Předsíň je v domácnostech prostorem, se kterým si mnohdy nevíme rady. Na jedné straně potřebujeme, aby sloužila hned několika účelům, na straně druhé bývá málokdy natolik velká, aby všechny na ni kladené požadavky splnila, a to ještě s bonusem estetické kvality. Někteří z nás používají termín předsíň, jiní zase chodba nebo hala. Jaký je mezi těmito termíny vlastně rozdíl?

Úchvatný výhled z okna umí zvednout cenu nemovitosti

„Chodba spojuje jednotlivé místnosti v bytě či domě, má spíše utilitární funkci. Předsíň je oproti tomu více místností pokojem, je důležitá z pohledu praktického využití, má však vyšší estetické ambice,“ říká Martin Machů ze studia ti architekti.

ČÍM BY MĚLA BÝT?

Předsíň je jakýmsi filtrem, díky kterému se dokážeme lépe popasovat s tématy, jako je čistota, teplo, hluk či soukromí. V naší kultuře je to také především prostor, kde odkládáme svršky, který nás uvádí do již zcela soukromé zóny bytu. Neměla by tak být skladištěm, komorou či jen onou už zmiňovanou chodbou. A jak ji nejoptimálněji využít, aniž bychom při zařizování a využívání tohoto prostoru dělali zbytečné chyby?

„Největší chybou je, že vybavení předsíně v zásadě lidé vůbec neřeší. A pokud už, pak pouze z onoho praktického hlediska. Pomíjí se estetika tohoto prostoru a jeho důležitost v rámci kontextu celého bytu. Je ale třeba si uvědomit, že předsíň je prvním prostorem, který na vás při příchodu domů působí. Zde dostáváte z bydlení první dojmy barvy, světlo, vůně, teplo atd. Stejně jako u lidí, i zde by se první dojem neměl podceňovat. Hraje důležitou roli, jak vás naladí na navazující prostory. Do předsíně patří dekorace, doplňky, květiny, vůně,“ vyjmenovává Martin Machů.

 AŤ JE VĚTŠÍ

Problém řady domácností má jméno malá předsíň. Obzvlášť v stísněných panelákových bytech, kde jde často jen o miniaturní prostor spíše jakéhosi zádveří než o skutečně plnohodnotné místnosti. Pak se dostávají na řadu triky, které prostor zvětší alespoň opticky.

Úzká kuchyně
Kuchyň jako nudle: tipy a triky, aby byla funkční a útulná

„Pokud to dispozice dovolí, je samozřejmě skvělé mít v předsíni okno, které prostor otevře. Můžeme si také pomoci skleněnými příčkami či dveřmi do navazujících místností. Při plánování nové dispozice pak zohledníme proporce místnosti. Předsíň v podobě dlouhé chodby se sice tzv. papírově, tedy na metry čtvereční, může jevit prostorná, pocitově to ale bude jiné,“ vysvětluje Martin Machů.

Opticky nám prostor pomůže zvětšit třeba rozměrné zrcadlo, stavebně nám může pomoci sofistikované řešení dveří. Z principu věci je předsíň prostorem se spoustou dveří, které při manipulaci potřebují místo. „Posuvné dveře do pouzder, na stěnu či posuvné stěny nám dokáží toto místo ušetřit. Členitou chodbu je vhodné vybavit nábytkem na míru,“ radí Martin Machů.

KDE VZÍT SVĚTLO?

Řada z nás ale okno v předsíni nemá a díky stavebním dispozicím bytu či domu ani nikdy mít nebude. Jak tedy předsíň, která nemá zdroj přirozeného světla, prosvětlit?

„Pokud to nelze ani nepřímým osvětlením, jako například světlovody, máme k dispozici řadu druhů umělého osvětlení bodové, liniové (v podhledu či přisazené), nástěnné, přisazené či klasicky zavěšené. Příjemné je osvětlení nízko nad podlahou. Můžeme si dále pomoci barevným řešením. Předsíň by neměla působit tmavě tedy pokud to není záměrem či součástí konceptu,“ předestírá možnosti Martin Machů.

CO SE DO NÍ JEŠTĚ VEJDE?

Někteří lidé umisťují do předsíní i sportovní náčiní nebo by tam měli rádi pelíšky svých domácích zvířat.

Koupelna jako lázně
Šest kroků, které vaši koupelnu přemění na lázně

„Mazlíčci chtějí být často tam, kde jsou jejich páni. Proto se s pelíšky v předsíních tak často nesetkáváme, i když se to může jevit prakticky. Pokud nemáme kočárkárnu či kolárnu, budou se nám i kola a kočárky v předsíni objevovat. U předsíní s vysokými stropy, jde především o domy z 1. poloviny 20. století, můžeme využít jejich výšku a pomoci si systémy pro zavěšování pod strop. Nebo pro rozšíření úložného prostoru vytvořit vestavné patro. Ale opatrně, z předsíně nesmí vzniknout bunkr či jakási přechodová komora,“ varuje Martin Machů.

Předsíň je komunikační místností, a proto by nábytek v ní neměl překážet volnému a pohodlnému pohybu ani komunikaci a také by zde měl panovat pořádek. To proto, aby tudy mohla dobře proudit energie a první dojem po vstupu do bytu byl vždy příjemný.

Rozhovor s odborníkem:

Koberec do předsíně ne

Jde sice o místnost, která neslouží k delšímu obývání, ale i uspořádání a vybavení předsíně vyžaduje dobrou rozvahu. Martin Machů ze studia ti architekti vás může navést několika obecnějšími doporučeními.

Jaká je nejvhodnější podlahová krytina do předsíně a proč?
Pro řadu lidí to bude jistě dlažba. Odolná a lehce umyvatelná. Záleží ale na kontextu a poloze bytu, jiný je vstup z ulice a jiný z chodby ve 3 NP. Můžeme použít i dřevo ve vhodné úpravě a další materiály, jako je vinyl, lamino či linoleum. Jediný materiál, kterému se vyhýbáme, je koberec.

Co si myslíte o trendu tzv. obytných předsíní, kde lidé třeba stolují nebo mají odpočinkový kout? Je vhodné takto předsíň využívat?
Ve velmi ojedinělých případech možná ano i když pak už asi nepůjde o předsíň, ale spíše o halu. Předsíň není místností pro delší pobyt. Jde o filtr, a je tak zde, na rozdíl od jiných místností, více hluku (třeba z chodby bytového domu), špíny (nanošené z venku na svršcích), méně soukromí (od venkovního prostoru nás již dělí pouze jedny dveře, stejně tak od WC atd.). Často zde není přirozené světlo a větrání. Přesto je zde dobré udělat prostor pro sezení, třeba lavici, pro praktické využiti při obouvání či oblékání dětí.

Do předsíně by se optimálně mělo vejít velké množství věcí jak to ale udělat? A lze nějak předsíni „ulevit“?
Předsíň by neměla být skladištěm, nemá sloužit k ukládání věcí, ale pouze pro jejich odkládání. Při plánování dispozice či zařizování bytu se musí myslet na praktické úložné prostory, které předsíni uleví. Přesto si odkládání svršků a věcí denní potřeby například čtyřčlenné rodiny s domácím zvířetem řekne o dost místa. Do členitých předsíní je vhodné umístit skříně na míru, pro drobné věci jsou praktické nástěnné organizéry či konzolové stolky.

Kde najít v malém bytě místo na pracovní kout? Klidně ve skříni