0SM HRNKU, TYB RZD0, 100 LICKA, MA1 LASKA. I takové registrační značky (SPZ) mohou lidé vídat na autech na českých silnicích. A setkání s nimi bude stále častější. V uplynulém roce byl totiž vydán rekordní počet značek na přání.

Pořídit si SPZ se svoji kombinací písmen a číslic mohou majitelé aut v Česku od roku 2016. Tehdy jich bylo vydáno necelých pět tisíc. Následně se zájem na několik let ustálil na hranici zhruba 3,5 tisíce ročně. Od roku 2020 ale znovu ožil. Rok 2023 byl pak rekordním. Vydáno bylo bezmála 5,8 tisíce kusů.

Portál dopravy má ušetřit lidem cestu na úřad:

Podívejte se v článku, jaké novinky se zavádí v Portálu dopravy od února 2024?
Konec čekání na úřadech kvůli přepisu auta. Žádost půjde podat i elektronicky

„Lidé si je nechávají dělat z různých důvodů. Někdo to vnímá jako osobní prestiž a doplněk k nově pořízenému autu, jindy podnikatel takto označí firemní vozy,“ myslí si prodejce aut Jan Pokorný.

Ne každou vymyšlenou kombinaci však úřady schválí. Neprojdou hanlivá nebo urážející slova či třeba zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů a podobně. Zakázaná jsou písmena G, CH, O, Q a W.

„Je to kvůli snadné zaměnitelnosti těchto písmen. Značka také musí vždy obsahovat minimálně jedno číslo,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Zatímco dva kusy značky - tedy na jeden vůz - s nahodilou kombinací vyjdou na 450 korun, v případě registračních značek na přání je to o dost více. Majitel zaplatí za dvě tabulky deset tisíc korun. Pokud řidič požádá o vydání třetího kusu, který se umisťuje na držáky jízdních kol, zaplatí dalších pět tisíc.

Ztráta, nebo odcizení? Investice přijde vniveč 

Při ztrátě či odcizení přichází investice vniveč. Majitel musí celý proces absolvovat znovu včetně placení. Navíc už nemůže použít původní kombinaci znaků a čísel. „V případě ztráty tabulky registrační značky na přání dojde navždy k vyřazení dané kombinace znaků, aby nemohlo dojít k zneužití,“ připomněl ministerský mluvčí Jemelka.

Stejné je to i v případě ztracených běžných značek. Rozdíl je jen v zaplacené částce. Zároveň platí, že značka je vázána na konkrétního člověka. Nelze ji tedy například prodat jinému.

Celníci mohou odebrat registrační značku, případně řidič dostane botičku:

Celníci mohou odebrat registrační značku, případně řidič dostane „botičku“. Ilustrační snímek
Zaplatíš, nebo jdeš pěšky. Hrozba odebrání SPZ funguje, celníci vybrali miliony

Od února majitelé aut nemusí kvůli podání žádost na úřad. Značku je možné „objednat“ přes Portál dopravy. Ušetří tím nejen jednu cestu na úřad, ale i peníze. „V takovém případě se snižuje poplatek o pětinu, nejvýše však o tisíc korun. Správní poplatek je vybírán při předání registračních značek žadateli,“ poznamenal Jemelka.

Vydat se s autem na silnici bez značky se nevyplácí. I v případě chybějící jedné tabulky hrozí pokuta od pěti do deseti tisíc korun, k tomu navíc zákaz řízení až na rok. Vše je řešeno ve správním řízení. Stejně vysoké sankce hrozí i za nečitelnost značky. „Registrační značka musí být stejně jako vozidlo před jízdou očištěna,“ konstatoval před časem policejní mluvčí Ondřej Moravčík.