Kolik nových testovacích otázek přibude?
Do testovacího balíčku přibude pětačtyřicet nových otázek.

Bude se jednat jen o „běžné“ statické dotazy?
Ne. Celkem deset jich bude dynamických - tedy reálné video, nebo počítačová simulace.

Na co je nová sada otázek zaměřená?
Souvisí především se změnami na silnicích, které platí od ledna. Jedná se například o možnost řídit osobní automobil od sedmnácti let v doprovodu mentora. V otázkách mimo jiné zaznívá, co vše musí mentor splňovat, kde musí sedět a podobně. Další nové testovací otázky se týkají nových dopravních značek.

ČTĚTE TAKÉ: Co dalšího začalo platit od 1. ledna 2024? Deník připravil přehled těch nejzásadnějších novinek v dopravě

Přečtěte si v článku, co vše čeká za novinky řidiče v roce 2024. A že jich není málo
Novinky pro řidiče: Vyšší rychlost na dálnici, řidičák na zkoušku, dražší známka

Týkají se dynamické otázky rovněž legislativních změn?
Ne. Jsou primárně určené na postřeh řidiče a řešení krizových situací. „Chceme, aby se začínající řidiči dozvěděli a seznámili s provozem a možnými scénáři ještě předtím, než se dostanou na silnice,“ řekl Milan Janda z odboru agend řidičů ministerstva dopravy.

Kdy se nové otázky objeví v závěrečných testech?
Absolventi autoškol mířící k závěrečnému testu se s nimi poprvé setkají v pondělí 11. března. O den dříve, tedy v neděli, bude systém aktualizován.

Je možnost si otázky přečíst dříve a i jinde než v autoškolách?
Ano. Ve věstníku otázek se má nová sada testovacích dotazů objevit v průběhu prvního únorového týdne. Veškeré otázky včetně těch dynamických lze najít na webu noveotazky.cz.

BODOVÝ SYSTÉM se od 1. ledna 2024 změnil. Pojďme se podívat, za které přestupky vám podle BESIP hrozí bodový postih:

Ilustrační snímek
Nový bodový systém: Na tyto přestupky si dejte za volantem velký pozor

V čem jsou dynamické otázky lepší oproti statickým?
Učí řidiče vnímat situaci a rizika. V testovacím balíčku jsou různé otázky, u nichž je použito stejné video. „Chceme aby si absolventi všímali nezvyklých situací a uměli předvídat. Nikoliv aby se pouze naučili otázky,“ připomněl místopředseda Asociace autoškol České republiky Jiří Novotný.

Proč jsou otázky k volně dispozici?
Podle zástupců ministerstva dopravy je cílem nejen připravit nejen začínající řidiče, ale i ty, kteří již řidičské oprávnění vlastní. Díky přístupnosti se tak může každý vzdělávat. „Naším cílem rozhodně není slovíčkařit a absolventy u závěrečného testu nachytat. Chceme, aby se vzdělávali i řidiči, kteří již řidičské oprávnění vlastní. Toto je možnost. Všímáme si, jak vznikají diskuze u jednotlivých článků, kvízů,“ upozornil Janda z ministerstva dopravy.

Kolik otázek je v testovacím „balíčku“?
V současné době je k dispozici celkově přes tisíc testovacích otázek. Od března po sedmém rozšíření to bude necelých jedenáct set.

OTESTUJTE SVÉ ZNALOSTI: Zkuste si kvíz k nový otázkám v autoškole:

Vyzkoušejte si, zda byste zvládli nové otázky pro závěrečný test v autoškole.
KVÍZ: Vyzkoušejte si nové otázky z autoškoly. Už letos budou součástí testů

Jedná se o poslední rozšíření?
Kdepak. Ministerstvo dopravy spolu s asociací autoškol a policií pracuje na přípravě dalších. Minimálním cílem je patnáct set otázek.

Budou vznikat další dynamické otázky?
Ano. Asociace autoškol připravuje další reálná videa s častými nebezpečnými situacemi z provozu. V budoucnu by to nemělo být jen z pohledu řidiče osobního automobilu, ale i nákladního auta či motocyklu.

Deník / Průvodce rokem 2024Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkJsou některé otázky ze seznamu odebírány?
Ano. Vyřazovány jsou ty otázky, u nichž došlo ke změně legislativy. Podle ministerstva dopravy se jedná o jednotky ročně. Naopak nové přibývají po desítkách.