Když se řekne "bílá", představíme si čtvrtku papíru, barvu čerstvě napadaného sněhu nebo třeba obsah kyblíku, který nám prodají v barvách a lacích, když si objednáme "bílou". Ve skutečnosti je ale spektrum barev natolik rozmanité, že se na základní bílou nemusíme omezovat. Stejně jako světlo dělíme na teplé a studené, i bílá barva může mít teplejší či studenější nádech. Stačí, když se do ní přimíchá jemný akcent jiné barvy, a vznikne barva lomená, neboli "off white".

Mezi odstíny bílé se řadí například barva přírodního lnu, holubičí šeď nebo vanilkově bílá. Pro oko tyto barvy zůstávají neutrální, místnost dostatečně prosvětlují a vypadají "bíle", rozdíl poznáte až ve chvíli, kdy k tatkto vymalované stěně umístíte třeba zářivě bílé umyvadlo nebo sněhobílý závěs.

Lomená bílá najde v interiéru široké využití už proto, že klasická bílá barva může mnohým lidem připadat příliš sterilní a náchylná k ušpinění. S lomenou bílou bude váš byt působit pořád svěže a elegantně, a přitom dostane nový emocionální rozměr.

Namodralá bílá

Při volbě odstínu hraje roli prosvětlenost i funkce místnosti, ve které bude použit. V obývacím pokoji uvítáme podtóny teplejší, například bílou s nádechem karamelové, zlaté nebo oranžové. Do kuchyně se hodí bílá dotčená barvou smetany, vanilky či cappuccina. V pracovnách a ložnicích využijeme podtóny chladnější modré a zelené, v koupelně si můžeme pohrát s akcentem perlové nebo třeba levandulové. Samozřejmě záleží také na barvách nábytku a dalšího vybavení jednotlivých místností.

Protože jde o odstíny velmi jemné, jejich nákup by se neměl uspěchat. Barva na malém vzorku může vypadat zcela jinak než na velké ploše. Barvy rozhodně neobjednávejte jen tak z internetu, obrazovka či display odstíny výrazně zkresluje.