Po spuštění aplikace eDoklady míří další novinka tentokrát k majitelům automobilů. Nově budou moci podávat žádosti vztahující se ke změnám majitele automobilu či zápisy do registru silničních vozidel elektronicky přes Portál dopravy. Zatím to ale mohou udělat pouze soukromé osoby. „Už nyní pracujeme na tom, abychom všechny služby nabídli firmám nebo umožnili online udělení plných mocí. Vše chceme stihnout ještě do konce tohoto roku,“ poznamenal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Zatímco ještě v lednu museli majitelé kvůli změně vlastníka automobilu fyzicky navštívit úřad, zhruba v polovině února bude možné podat žádost elektronicky přes internet. Stačí k tomu jediné – přihlásit se do Portálu dopravy, a to třeba pomocí eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu nebo skrze bankovní identitu. Výhodou elektronické žádosti mimo jiné je, že data dostupná z registru se sama předvyplní. Po dokončení procesu se na konci vygeneruje QR kód. Ten musí dotyčný poskytnout novému majiteli, který následně převod dokončí. Buď rovněž online, nebo s unikátním kódem zajde na úřad.

Co nás letos čeká v oblasti digitalizace? Podívejte se:

Občanský průkaz. Ilustrační snímek
Digitalizace v roce 2024: Jak je to s řidičáky, proč se pro občanku musí osobně

Podávat žádost elektronicky nebude povinné. I nadále vše půjde vyřešit „postaru“ pomocí papírových žádostí přímo na úřadu. Motivací k využívání digitálních funkcí by mohla být úspora peněz. „Jedna z hlavních výhod při elektronickém podání je sleva na správním poplatku ve výši dvacet procent. Kromě toho dostanete notifikaci, že si můžete vyzvednout registrační značky či osvědčení o registraci vozidla,“ přiblížil Jemelka.

Správní poplatek bude nutné nadále zaplatit při návštěvě úřadu. „V budoucnu se počítá s možností online placení přímo při podání žádosti, jako je tomu při nákupech v e-shopech,“ řekl při spuštění Portálu dopravy zástupce pro zmocněnce pro digitalizaci Karel Váchal.

Kartičku přiveze kurýr

V roce 2026 by se přepis automobilu na nového majitele, ale také vydání řidičských průkazů či registračních značek mohly obejít bez jediné návštěvy úřadu. Nové průkazy by si lidé mohli vyzvednout na poště, v úložných boxech nebo by je dovezl kurýr. „Chceme se vydat cestou chytré digitalizace, která ušetří lidem čas a peníze. Pokud si lidé nechávají posílat touto cestou jiné hodnotné věci, proč bychom nenašli řešení,“ nastínil před časem ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

V lednu začala fungovat občanka v mobilu:

Klasická občanský průkaz by Češi měli mít nadále u sebe, i když budou mít nahranou občanku v mobilu. Mohou totiž nastat případy, kdy s elektronickou verzí lidé neuspějí. Jaké to jsou? Vše se dičtete v článku.
Občanka v mobilu začíná fungovat: Neobstojí všude, stále bude nutná i kartička

Portál dopravy kromě žádostí o výměnu či pořízení nového řidičského průkazu umožňuje zjistit bodový „účet“, údaje o přestupcích, najít informace o elektronické dálniční známce, ale i o vlastněných či provozovaných vozidlech. A to i těch, které už nevlastní. Zobrazují se však informace pouze z doby vlastnictví, tedy stav kilometrů či výpisy z technických kontrol. Systém neslouží jen majitelům motorových vozidel. Podobné agendy nabízí i pro plavbu a letectví. Uchazeči se tu mohou přihlašovat na zkoušky.

Jaké novinky se zavádí v Portálu dopravy od února?

  • Zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel (koupě nového vozidla v ČR nebo dovoz vozidla ze zahraničí)
  • Změna vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla (převod vozidla na nového vlastníka/provozovatele)
  • Zápis změny údajů v registru silničních vozidel (zápis změny bydliště, jména vlastníka/provozovatele nebo změna technických údajů vozidla)
  • Vydání doplňkové tabulky s registrační značkou (vydání tabulky s registrační značkou pro umístění na nosič kol, zavazadel apod.)
  • Vyřazení silničního vozidla z provozu nebo zápis zániku silničního vozidla (vyřazení neprovozovaného nebo odcizeného vozidla z provozu, nebo zápis zániku vozidla)
  • Vydání nového osvědčení o registraci silničního vozidla (vydání nového ORV z důvodu jeho ztráty nebo odcizení)
  • Oznámení o ztrátě, zničení nebo odcizení tabulky s registrační značkou (nahlášení chybějící registrační značky jako ochrana před zneužitím)
  • Vydání tabulky s registrační značkou na vývoz (vydání tabulky s registrační značkou při prodeji vozidla mimo území ČR)

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR