Toto neplatí v případě padělaného nebo pozměněného technického průkazu,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Již nemám fyzický velký technický průkaz. Kde najdu ten elektronický?
Údaje o automobilu lze z registru silničních vozidel získat čtyřmi způsoby. Buď přes Portál občana, Portál dopravy a nebo webovou stránku datatovozidlech.cz. Další možností je aplikace eTechničák. U posledních dvou možností není pro kontrolu nutná elektronická identita.