Od letošního roku došlo díky novele energetického zákona k řadě změn. Spotřebitelé mohou nyní snadněji a jednodušeji vypovědět nevýhodnou smlouvu, aniž by nad nimi visela hrozba sankcí. Ty přitom dříve kvůli různým kličkám ve smlouvách mohly dosahovat i desítek tisíc korun.

„Pro běžného odběratele energií je jednou z nejpodstatnějších novinek možnost kdykoli a bez sankce vypovědět zprostředkovatelskou smlouvu a plnou moc, a to včetně těch, které byly uzavřeny před platností novely,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky.

Problémem také byly plné moci na dobu neurčitou, které zákon rovněž zrušil. „Energošmejdi si tyto plné moci obrazně ,střádali do šuplíku‘, aby je jednou za pár let vytáhli, přesunuli spotřebitele k dalšímu dodavateli, a tak znovu vyinkasovali svoji provizi. Zatímco pro podomní prodejce představovaly zlatý důl, pro podvedené spotřebitele byly spíše nekončící noční můrou,“ přibližuje Tomáš Prouza.

Elektronický registr zprostředkovatelů

Novela by rovněž měla zamezit situacím, kdy se energošmejdi vydávali například za zaměstnance renomovaných obchodníků s energiemi, pošty či dokonce orgánů státní správy, jako je Energetický regulační úřad nebo Česká obchodní inspekce. Dnes jim zákon přímo nakazuje, že pokud prodej pouze zprostředkovávají, musejí to klientům jasně sdělit.

„Od července navíc začne fungovat povinný elektronický registr zprostředkovatelů, spravovaný Energetickým regulačním úřadem,“ informuje Tomáš Prouza.

Každý zprostředkovatel se bude muset zaregistrovat, v případě porušení zákona (například kvůli používání nekalých praktik) bude z registru vyškrtnut a nebude moci činnost provozovat. Na výsledný efekt tohoto opatření si ale budeme muset počkat do konce roku. Zprostředkovatelé pracující na živnostenský list mohou vykonávat svou činnost bez nového oprávnění až do roku 2023.

Video: Jak odolat nástrahám energošmejdů

| Video: Youtube

Týdeník Květy - zpravodajsko společenský týdeník pro celou rodinu.
Víme, co se děje kolem vás. Týdeník Květy přináší klíčové informace, podrobné analýzy, rozebírá aktuální témata, objevuje nové fenomény a trendy, analyzuje spotřebitelské problémy, přináší zajímavé události i profily a rozhovory s osobnostmi z domova i ze světa. Součástí časopisu je vložený týdeník TV magazín s TV programem. Titul je určen pro aktivní rodinu - jde vlastně o jakéhosi rodinného zpravodajského průvodce současným světem.