Po zimní přestávce se díky teplému počasí na silnice vrátili motorkáři. Milovníci silných kubatur by se však měli mít na pozoru, po pasažérech osobních aut jsou totiž druhou nejčastější skupinou obětí dopravních nehod. Navíc počet zemřelých v posledních letech roste. Jen loni policisté evidovali bezmála 3,5 tisíce havárií s účastí motocyklu, při nichž zemřelo 74 motorkářů. Je to o dvanáct obětí více než v roce 2022.

Nejčastější příčinou nehod je nepřizpůsobení rychlosti a nezvládnutí řízení. „Tyto příčiny jsou nejen nejčastější, ale i zároveň nejtragičtější. Při těchto příčinách bylo usmrceno celkem 24 osob na motocyklu,“ poznamenal ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Tréninky se uskutečni v průmyslové zóně a na dvoře Městského úřadu v Chrudimi.
Pozor na chyby za řídítky. Motorkáři z Chrudimi chystají bezplatné kurzy

Nejhorší vždy bývá začátek sezony. Mnozí totiž vyrážejí na silnice bez jakékoliv přípravy. „Nejsou ohroženi jen ti, kteří si nejsou za řídítky jistí. I zkušeným jezdcům chvilku trvá, než se v nové sezoně rozjezdí a dostanou se do odpovídající kondice. Motocyklista na sobě musí pracovat, trénovat během zimy, když jeho stroj zaslouženě odpočívá. Jedině intenzivní přípravou bude schopen lépe předvídat, což je při jízdě důležitější než sebelepší výbava,“ vysvětlil motocyklový instruktor Jiří Novotný.

Tatínkové v ohrožení

Přípravu by neměli podceňovat zkušenější „tatínkové - čtyřicátníci“. Jsou to oni, kdo umírají na silnicích nejčastěji. „Nejrizikovější skupinou jsou jezdci ve věku 35 až 44 let, u kterých jsou ve statistikách od roku 2011 nejčastěji zaznamenána vážná či dokonce smrtelná zranění. Na pomyslné druhé příčce nehodovosti je věková skupina 25 až 34 let,“ potvrdil dopravní expert Roman Budský.

Již dávno neplatí, že největšími hazardéry s životem za řídítky motocyklů jsou čerství držitelé řidičského oprávnění
Nejproblematičtější motorkáři? Mladé a nezkušené přeskočili čtyřicátníci

Jedním z důvodů tragické bilance jsou právě nezkušenosti se silnějšími stroji. Motorka je v ovládání nekompromisní – jakékoliv zaváhání jezdce takřka neodpouští.

Zdroj: DeníkPomoci snížit počet nehod včetně těch s tragickými následky má lepší výchova motorkářů. Ti se mohou přiučit mnohým dovednostem v projektu Učme se přežít. Pořádá ho Tým silniční bezpečnosti spolu s dalšími partnery včetně Policie ČR na polygonech po celém Česku. Seznam jednotlivých kurzů včetně obsazenosti je k dispozici na webu projektu.

Motorkáři si na kurzu kromě teoretické části vyzkoušejí řešení krizových situací přímo na motocyklu. Ovšem v bezpečí na polygonu. „Máme zpětnou vazbou od motocyklistů, kteří naším kurzem prošli, že získané zkušenosti a dovednosti jim pomohly vyřešit nečekanou situaci v silničním provozu. Věděli například, jak správně zareagovat na automobilistu, který je přehlédl či jinak vážně ohrozil, a předešli tak možnému neštěstí,“ dodal manažer projekt Jan Polák.

Co by motorkáři neměli podceňovat?

  • Helma – Helma musí vždy perfektně sedět na hlavě. Nesmí nikde tlačit, být volná. Zkrátka musí padnout. I proto si motorkáři helmu zásadně mezi sebou nepůjčují.
  • Oblečení – Motocyklista by nikdy neměl vyrazit jen v triku a kraťasech. Jen kvalitní oblečení vyrobené z kůže či speciální látky dokáže ochránit jezdce při nehodě, kdy spadne ze stroje a klouže po asfaltu. Stejné je to s rukavicemi. Nejenže dokážou v případě nepřízně počasí zahřát, ale při nehodě nejdou dlaně hned do kontaktu s hrubým povrchem silnice.
  • Motocyklové boty – Jsou neméně důležité než kvalitní bunda a kalhoty. Díky celé řadě ochranných prvků a vyztuženým částem chrání nohu jezdce. Přináší také větší komfort při jízdě. Boty se podrobují náročným laboratorním testům. Vždy by měly mít certifikát potvrzující bezpečnost.
  • Pneumatiky – Kvalitní pneumatika je základem bezpečné jízdy. Sjíždět ji nadoraz se nevyplácí. Hloubka vzorku je totiž rozhodující pro stabilní kontakt motorky se silnicí. Jakmile je sjetá a s minimálním dezénem, mnohem více hrozí karambol. Navíc byť jen s částečně sjetou pneumatikou se prodlužuje brzdná dráha.
  • Reflexní vesta – Může zachránit život. Pokud řidič musí zastavit na nepřehledném místě, navíc za špatných světelných podmínek, reflexní prvky upozorní na jeho přítomnost.